Еволуцијата на генерацијата на 27

групна фотографија на генерацијата на 27

La Генерација на 27 беше поетска група која имаше во своите редови славни како Педро Салинас, Хорхе Гилен, Eraерардо диего, Федерико Гарсија Лорка, Рафаел Алберти, Висенте Алеиксандре, Луис Чернуда, Емилио Прадос, Мануел Алтолагиер и Дамасо Алонсо. Оваа група поети и пријатели ги развиваа своите мисли како целина.

Тие започнаа да се обидуваат да најдат рамнотежа помеѓу литературното минато и новите трендови што толку се зголемуваат со појавата на авангардите, иако нивната главна заедничка точка беше отфрлањето на реторичките ексцеси во потрага по она што точно може да се нарече Чиста поезија.

Почнувајќи од 1929 година, некои од нив започнаа да го истражуваат надреализмот како средство за надминување на кризите што се случија во многу од тие привилегирани умови, иако порано или подоцна, следејќи ја линијата на Неруда, тие завршија со поетско-политичка работа и комуникација на идеали на самото барање на убавината како единствена и крајна цел на литературниот потфат.

По завршувањето на војната, обврската стана поочигледна, иако беше извршена од различни делови на светот како резултат на дисперзијата во форма на присилно прогонство во кое сите беа потопени поради нивната цврсто спротивставување на злосторствата на режимот на Франко дека меѓу другото имал дрскост и мала хуманост да ги изврши најперспективните од сите нив, како што е Федерико Гарсија Лорка, лишувајќи ги нашите стихови од сите дела што би ги создале големиот поет и драматург да беше жив ...

Повеќе информации - „Тонтологија“, спасена од заборав

Фото - Едукастасур

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алба dijo

  Никаде не ги гледам Роза Шацел, Конха Мендез, Ма Тереза ​​Леон, Марија Замбрано или Кармен Конде, првата жена што влезе во РАЕ.
  Можеби не сте чуле за нив или едноставно не сте се сетиле да ги додадете.
  Нивните машки придружници не им свртеа грб, да не правиме нешто што тие не го сторија во своето време.