Различни, најпродавана е Вероника Рот

Различна книга.

Различни, книга.

Divergent е тинејџерска приказна напишана од Вероника Рот, број 1 најпродавана авторка според Њујорк тајмс. Неговиот заговор е ориентиран кон она што е самооткривање дека човечките суштества живеат, да знаат кои се нашите таленти, процес што скоро секогаш започнува за време на егзистенцијалните кризи на адолесценцијата. Овој роман е прилично футуристички во тонот, сместен во градот Чикаго, создаден е размислувајќи за тоа како би било во замислена иднина во која населението е поделено на пет фракции: вистина, ерудиција, срдечност, смелост и самоодрекување .

Таму ни е прикажана млада жена која се соочува со тешка одлука: да избере која е нејзината доблест, за да припаѓа на една од петте фракции, сепак, таа знае и чувствува дека може да развие повеќе од една. Во универзалниот универзум е забрането да има повеќе од една од прифатените доблести, а последиците од развивање на разни дарови можат да бидат ужасни. Измислената приказна ја создал Рот за време на колеџот.

За авторот

Раѓање и живот

Вероника Рот е американски писател Роден на 19 август 1988 година во предградието на Чикаго. Во текот на целиот свој живот, дури и за време на нејзината младост, таа била привлекувана од литературата. Рот уживаше да поминува многу часови читајќи и пишувајќи во средношколските години. Нејзините родители секогаш го препознавале нејзиниот талент, поттикнувајќи ја да учи.

Тие се интелектуалци фасцинирани од литературата, вoverубеник во природата и животните. Исто така, творец на фантастична приказна која зароби милиони. Таа е во брак со Нелсон Фич од 2011 година.

студии

Добиени од Северозападен, и набргу потоа се инспирираше да ја објави својата прва книга, која ја наслови Дивергентни. Ова, и покрај тоа што беше нејзино прво дело, стана нејзина прекрасна порта за слава како писател. Нејзиниот успех беше таков што во 2014 година беше меѓу најплатените писатели.

Поврзана статија:
Најплатените писатели за 2014 и 2015 година

Овој роман е напишан додека студирав креативно пишување на колеџ. а истата авторка уверува дека идеите биле развиени додека таа возела со својот автомобил.

Писател во целосна продукција

Рот е моментална писателка и разви паралелен свет за сите нејзини приказни. Таа во моментов живее во Чикаго со нејзиниот сопруг и кучето, и е писателка за пишување цело време. По успехот на Дивергентни, беше развиена сага што групира уште три книги.

Рот живее да пишува и објавува нова книга скоро секоја година, без престан од 2011 година. Неговото најново дело треба да биде објавено на 1 октомври 2019 година, со големи очекувања од неговите следбеници.

Уметност поврзана со фракциите објаснета во книгата „Дивергент“.

Уметност поврзана со фракциите објаснета во книгата „Дивергент“.

Во социјалните мрежи

Рот е современ писател, растргнат меѓу долгите часови поаѓање со фантастични приказни и живее обичен живот. На социјалните мрежи често може да го најдете како споделува работи од неговиот секојдневен живот, утрински прошетки со своето куче и патувања со нејзиниот сопруг.

Тој исто така сака да ги споделува своите рутини за работа на својот Инстаграм (@vrothbooks), начинот на организирање на вашата канцеларија и вашите вкусови за бесплатно цртање. На многумина им покажува и фасцинација за природата и за вршење активности на отворено.

Дивергентни

Заплетот во дистописко општество

Оваа приказна создава свој свет во дистописко општество каде населението е поделено на пет фракции и секој од нив развива различна доблест. Таму е 16-годишната протагонистка, Беатрис Приор, која одлучува што да прави со нејзиниот живот, во која фракција ќе се приклучи, ако е вистина (искреност), ерудиција (интелигенција), срдечност (мирните), смелост (храброст) или -одневник (алтруисти).

Возраста на избор на вашата патека

Кога младите ќе достигнат 16 години во ова општество, време е да изберете фракција на која ќе и припаѓате. Општествено прифатената работа е да останете во фракцијата во која е вашето семејствоВо спротивно, тоа би било вид на прекршок, сепак, секое младо лице има можност да избере.

Заплетот почнува да се комплицира кога ќе пристигне 16-тиот роденден на главниот јунак, Беатрис, кој не знае добро со која фракција се идентификува. Сомнеж ја фаќа затоа што не знае на која доблест и припаѓа, бидејќи таа навистина може да припаѓа на никого, и на крајот завршува со избор на фракција која ги импресионира сите, вклучително и самата.

Вероника Рот.

Вероника Рот, автор на „Различни“.

Неочекувана одлука

Беатриз е израсната среде фракцијата за самоодрекување на која и припаѓа нејзиното семејство, сепак, денот на симулацијата во која таа треба да избере своја фракција, таа одлучи да оди смело, со храбрите. Таа самата не знае дали нејзината одлука е точна и сè почнува да се комплицира.

Во рамките на нејзиното лично откритие, протагонистката си дава ново име и продолжува да се нарекува Трис., име што повеќе оди со неговата нова фракција. Приказната се одвива помеѓу екстремни ситуации на обука на фракции, закани и романси. Сè да заврши со разбирање што е дивергентно.

Забрането да биде дивергентно

За време на процесот на книгата, Трис почнува да сфаќа дека има таленти и доблести кои не само што имаат врска со нејзината фракција, туку и може да припаѓа на уште три: самоодрекување, смелост и ерудиција; што е забрането во вашето општество. Ова откритие е дел од теророт што мора да се живее, знаејќи дека е дивергентен.

Темата на овој роман се занимава со прашања што се поврзани со откривање на себе си како човечко суштество, знајте какви таленти и доблести имате за живот, затоа е многу интересно за тинејџерите.

Светско признание

Оваа приказна има многу добри критичари и, покрај тоа, доби и важни признанија, како оној даден од Newујорк Тајмс, при оценување Дивергентни како бестселер. И не е залудно, заедно со Игрите на гладта, тоа е едно од најдобрите футуристички дела што се напишани.

Добитник е на наградите:

 • Награда за Goodreads Choice 2011 за омилена книга.
 • Најдобра книга за 2011 година, според издавачот Неделник.
 • Добитник на Топ десетте адолесценти на ЈАЛСА 2012 година.

  Фраза на Вероника Рот.

  Фраза на Вероника Рот.

Скокни на кинематографија

Само една година по појавувањето на романот Дивергентни, Summit Entertainment ги откупи правата на книгата и во 2012 година започна кастингот за филмската верзија. Режијата е на Нил Бургер, филмот излезе на 21 март 2014 година.

Книги на авторот

 • Дивергентни. Мај 2011 година
 • Востаник. Мај 2012 година.
 • Леал. Октомври 2013 година.
 • четири: компилација од пет раскази што ја раскажуваат приказната за Куатро. Јули 2014 година.
 • Ознаки на смртта. Јануари 2017 година.
 • Поделени дестинации. Јуни 2018 година.
 • Крајот и другите почетоци: приказни од иднината. (Објавено на 1 октомври 2019 година).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)