Преглед на чудовиште доаѓа да ме види

Уште од чудовиште доаѓа да ме види

Уште попознат по премиерата на филмот на Хуан Антонио Бајона објавен во 2016 година, Чудовиште доаѓа да ме види од Патрик Нес Тоа не е само високо емотивен роман за деца, туку е и вежба за подигање на свеста за аспекти како што се малтретирање, загуба и пречки.

Содржина на едно чудовиште доаѓа да ме види

Насловна книга Чудовиште доаѓа да ме види

Конор О'Мали е 13-годишно момче кое го доживува истиот кошмар за повторени ноќи: Седум минути по полноќ глас му го шепоти името од прозорецот на неговата спална соба, од која може да види стара црква на чии гробишта сјае огромно дрво Тис. Конор станува од кревет, се наведнува низ прозорецот и го гледа „чудовиштето“ од неговите соништа, еден составен од гранки и лисја, но во човечка форма. Монструмот ветува дека ќе му раскаже три приказни во замена за Конор да му ја раскаже својата приказна. после

Изгледот на чудовиштето и последователните приказни што му ги раскажува на Конор се совпаѓаат со истото време кога на неговата мајка и беше дијагностициран рак и мораше да помине третман на хемотерапија. Во исто време, Конор страда од малтретирање на училиште и отсуството на неговиот татко не помага подобро да се справат.

Од сите приказни што му ги раскажува чудовиштето, детето едвај го перципира, додека втората го прави виновен за уништување на дневната соба на неговата баба, со која исто така одржува ладна врска, додека третата го поттикнува на напад Хари, момчето од училиште кое секогаш го исмејува.

Откако ја раскажа приказната, Конор ќе започне да ги прифаќа своите чувства во врска со болеста на неговата мајка, нејзината храброст и сите нијанси на неговата околина.

Ликови од Чудовиште доаѓа да ме видат

Илустрација на чудовиште доаѓа да ме види од Патрик Нес

 • Конор О'Мали: Саркастичен и kindубезен, Конор е момче кое мора да се соочи со отсуството на неговиот татко и да ја посети баба со која не се согласува како позадина на болеста на мајка болна од рак.
 • Чудовиштето: Составен од лисја и гранки, но човечки по изглед, „Чудовиштето“ е kindубезно суштество кое се обидува да им помогне на луѓето преку методи кои можеби на почетокот не се пријатни. Неговите басни можеби содржат сомнителни морални согледувања, но неговите учења можат да се изведат само кога субјектот ја разбрал суштината на приказната.
 • Мајка: Иако во филмот оваа се викаше Лизи, во книгата е едноставно „Мамо“, како што и се обраќа Конор. Aена која и покрај тоа што го обожава својот син, не може да не го лаже (како себеси) за сигурноста дека ќе умре во блиска иднина.
 • Татко: Таткото на Конор се пресели во Америка 6 години пред настаните од книгата со нова сопруга. Кога мајката на Конор е болна, неговиот татко се враќа во Англија да го посети неколку дена, иако наскоро се враќа во Америка за да присуствува на раѓањето на неговиот нов син.
 • Баба: Опседната со тоа што останува млада во текот на животот, бабата на Конокер е полицаец кој продолжува да ја бојадисува косата за да спречи појава на сива коса. Самоуверена и егоцентрична, таа не се вклопува многу со нејзиниот внук, особено затоа што и недостасува емпатија неопходна за да разбере некој друг освен себе.

Чудовиште доаѓа да ме види: тажното потекло на приказната со добри намери

Шиобан микрофон

Шиобан Дауд, автор на идејата што Патрик Нес би ја напишал.

Потеклото на чудовиштето да ме види може да се најде во рана скица на англо-ирскиот писател Сиобхан Дауд, кому му беше дијагностициран карцином во 2005 година. И покрај неговата болест, Дауд дури разговараше за идејата со Дениз Johnонстон-Бурт, уредник на „Волтер книги“.

По смртта на авторот во 2007 година, Денис реши да го праша Патрик Нес, еден од нејзините соработници, за последното пишување на идејата. додека Jimим Кеј беше одговорен за илустрација, иако Нес и Кеј не се запознаа се до објавувањето на книгата во мај 2011 година. Како што призна Нес од време на време, „дел од причината што го натера да ја напише книгата беше тотално отсуство на пречки, бидејќи тој го сфати процесот на создавање како личен разговор помеѓу себе и самата Сиобхан Дауд.

Каталогизиран во рамките на жанр познат како „ниска фантазија“Чудовиште доаѓа да ме види собра одлични критики по објавувањето, со примери како што се essесика Брудер од „Newујорк тајмс“, која ја нарече „длабоко тажна приказна“ и „моќно уметничко дело“.

Исто така, книгата беше голем успех во продажбата и освои бројни награди, вклучувајќи ја и британската книга за деца во 2011 година од страна на Наградата за деца за книги „Ред хаус“ или споменувањето на книгата во некои од најпрестижните списоци во светот.

По претставувањето на книгата и нејзиниот последователен успех, продуцентската куќа Фокус Функции ги купи правата за неа во 2014 година со намера прилагодете го на кино. Во режија на Шпанецот Хуан Антонио Бајона, а сценариото е на Патрик Нес, автор на книгата, филмот беше објавен во септември 2016 година со екипа од Луис Мекдугал (Конор), Лиам Нисон (глас на чудовиштето), Том Холанд (модел за чудовиштето), Фелисити onesонс (Лизи, мајка на Конор) , Сигурни Вивер (г-ѓа Клејтон, баба) и Тоби Кебел (Лиам, таткото).

Иако филмот помогна да се покрие буџетот од 20 милиони американски долари, тој не постигна голем успех, иако доби одлични критики, со примери како што се неговите 86% позитивни критики на критичната мрежа на Rotten Tomatoes.

Претворено во главно сведоштво на преживеана жена која смисли нови начини на справување со прашања што досега беа табу за малите, едно чудовиште доаѓа да ме види како станав светилка среде темнината.

Во прекрасна тажна приказна идеална за млади луѓе кои се повеќе се свесни за реалноста и алатките за решавање на проблемите.

Дали некогаш си прочитал Чудовиште доаѓа да ме види?

Поврзана статија:
Книги што треба да имаат своја филмска адаптација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гериндигса dijo

  Ја сакам книгата како ме фасцинира филмот

 2.   Марија dijo

  УБАВА ИСТОРИЈА ЗА РАБОТА ВО ЛИТЕРАТИРНИ РАБОТИЛНИЦИ.