Ду Фу 5 песни за паметење на класиката на кинеската поезија

Илустрација во Дневникот на Шангај. (в) Ју Јиге.

Исто така познат како Твојот фу, овој поет е еден од големи класици на кинеската литература. Всушност, се смета „Светиот поет“. Денес Ја спасувам неговата фигура (или ја откривам) со поглед на нејзината фигура и дело, од кое ги избрав овие 5 песни.

Ду фу

Роден во годината 712, наскоро покажа леснотија на учење и талент. Тој исто така сакаше сликање, музика и јавање. Во својата младост, со намера да носи а Боемски живот, тој беше патувајќи низ Кина во најпросперитетното време на Династија Танг.

Кога конечно доби работа како службено лице, бидејќи во првиот обид не успеа да ги положи империјалните испити, а револт тоа би ја пролевало Кина многу години. Царот го назначил за цензор, а Ду Фу имал а разрушена империја.

Сето тоа го рефлектираше во неколку песни, како и неговите пријателства со други големи поети како на пр Ли По, наклонетост кон неговото семејство или сочувство кон сиромаштијата на градот. Помина на последните години од неговиот живот во многу несигурни услови и финансиски поддржан од пријатели. И иако не успеа да биде препознаен во животот, неговиот углед и слава се зголемија по неговата смрт.

Многу плоден, тој остави наследство од повеќе од 1.400 песни. Некои наслови на неговите дела се Косиот лет на ластовиците o Копендиум и коментар на песните на Ту Фу.

5 песни

Асензиан

Меѓу насилниот ветер,
под високото небо,
мајмуните ја завиваат својата тага.
Над белите песоци на островчето,
птица лета, кружи.
Бескрајни лисја, разнесени од ветрот,
паѓаат свиркајќи од дрвјата,
и огромниот Јангце работи бурно.
Далеку од мојот дом
Плачам тажна есен
и патувањата ми изгледаат бесконечни.
Старец, сам пренатрупан со болести,
Се качувам на оваа тераса.
Тешкотиите, тешкотиите и маките,
тие ја направија мојата сива коса обилна.
И не можам да не ја ставам чашата настрана.

***

Изворски води

Трет месец, и праската цвета
тие лебдат на брановите на реката.
Потокот ги обновува старите стапалки,
и во зори ги преплавува границите на плажата.
Смарагдно зелени трепери пред портата на гранките,
додека јас го поправам моето местење
И испуштам мамка со мирис
Ги врзувам бамбусовите цевки за напојување на градината.
Птиците што доаѓаат да летаат веќе се легија
и во бучен меур ја оспоруваат бањата.

***

Зимска зора

Мажи и astверови на зодијакот
Уште еднаш против нас.
Шишиња со зелено вино, лушпи од црвен јастог,
Сите празни, тие се наредени на масата.
Како да заборавите стар познаник?
И секој, седејќи, ги слуша своите мисли.
Надвор, шкрипеа тркалата на кочијата.
Во стреата птиците се будат.
Наскоро во друга зимска зора
Морам да се соочам со моите четириесет години.
Тие ме буткаат силно, тврдоглави моменти,
Свиткана во долгата сенка на самракот.
Lifeивотот се врти и минува, пијан крцкав.

***

Шарениот Гошак

На белата свила
ветер и мраз се зголемуваат:
восхитувачко сликарство на овој хороскоп.
Подготвен да лови лукав зајак, ги крева крилјата,
и, во профил, неговите очи личат на очите на вознемирен мајмун.
Ако свилениот канап се ослободи
што го врзува за сјајниот стап
на горниот дел од прозорецот,
чекајќи свирче да лета;
ако веќе го оставеа
напаѓаат обични птици,
пердуви и крв би се ширеле низ огромната ливада.

***

Гледајќи ја водата од оградата, го пуштив срцето да лета

Далеку од wallsидовите, на широк ограда,
без село да го попречи,
погледот достигнува далеку, далеку.
Чистите води на реката речиси се излеваат од каналот.
Пролетта завршува,
а спокојните дрвја се полни со цвеќиња.
Помеѓу фин дожд,
се појавуваат минијатурите,
и косиот лет на ластовиците
до паиро на нежното ветре.
Во градот, сто илјади домови,
тука две или три семејства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Скапоцено откритие.
  Дојдов до овој поет преку Чарлс Буковски ..., според една песна, овој кинески поет му беше омилен.
  Фала пријателе!