Ден на писатели. Колку сме прочитале?

Дама што пишува - Јоханес Вермер

Дама што пишува - Јоханес Вермер

Денес, 17 октомври, го славиме Денот на писателите, иако тој може да се слави секој ден, бидејќи секогаш постои причина да се прочита еден од нив. Има толку многу за да се потенцираат, прегледаат или препорачаат што никогаш не би ги завршиле. Затоа, бргу ги разгледувам оние што можеа да ми се допаднат, влијаат и инспирираат најмногу. Можеби споделуваме лајкови.

Од Сафо или јапонецот Мурасаки Шикибу до неодамнешниот победник на планетата, Долорес Редондо, падна многу дожд. Сега, неколку извонредни и успешни поети, писатели, сценаристи, новинари веќе се куп без број. Иако секогаш постои вечно прашање за ако им читаш повеќе отколку на нив. Секој нека го даде својот одговор. Ајде да започнеме.

Верувам дека целото наше детство, или барем сите, ги прочитавме бајките за Софија Фјодоровна Ростопчина, грофицата од Сегур. И малку постаро, сигурно не промашуваме ниту една авантура на Петте. Особено девојчињата учат не само во нашите училишта, туку и во Санта Клара и Торес де Малори, со многу соученици создадени од плодниот англиски писател. Енид Блитон.

И ние не ја напуштаме Велика Британија затоа што во таа средношколска адолесценција повеќе од една го откривме богатиот и елегантен господин Дарси, незгодниот и измачен, но парадигмата на највикторијанскиот романтичар, господинот Рочестер. Или храбрата и дискретна полковничка Брендон која се преправа во сонувачката Маријана Дашвуд. Сите излегувајќи од умовите на Janeејн Остин и Шарлот Бронте, како што ми укажуваат, дека помеѓу овие сестри и Остин и онолку прекрасни ликови колку што смислија, јас веќе можам да го мешам Хитклиф на Емили со Ема во истата приказна.

Можевме подеднакво да уживаме во природата и најневината и чиста loveубов помеѓу двајца незаборавни браќа, оние што твореа Емилија Пардо Базан во неговиот толку галициски Пазос де Улоа. Станав fondубител на жанрот што најмногу ми се допаѓа благодарение на кралицата на мистеријата, неизвесноста и криминалот, Агата Кристи. Никој не може да негира дека во неговата куќа нема полица со книгите од таа колекција.

Агата Кристи

Агата Кристи

Не оставам книга што многу ми се допадна, иако фантастичната литература не е моја посветеност. На Заборавениот крал Гуд, на Ана Марија Матуте има привилегирано место во моето сеќавање.

Потоа откривате и читате приказни на повеќе „возрасен“ начин. Од оние што ги потенцирам Возубен господар, на Роза Монтеро, кого многу го следам во неговата улога како колумнист. Таа и Соледад Пуертолас тие сочинуваат еден од моите омилени парови писатели.

Роза Монтеро и Соледад Пуертолас

Роза Монтеро и Соледад Пуертолас

За жал мојот однос не е толку близок со писателките, да речеме, медиумите или бестселерите. Морам да признаам дека не паднав на волшебните трикови на Хари Потер од Џ.К. Роулинг, ниту, пак, ми ја даде вампириската треска на безмилосните крвопијци од Стефани Мајер (дури ни во најмрачните Ен Рајс) Ниту јас сум од сенките на ЕЛ Jamesејмс. Но, јас тоа го припишувам на мојата одредена возраст и мојата мала fondубов кон тие жанрови. Сепак, симнувам капа за неговата работа и успеси.

Исто како што го тргнав пред плетеницата автори на криминалистички романи кои се пробија во овој тежок жанр. Да именувам неколку, нордиските Камила Локберг, Мари Јунгстет или Иса Ларсон; францускиот Фред Варгас, чиј кустос Адамсберг е еден од моите омилени; британскиот Мо Хајдер (од суштинско значење за откривање на неговиот детектив Jackек Кафери) или Германецот Неле неухаус Тие направија важна и заслужена ниша во црна панорама во која нивните машки колеги доминираат или сакаат да доминираат. Тука секако имаме Долорес Редондо, тоа заслужено се издвојува со својата трилогија за Батзан и нејзината неодамнешна Планета.

Камила Локберг, Мари Јунгстет, Иса Ларсон, Фред Варгас, Мо Хајдер, Нел Наухаус

Камила Локберг, Мари Јунгстет, Иса Ларсон, Фред Варгас, Мо Хајдер, Нел Наухаус

Оставив за последен писател кој многу ме инспирираше кога пишував еден од моите романи. Имам многу посебна affубов кон него, бидејќи се сеќавам како ги гледав неговите книги на полиците во мојата куќа сè додека се сеќавам. Читав некои кога бев мала и ги имам препрочитано неодамна. Е за Перл С. Бак, американскиот писател, новинар, активист и сценарист кој помина четириесет години во Кина. Добитник е на Пулистер во 1932 година и беше добитник на Нобелова награда за литература во 1938 година.

Како и да е, можев да продолжам и понатаму, но тие (ние) заслужуваме повеќе од еден посебен, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Габи буј dijo

  Дали Рочестер излезе од умот на Janeејн Остин? Навистина? И јас, кој секогаш верував дека е создаден од Шарлот Бронте ...

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Благодарам за забелешката, Габи. Поправено и разјаснето. Дека меѓу толку добри ликови како што создадоа еден и друг, јас веќе ги припишувам и мешам без срам.

 2.   Isabel dijo

  Постојат и супер продажби кои добро читаат. Навистина ми се допаѓаат Матилде Асенси и iaулија Наваро, особено последниве, кои со „Кажи ми кој сум“ ме натера да изгубам трага по деновите и часовите за да го завршам својот „клошар“ како да е книга со лесен џеб.
  Маруја Торес, и во печатот и во нејзините книги, е уште една сигурна вредност. Неговата иронија и неговата возраст му овозможуваат да зборува за многу теми што другите не би се осмелиле да ги допрат или под болка од смрт.
  Не можам со Лусија Етџебарија или Мерцедес Абад. Веќе сум доволно стара за да ми учат лекции.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Изабел, се согласуваме за Наваро и неговиот „Кажи ми кој сум“, а исто така и за Торес, што навистина ми се допаѓа на печатот. Исто така во Ексебарија или Абад. О, би сакал да им дадам повеќе простор на онолку колку што има.

  2.    Педро dijo

   Одлична листа, само што недостасува, според мое скромно мислење: Санта Тереза. На ист начин, како ги опишувате ликовите на британските писатели. Случајот со трите сестри Бронте, барем за кој јас знам, е несомнено најталентираниот писател во исто семејство, во историјата на литературата. Поздрав

 3.   Нурилау dijo

  Многу добар женски преглед. Кој не прочитал за џуџето Енид Блитон. Кој не бил воодушевен од жените од Викторија. И ја споделувам со тебе, Мариола, добрата црнка што сега ја прави од женски раце. Многу добар влез !!!!

бул (точно)