Дом на вампирот

замок-од-трици.jpg

 Кога ќе се разбудите се чувствувате како нови. Никогаш не сте помислиле дека креветот од XNUMX век може да биде толку удобен. Станувате и го отворате прозорецот. Освежителниот мирис на трансилванските шуми ги исполнува вашите бели дробови додека скенирате надвор. Пејзажот е исто како што го опиша Брам Стокер: под прозорецот хоризонтален пад од илјада стапки, додавајќи го wallидот на замокот и пропаста; околу бесконечно зелено море што се бранува во ветре; тука и таму звукот на потоците што минуваат низ шумата.

Closeе го затворите прозорецот, ќе земете еден куп клучеви и ќе каснете во кујната, слушајќи го одекот на вашите стапки во ходниците. Скоро се изгубивте, но конечно стигнавте до таа огромна просторија, сама четири пати поголема од претходниот кат. Го барате шкафот каде што сте ги оставиле намирниците и извадиле пакет колачиња и тула сок. Посакувате да ангажиравте некој да ја јаде храната, но со тоа што го плативте замокот, подобро заштедете.

На крајот на појадокот, го спакувате ранецот и ја напуштате кујната среќно подготвени да го истражите вашиот нов дом. Одите соба по соба: иако замокот е голем, сакате да видите сè. Во текот на денот, времето ќе минува како сон. Кога е време да јадете, застанувате и сервирате сендвич токму таму, седејќи на цврстата дрвена клупа од влашки јазик. Потоа продолжувате со одење, отворање и затворање на вратите; набудување на стари резби во форма на каприциозни суштества и нив ги набchedудува. Неговиот поглед е скоро хипнотичен за вас, а пред да го знаете тоа, веќе е темно. Тогаш со насмевка се сеќавате на предупредувањето на ерлот до atонатан Харкер:

„Без причина заспа во кој било друг дел од замокот. Тој е стар и има многу спомени, а има и многу кошмари за оние кои не спијат мудро. Јас те предупредувам! Во случај сонот да ве совлада сега или некое друго време или е пред вас да ве совлада, побрзајте да се вратите во вашата соба или во овие простории, за тогаш да можете безбедно да се одморите “.

Мислите: „Што по ѓаволите!“; и ќе решиш да дремеш таму, во јужното крило, да видиш што ќе се случи.

Според ФорбсЗа да се оствари оваа фантазија, ќе ви требаат 140 милиони долари. Американското списание го смета замокот Бран како втор најскап имот во светот, најмногу заради економските придобивки што може да се добијат од неговата експлоатација. Тоа е, поради традицијата што го смета за замок на Дракула, и, во крајна линија, благодарение на романот од Брам Стокер. Curубопитни колатерални ефекти на книжевно дело.

Да имаме предвид и дека традицијата што го смета замокот Бран за замок на Дракула нема историска основа, како што веб-страницата на неговиот музеј би сакала да нè потсети и Оваа статија објавено пред три дена во Торонто ѕвезда. Ниту замокот служеше како инспирација за Брам Стокер, кој не беше во Романија и веројатно не беше свесен за неговото постоење, ниту пак вистинскиот Влад Тепеш, тој енергичен државник, некогаш го населил, освен да помине два дена во занданите.

Сепак, кога ќе го видите тоа на слики, лесно е да се помисли дека многу добро може да биде дом на вампирот и дека, на некој мистериозен начин, Брам Стокер се справил како што треба. Можеби ги замислувавме неговите wallsидови потемни, но тие крвни црвени покриви го надополнуваат тоа. Можеме да ги замислиме пасусите од романот што се случуваат во замокот без премногу напор поставени во Бран.

Дракула Тоа е ремек-дело на занаетчија во состојба на милост. Допрен од некоја мрачна муза, Брам Стокер компонираше роман толку моќен што го доживуваме скоро како вистински. Толку многу што кога ќе ја свртиме последната страница, ќе добиеме чувство дека некаде во Трансилванија мора да има физички простор што одговара на оној на приказната што ја прочитавме.

Научниците ни објаснуваат дека замокот на Дракула никогаш не постоел над страниците на романот. Потоа се насмевнуваме со самозадоволување, размислувајќи за заблудата да бараме куќа од вампир од хартија во реалниот свет, но длабоко во себе не можеме да ја разнишаме идејата дека, на крајот на краиштата, можеби Брам Стокер знаел нешто што неговите научници не го знаат .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)