Десет романи на интриги кои треба да ги прочитате и препрочитате овој Божиќ

Десет одлични романи на интриги на сите времиња.

Десет одлични романи на интриги на сите времиња.

Theанрот ноар има скоро два века постоење, откако Едгар Алан По му даде живот на комесарот Август Дупин, во „Злосторствата на улицата Морго“ во средината на XNUMX век.

Изборот на десет романи е невозможна задача, особено кога повеќето автори се креатори на големи саги, каде што изборот може да се направи само оставајќи го протагонизмот на случајност. Овој избор е само одраз на момент. Десетте романи што сакам да ги препрочитам денес. Тоа е анархичен копендиум, во кој нејзините членови имаат повеќе од еден век разлика. Во секој случај, сите тие се одлични дела. Сите, одлично друштво за есенско попладне. 

Вечна ноќ на Агата Кристи.

Ниту Мис Марпл ниту Поаро во овој роман се разликуваат од вообичаената линија на мојот референтен писател. Приказна за интриги во која никој не умира до крај и која успева да ја претвори идиличната ситуација во заговор на постојана напнатост без да истури ниту една капка крв.

Вечна ноќ е приказна за lovingубовен пар од различни социјални класи кои купуваат куќа во земјата, раскажана во прво лице од главниот јунак.

Девојчето на Пола Хокинс во возот.

Една алкохоличарка оди на работа секој ден во утринскиот воз за Лондон и се опива секое попладне во нејзиниот стан. Едно утро, со вообичаениот мамурлак, тој беше сведок на нешто чудно од возот во неговата стара куќа, каде што сега живее неговиот поранешен сопруг со неговата нова сопруга и нивната ќерка. Сомнежите за себе, борбата против алкохолот и капацитетот да падне и да стане од главниот јунак, го прават овој роман нешто повеќе од добра заговор на интриги.

Седум книги за Ева од Роберто Мартинез Гузман.

Киднапирање, киднапер кој му носи книги на заложник и семејна историја полна со тајни и психолошко насилство, ќе ја наведе Ева Сантијаго да стане полициски инспектор. Семејните тајни и полициската истрага се мешаат за да се изгради брза приказна која не потопува во истражувањата на психолошкото злоставување.

Водите на вечната младост, од Дона Леон

Од раката на големиот комесар Брунети, ја слушаме приказната за триесетгодишна жена, со неповратна повреда на мозокот, бидејќи на петнаесет години, таа беше пред умирање удавена во еден од каналите на Венеција. Падот беше затворен како обид за самоубиство, но неговата баба никогаш не веруваше во таа хипотеза. Единствениот сведок кој ги потврдува сомнежите на баба е пијаница со нарушени спомени.

Приказна која, без експлицитно насилство, ја покажува крајната суровост на ветувачкиот живот расипан и затворен како резултат на повреда на мозокот.

Малиот брат на Хозе Марија Гуелбензу.

Труп на модел со отсечени раце го револуционизира Хихон. Одговорниот истражен судија, Маријана де Марко, протагонист на големата сага Хозе Марија Гелбензу, ќе ја комбинира истрагата, со посета на нејзиниот мал брат, слабост на судијата, привлечен и пријателски човек, со големо задоволство за пари и многу малку да го заработи работејќи.

Пуерто Ескондидо од Марија Оружа

Маестрално сместена во Суанс, туристички град на брегот на Кантабриа, романот започнува со појава на труп на бебе меѓу theидовите на палата подложена на реновирање. Телото потекнува од граѓанската војна. Сопственикот на куќата, Оливер, има само доволно пари да отвори мал хотел, а стопирањето на работата значи дека тој се гуши меѓу заемите. Валентина Редондо, поручник на Цивилната гарда, ќе се соочи со серија убиства што се активираат по необичното откритие.

Талион од Сантијаго Диаз Кортес

Новинарка без семејни или блиски односи, таа е протагонист на брза приказна. Неговиот лекар му дијагностицира неизлечив тумор на мозокот и му проценува два месеци живот. Бидејќи никој не треба да му го посвети тоа време, таа одлучува да го исчисти светот пред да замине: дилери на бели жени, наркодилери или терористи ЕТА ќе бидат оние кои ќе бидат избрани да го напуштат светот пред неа.

Хичкок, одличниот филмски режисер, кој популаризираше големи романи од жанрот.

Хичкок, одличниот филмски режисер, кој популаризираше големи романи од жанрот.

Ребека од Дафне du Maurier.

Откако остана вдовица, Максим де Винтер се ожени со жена помлада од него. Откако ќе се инсталира во замокот Зима, Мандерли, присуството на неговата мртва сопруга ќе станува се поинтензивно секој ден.

Речиси застрашувачки роман од психолошка интрига, мајсторски направен во филм на Алфред Хичкок. Домашен домаќин кој не сака да дозволи некој да го заземе местото на старата ressубовница, невиноста на младоста, а полициската истрага за Максим де Винтер за убиството на Ребека е пред малку да ја излуди неговата нова сопруга.

Странци во воз. Патриша Хајсмит

Двајца проблематични странци се среќаваат во воз и склучуваат крвав договор.

Еден од нив ќе ја убие сопругата на другиот. Вториот, за возврат, ќе го убие таткото на првиот. Две совршени злосторства, извршени од две лица без причина или врска со убиениот.

Исто така, однесен во кино од Алфред Хичкок, стана еден од најголемите класици на кино и литература.

Кинеската сенка на орџ Сименон

Во главната улога е незаборавниот комесар Мајгрет, сместено е во Париз, во неспоредлив амбиент: зграда на плоштадот Восгес, каде што е пронајден убиен богат бизнисмен. Сите соседи се осомничени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)