Најат Ел Хахми, добитник на Надал наградата за Тие ќе не сакаат во понеделник

Писателот Најат Ел Хахми е последниот победник на Надалска награда испорачано вчера во Барселона, со романот Понеделник тие ќе не сакаат. На Награда „Хосеп Пла“ што падна на Марија Барбал, за Тандем.

Надалска награда

Како што секој ден на Кралевите беше доделен вчера во Барселона оваа престижна книжевна награда што му припадна на писателот Најат Ел Хахми за неговиот роман Понеделник тие ќе не сакаат, да се објави на 10 за февруари en Изданија на Дестино.

Очигледно, поради здравствената состојба која продолжуваме да ја живееме, се одржа церемонијата Надал без вообичаена свечена вечера во хотелот Палас од Барселона. Едноставно имаше едноставен чин пред медиумите и жирито, кое оваа година го сочинуваа писателите Каре Сантос, Андрес Трапиело, Алисија Гименес Бартлет, Лоренцо Силва и Емили Росалес.

Хачми успева Ана Мерино како добитник на Надалската награда и станува 17-ти писател што ја освоил наградата оттогаш Кармен Лафорет прими го за неговиот роман Ништо во 1944 г., обдарено со 18.000 XNUMX евра, ова издание собори рекорд на учесници и Понеделник тие ќе не сакаат тој е наметнат на доставените 1.044 ракописи.

Најат Ел Хахми

Роден во Мароко, но жител во Шпанија од осумгодишна возраст, израснал во населбата Вич. Дипломирал во Арапска филологија, дебитираше во литературата со автобиографски текст, И јас сум Каталонец, објавено во 2004 година. Четири години подоцна ја освои наградата Рамон Lул со Последниот патријарх, меѓународен успех преведен на неколку јазици на кои веќе се занимаваше со махизам во исламот и со кој започна трилогија со наслови на Странската ќерка (2015) y Мајка на млеко и мед (2018).

Понеделник тие ќе не сакаат е прв роман кој пишува во Кастилијански. Starвезди го две жени, од муслиманско потекло, кои ја бараат својата ниша и својата слобода во општество каде се чини дека имаат сè против себе: полот, потеклото и таа социјална класа.

Финалисти

Биле петмина финалисти кои го достигнаа тој избор на жирито:

 1. Нешто привременоод Пола Караско;
 2. Среќен парод Вернер Хајзенберг (псевдоним);
 3. Клучот на огледалотоод Марија дел Пилар Торес Наваро;
 4. Натрапници, од Кристина Лопез (исто така псевдоним) и
 5. Можеби на есенод Консуело Лопез-Зуриага.

Награда „Хосеп Пла“

Исто така, на церемонијата на Надал, Хосеп Пла де наратив на каталонски јазик, што заврши во рацете на писателот Марија Барбал за неговиот роман Тандем.

Лична нота

Оваа година морам да го кажам тоа Се чувствувам малку мое оваа награда Надал затоа што имав среќа - и довербата во мојата работа на нејзиниот автор, Консуело Лопез-Зуриага- од прочитајте и исправете неговиот роман, тоа Можеби на есен тоа беше финалист. Па јас Јавно се заблагодарувам вашата електронска е-пошта за најава и исто така пондерирање за таа невидлива работа сепак за толку многу но толку фундаментално така што едно дело изгледа на најдобар можен начин ако веќе има, покрај тоа, и добар наративен материјал.

Фуентес: Светската y Последната минута.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Многу заслужена награда, имав можност да ја прочитам книгата и тоа е неверојатно.
  -Густаво Волтман.