Загатката на просторијата 622

Цитат на ëlоел Дикер.

Цитат на ëlоел Дикер.

Загатката на просторијата 622 е најновиот роман на швајцарскиот писател ëlоел Дикер. Оригиналната верзија на француски јазик беше објавена во март 2020 година. Три месеци подоцна беше претставена на шпански, со преводи на Амаја Гарсија Галего и Марија Тереза ​​Галего Урутија. Како и неговите претходни дела, тоа е а трилер.

Иако главниот лик го носи истото име како и писателот, тоа не е автобиографија. За, Дикер тврди: „... има мал дел од мене, но јас не го раскажувам својот живот, не се раскажувам себеси... ". Исто така, авторот се посвети на романот: „На мојот уредник, пријател и учител, Бернар де Фалоа (1926-2018). Се надеваме дека сите писатели во светот ќе можат да сретнат таков исклучителен уредник еден ден “.

Резиме на Загатката на просторијата 622

Почеток на годината

Во јануари 2018 година, ëlоел минува низ тежок период во својот живот: Почина Бернар де Фалоа, неговиот голем пријател и уредникНа Човекот беше репрезентативна фигура во животот на младиот човек. Нему му го должи успехот во кариерата како писател, па решава да го почести. Веднаш, тој се засолни во својата канцеларија за да напише книга посветена на својот ментор Бернард.

Прекрасна средба

Ëlоел е малку изолиран писател; всушност, тој одржува само чести контакти со својата верна помошничка Денис. Таа е таа што го охрабрува секојдневно да зема свеж воздух и да вежба. Еден ден кога се враќа од трчање, тој неочекувано налета на Слоан, неговиот нов соседНа Иако разменија само неколку зборови, младиот човек е плени од атрактивната жена.

Минлива loveубов

Од тогаш, Ëlоел беше заинтересиран да знае повеќе за СлоанНо, тој немаше храброст да ја побара да излезе. Една априлска ноќ, случајно, се совпаѓаат во оперски концерт, разговараат и по завршувањето на чинот излегуваат на вечераНа Оттаму, и двајцата живеат два месеци со интензивна страст што го потопуваат Јеел во она што тој го смета за целосна среќа. Како плус, таа станува муза што му овозможува да продолжи со книгата во чест на Бернард.

С Everything се сруши

Малку по малку Ëlоел повеќе се фокусираше на пишување отколку да поминува време со својата саканаНа Средбите беа само минливи, што доведе до прекин на врската која изгледаше совршенаНа Слоун одлучи да стави крај на сето тоа преку писмо што го остава кај чуварот на зградата. Идилата на ëlоел пропаѓа откако го прочита писмото, па тој решава да избега веднаш од тоа место во потрага по спокојство.

Патување до Алпите

Така е Ëlоел се качува во познатиот хотел Палас во Вербие на швајцарските Алпи. По пристигнувањето, необичен детал го привлекува вниманието на писателот: просторијата што Тие ви доделија да останете е 621, а соседниот се идентификува со „621 бис“На Кога се консултираат, тие објаснуваат дека наведеното нумерирање се должи на злосторство извршено пред години во соба 622, настан кој с yet уште не е решен.

Сосед писател

Скарлет исто така престојува во хотелот, чирак романсиер дека отпатувал на тоа место за да се расчисти по разводот. Таа е во соба 621 бис, и кога го запозна ëlоел, го замоли да го поучи за некои од неговите техники на пишување. Исто така, таа му кажува за енигмата што го опкружува местото каде што престојува и го убедува да го испита случајот за да го реши.

Напредок во истражувањето

Како што напредува истрагата, Ëlоел открива важни факти околу убиството. Во зима 2014 година директорите на швајцарската банка Ебезнер се состанаа во хотелот за да го назначат новиот претседател на ентитетот. Сите тие останаа во Вербиер ноќта на прославата. Следното утро се појави мртов еден од режисерите: гостинот во соба 622.

Страшниот пар открива еден куп тајни што ги водат до убиецотНа Така ќе излезат на виделина вештини, заговори, предавства, loveубовни триаголници, корупција и игра на моќ што го опкружува швајцарското банкарско раководство.

Анализа на Загатката на просторијата 622

Основни податоци за работата

Загатката на просторијата 622 Направено е од 624 белези, поделена на 4 главни делови развиена во 74 поглавјаНа Историјата е сметано во прво и трето лице, а наративниот глас се менува помеѓу различни карактери. Слично на тоа, во неколку наврати заплетот се движи од сегашноста (2018) во минатото (2002-2003); ова со цел да се знаат детали за убиството и инволвираните луѓе.

Карактерите

Во оваа книга авторот претстави разновидни добро изработени ликови кои се развиваат низ целата приказнаНа Меѓу нив, се издвојуваат неговите протагонисти:

Ëlоел Дикер

Споделете со авторот и неговото име и професија како писател. Тој отпатува на Алпите со цел да се расчисти по два трауматични настаниНа Таму, благодарение на атрактивната и интересна жена, тој се впушта во истрага за убиство. Конечно, тој го открива убиецот и ја открива големата корупција што го опкружува случајот.

Скарлет

Е неискусен романсиер дека одлучила да помине неколку различни денови поттикнати од нејзината неодамнешна брачна разделба. Таа престојува во собата до ëlоел Дикер, па ги искористува предностите да ги научи техниките на овој познат писател. Таа Тоа ќе биде од голема помош во истрагата за мистериозното убиство што се случи пред години.

Собрани е авторот

Ëlоел Дикер е роден на 16 јуни 1985 година во Geneенева, Швајцарија. Тој е син на книжар во Geneенева и наставник по француски јазик. Неговата школска обука беше во неговиот роден град, во Колеџот Мадам де Стал. Во 2004 -Пред да влезете на универзитет- посетуваше часови по глума во Париз една годинаНа Се врати во Geneенева, и во 2010 година доби диплома по право на Универзитетот во èенев.

Ëlоел ДикерВо раните денови како писател живееше интересна анегдота al биде дисквалификуван од натпревар за литература за младиНа Дикер ја претстави својата сметка Тигарот (2005), но беше одбиена затоа што поротниците сметаа дека тој не е творец на делотоНа Потоа му беше доделена меѓународна награда за млади автори што зборуваат француски и текстот беше објавен во антологија со други победнички приказни.

Истата година запишан на наградата за Екровинс voеневоа (натпревар за необјавени книги), со романот Последните денови на нашите татковци. Откако беше победник, успеа да го објави во 2012 година како негово прво формално дело. Оттаму, кариерата на авторот е во пораст. Во моментов има четири титули што станаа бестселери и со која освои повеќе од 9 милиони читатели.

Книги на ëlоел Дикер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.