Шерлок Холмс за сите. Многубројните лица на најпознатиот детектив

Многубројните лица на најпознатиот англиски детектив

A Шерлок Холмс нема потреба да го презентираме. Славниот детектив, создаден од господине Артур Конан Дојл, е дел од универзалната колективна имагинација. Нивните лица се исто колку и нивните читатели. И верзиите (верни или не) на нивните приказни се безброј во кино, телевизија и кој било формат што сакаме да го замислиме. Goе ги преминам тие што се таму. Од повеќето класичен од кино до најмногу модерен, кои го трансформираа ликот без да ја променат неговата суштина една јота. И секако деца и млади. Од мојата сакана јапонска аниме телевизија Шерлок до симпатичниот Перок на Исак Палмиола, падна многу дожд, но митот продолжува. Нека бидат уште многу верзии. Оваа статија е посветена на Сара, една од моите омилени книжарници.

Холмс на кино

Никој подобар од а Британски актер да го оживее на големото платно. И, од големите имиња кои му го позајмија, останувам со лицето и елеганцијата на јужноафриканскиот актер Василиј Ратбоун. Четиринаесетте филмови што ги снимил помеѓу 1939 и 1946 година заедно со Најџел Брус, додека д-р Вотсон му дадоа светска слава.

Ненадминливиот Питер Кушинг Тој исто така му ја даде својата посебна физиономија во верзијата на Кучето на Баскервил што направи легендарниот продуцент Перфоратори. И тогаш тој презеде три години подоцна во Серија од Би-Би-Си што започна во 1964 година. Тој го играше во 16 епизоди. Но, токму во Кучето на Баскервил де ла Хамер се совпадна со друга одлична, Кристофер Ли, што исто така би бил Холмс во 60-тите.

Последното и, се разбира, престижно британско име што му даде живот е друго господине, Иан McKellen, кој во 2015 година го пресоздаде во својот најмрачен тон во Г-дин Холмс.

Холмс од XNUMX век

Тоа беше Американецот Роберт Дауни Џуниор што заедно Џуд Ло како Вотсон, тие им дадоа на ликовите на Дојл уште неколку, да речеме, забрзани аспекти. Раката на режисерот исто така придонесе за ова Гај Ричи, дека со Закон, тие ја ставија британската квота.

Но, тоа беше на телевизија каде повторно БиБиСи Тој го изми лицето и го врати во нашите денови. Серија Шерлок и лицата на Бенедикт Камбербач и Мартин Фримен се Холмс и Вотсон на нови генерации. И тоа е исто така достигнување да ги приближиме до бесмртниот литературен лик на Дојл. Дури и ако користам мобилен и интернет.

Најдетскиот и најмладешки Холмс

Тоа за мене е тоа куче многу умен со прекрасниот глас на синхронизаторот актер на Митска аниме серија од 80-тите. Подигнете ја раката кој не ве испеал подесување некогаш. Најдоброто нешто е што моите внуки од 6 и 4 години продолжуваат да го пеат сега и дека наскоро ќе почнат да ги читаат своите авантури. Авантури кои продолжуваат да се измислуваат повторно во неколку серии книги идеални за помладите читатели.

Шерлок, Лупин и јас - Ајрин Адлер

Ван 10 наслови веќе од оваа колекција наменета за читателите Од 8 години. Последниот излезе во март, Господарот на криминалот.
Проектот е во режија на италијански автор ПД Бакаларио, Напишано од Алесандро гати (под псевдонимот Ајрин Адлер) и илустрирана од Јакопо Бруно. И дел од премисата на што ќе се случеше ако овие три добро познати ликови се сретнаа во нивната младост и нивните патишта ќе беа прекрстени.

Перок Холмс - Исак Палмиола

Оваа сага носи 5 наслови веќе и е насочена кон читателите од 5 години. Главниот јунак е миленичето што успеваат да го имаат iaулија и Диего. Неговото име е Перок, Перок Холмс и далеку од тоа дека е само уште еден пукач, тој има моќ да ги чита мислите на секој што ќе си го почеша стомакот.

Писателот од Барселона Исак Палмиола го погоди знакот во овој забавен нов пресврт на класиката на класиците.
Насловите се:
1. Два и пол детективи
2. Падини на сите четири
3. Елементален, драг Гатсон
4. Шлаканици и истрели од топови
5. Еве го заклучен Гетсон

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   лилјакери dijo

  Remереми Брет беше отсутен. Толку многу што морав да ја препрочитам објавата за да се осигурам дека случајно не сум го прескокнал. Во моментов не сум сигурен, мојот мозок нема да прифати дека remереми Брет не е во објава за г-дин Холмс и неговите адаптации. (Така или повеќе fangirl)

  После тој пристап со почетен интензитет, ќе истакнам дека тој вели XXI век наместо XXI и дека статијата ми се допадна. Го видов Питер Кушинг во Хаунд на Баскервил, но не и во серијата на Би-Би-Си. Јас го запишувам за подоцна.
  Честитка.

 2.   Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

  Ви благодариме за вашиот коментар, Лиликери. Го исправи тој римски стап што танцуваше за мене во векот.
  И, за жал, морав да направам избор меѓу толку многу лица за Холмс. Некој мораше да ми пропадне и беше ред на сиромашниот Брет.
  Повторно, многу благодарам.