1. Еден од „добрите“ (или прилично точни) полицајци и истражители

Јас само што започнав Последниот брод, новиот и многу очекуван роман од Доминго Вилар со неговиот инспектор Виго Лав Калдас како протагонист. Калдас е еден од ретките национални полицајци што го следев со посветеност долго време, бидејќи јас сум повеќе службеник за спроведување на законот или истражител од други делови на светот. Така, ја повратив неговата бохомија, неговата добра работа и добри манири, неговата носталгична и многу галициска природа и истовремено неговата ефикасност. Y Се сетив на други слични современи колеги. За читателите на криминалистички романи кои претпочитаат оние чесни, пожртвувани, исправени и нерасипливи слуги на редот и правдата.

Американец, Норвежанец, Италијанец, Французин и Германско-шкотски

Што споделуваат тие?

Има уште многу, но Одлучив за овие шестмина. Сите се од признати серии и писатели со своите националности. И, еден не и припаѓа на полицијата, туку е аматерски истражител, но влегува во списокот затоа што е еден од оние позитивни, kindубезни, пријателски, дарежливи ликови и жртвуван за своите пријатели и роднини. Сите споделуваат слични доблести т.е.Без оглед на нивните карактери и потекло.

неговата ефикасни, со интегритет, жртвувани за својот тим, нивните луѓе или нивните пријатели, иако станаа никаквеци како Лука Бети и Марко Танзи, „добриот“ полицаец и „лошиот“ полицаец од серијата Милан во црно, потпишан од Романо Де Марко.

исто така, имаат тенденција на осаменост и меланхолија, дури и депресијатокму затоа што ја препознаваат таа чесна и дарежлива природа. Но, сигурно сите ја споделуваат потребата од не подлегнувајте на привлечната и моќна страна на злото со кого толку многу коегзистираат. Да, веројатно е потежок предизвик да се биде добар од лош во крими романот.

Мартин Серваз - Бернард Миниер

Францускиот командант на Полицијата во Тулуз Мартин Серваз особено страда од тоа депресија и потреба професионален третман во многу трауматски момент. Тоа е она со што треба да се соочи во текот на четири романи до а безмилосен немесис со кои, во моментот, се чини дека нема начин да се стави крај.

Бернард Миниер ни го претстави на Под мразот и продолжуваме со Кругот, Не исклучувајте ја светлината y Ноше. И стана еден од најследените во жанрот. Серваз е ценет за сочувство (премногу можеби веќе особено во последната титула) и како тој жртвувал добар дел од својата емоционална стабилност за својата работа.

Неговата борба е пожестока за разлика од тој непобедлив психопат кој фаќа толку многу и го прогонува немилосрдно. И ние страдаме со него за неговата ќерка, за неговите загуби и за неговите постојан напор во надминување на вашите стравови, но правилно како што треба.

Јан Фабел - Крег Расел

Јан Фабел е Главен комесар на полицијата во Хамбург. Половина Шкотланѓанец и половина Германец, тој ги има оние фер половини што ги споделува со неговиот творец, германскиот Germanубен Шкотланѓанец и поранешен полицаец Крег Расел.

Фабел е исправен додека не каже доволно, чист на своите начини и цврст, но внимателен со тим што го почитува и му се восхитува. Тој, за возврат, е секогаш во очекување на нив како и неговата ќерка, која е во опасност повеќе од еднаш. Тој дури и прекрасно се согласува со неговата поранешна сопруга, иако читателите може да се сомневаат дека таа не е чиста пченица во различни периоди.

Ние само го видовме тоа половина се полабави еднаш (што ниту) на лично ниво, кога фрли неочекувана сива коса на воздухот во Ел Сезор дел Карнавал. Пред таквата исправеност, можеби Расел му даде пауза, искористувајќи ја таа карневалска атмосфера во Келн. Но покажува силна контрола врз сите ваши чувства, дури и оние од нас кои сакаат да ве погодат за некоја компонента од вашиот тим. За мене е најнеповреден.

Мирон Болитар - Харлан Кобен

Американецот Харлан Кобен создаваше кај поранешниот кошаркар, спортски репрезентативец и истражувач-аматер Мирон болитар на тоа пријател што сите сакаме да го имаме. Не можете да побарате поголема симпатија или подготвеност да им помогнете и да се грижите за другите кога имаат проблем. Понатаму, тој е совршен син со апсолутно посветена loveубов кон своите родители. И секако најдоброто момче и нај inубениот, секогаш за најдобро.

Но најинтересно е односот на безусловна приврзаност и поддршка со неговиот најдобар пријател Победи дрво, спротивниот, мрачен и злобен одраз на истото огледало. Заедно тие се несовладливи со комплементарни и се едни од најдобрите современи литературни парови на жанрот.

Лука Бети - Романо Де Марко

Исто е како Лука бети и Марко Танзи. Романо Де Марко ги создаде овие двајца полицајци во серијата Милан Блек што го сочинуваат Исчезна y Град во прав. Вие мора да бидете многу добри луѓе, и многу на италијански начин, за да му помогнете на вашиот партнер и најдобар пријател кој еден ден отиде на темната страна и исто така ве изневери со сопругата, но кој заврши на улица, а потоа неговата ќерка исчезна.

Добриот Лука Бети не само што го зема и му помага на Танзи, туку мора да се справи и со таа веќе поранешна сопруга во која сè уште е в loveубен, плус неговата ќерка, плус новата партнерка која ќе пристигне во станот. Поентата е во тоа неговата чесност е допрена и како тој прифаќа дека не може да помогне да биде таков, и покрај понатамошните компликации и можноста повторно да се попари. Значи, не можете да не се воодушевите.

Холгер Мунк - Самуел Бјерк

Мунк е тој комесар ветеран, разбирлив, добар татко, сопруг и дедо. И во својата работа тој е одговорен за тим од кој исто така се чувствува ментор. Норвежанецот Самуел Бјорк создал во Патувам сам y Бувот до малку видениот прототип во оние нордиски делови на нежниот полицаец, кој се обидува да се справи со најлошите случаи со најголема контрола.

Мунк е уште еден пример со неговиот колега во Миа Кругер, младиот, но нестабилен инспектор кој мора повторно да се сврти кон работата. Значи, ја цените нивната посебна спокојство.

Лео Калдас - Доминго Вилар

Повеќе галициски од октоподот до феира и повеќе добар од оној богат леб на нивната земја. И со оној допир на бездомништво, носталгија и повлекување што ги карактеризира неговите сонародници. Лео Калдас е исто така ефикасен, неуморен, интуитивен и со многу лева рака. Но, тоа е исто така одлично гурманските, Еден внимателен син и загрижен за неговиот татко, како и многу изразен со раната смрт на неговата мајка. И пред сè, многу повреден од сентиментален распад.

Да исто така Му се спротивставувате на арагонски асистент без кочница и мерка, незаобиколен од галициското повлекување, но верен, лојален и со силна резолуција, добивате еден од најдобри парови од родниот жанр на црно. Тие веќе ја имаат својата трилогија со Водени очи, Плажата на удавениот y оваа Последниот брод.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.