Goodreads, социјална мрежа за најмногу читатели

Goodreads

Сигурно многумина сте слушнале за Фејсбук или Твитер, дури и дел од Инстаграм. Досега многумина од нас имаат профил на тие социјални мрежи, но Во која било литературна социјална мрежа? Вистината е дека тие постојат многу социјални мрежи чија централна тема е литературата, некои на шпански, некои на англиски јазик, но секако најпознатото од нив е Goodreads.

„Гудридс“ е книжевна социјална мрежа која е родена вака во 2006 година и во 2013 година ја купи Амазон. Од тогаш, Гудридс не е само социјална мрежа, туку и литературна изложба каде што можеме да ги купиме книгите што ги сакаме преку Амазон. Но, и покрај оваа комерцијална цел, Гудридс успеа да остане како што треба одлична страница каде да најдете прегледи и мислења за книги и уреднички наслови.

Неодамна „Гудридс“ објави дека има постигнато достигне 50 милиони литературни критики, нешто што укажува на предност на литературната социјална мрежа над останатите социјални мрежи. Goodreads исто така има апликација што ни овозможува да ги консултираме насловите, како и нашиот литературен профил од мобилниот телефон или од кој било таблет или eReader. Интересна карактеристика за оние кои обично читаат преку овие уреди.

Гудридс достигна 50 милиони литературни критики

Сепак, една од најважните функции на Goodreads се вашите списоци со книги, функција што им нуди на корисниците да креираат списоци на книги што сме ги прочитале, што би сакале да ги читаме, што сакаме да ги подариме или едноставно список на книги што служи како годишен предизвик за поттикнување на читањето. Се разбира, оваа функција е таа што привлече најмногу внимание на многумина и повеќе на почетокот на годината, каде што многумина вклучуваат книги како новогодишна резолуција, нешто што понекогаш не завршува да се исполни. Во секој случај, ако сакате да знаете што читаат вашите пријатели или едноставно бараат литературни препораки, Goodreads е добра опција. Што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Susana dijo

  Јас сум отпуштен и сум бил вклучен во одреден момент, но не го гледам тоа како многу интересен затоа што скоро сите книги што ги читам се на шпански јазик и нормално не гледам никакви на списоците или во препораките. Би било подобро ако ве дискриминираат земји како Фејсбук.

  1.    номорато dijo

   Ако ги следите вашите пријатели, ќе можете да ги видите нивните книги, оние што сакаат да ги читаат и оние што ги читаат, и создадете заедница околу вас со луѓе со исти интереси и кои читаат на истиот јазик како вас.

   Не гледајте само на системот за општи препораки. Најинтересно е да видите што читаат и што сакаат вашите пријатели или познаници.

 2.   Фернандо Колавита (@fercolavita) dijo

  Јас сум на Гудридс и таа е одлична книжевна социјална мрежа. Уште повеќе: оваа недела сум најдобриот рецензент број 1 во Аргентина, што ме прави многу среќен. Втра. ниту страницата не заостанува! Одлично е… Поздрав!

 3.   Сантијаго dijo

  „Гудридс“ е одлична социјална мрежа од повеќе причини и најважно е што можам да видам коментари на книги што имам намера да ги прочитам, да најдам изгубени изданија во морето изданија, без разлика дали се дигитални или физички. Ми овозможува да направам прегледи и коментари за тоа што го прочитав и да им дадам максимум 5 starsвезди на оние што ме оставија непрочитана една недела откако ќе завршам. Иако имам малку контакти, ме забавува она што го читаат членовите. Ми овозможува да чувам статистика и ми нуди колекција на дела кои го следат истиот жанр на она што го прочитав.
  Felicitaciones !!

 4.   Кармен dijo

  Само што ја прочитав Црвената кралица што ја сакав. Тоа е првата книга што ја прочитав Хуан Гомез-Јурадо, но сигурно ќе продолжам да читам повеќе, ви благодарам што пренесевте толку многу емоции и го направивте читањето толку возбудливо

 5.   Кармен dijo

  Само што ја прочитав Црвената кралица што ја сакав. Тоа е првата книга што ја прочитав Хуан Гомез-Јурадо, но сигурно ќе продолжам да читам повеќе, ви благодарам што пренесевте толку многу емоции и го направивте читањето толку возбудливо