Историја на денот на книгата

Потеклото на денот на книгата

Секоја година денот на книгата се слави на 23 април. Тоа е датум во кој многу книжарници нудат попусти и организираат повеќе активности поврзани со литературата.

Сепак, денот на книгата има потекло, бидејќи не се слави отсекогаш. Ако сакате да знаете што е тоа и зошто се слави тој ден и на кого се должи дека има таков датум, прочитајте за да дознаете.

Потекло на денот на книгата

Потекло на денот на книгата

Денот на книгата го одбележува промовирањето на читањето, создавањето приказни и заштитата на интелектуалната сопственост. сето ова е поврзано со книга и се слави на тој начин многу години. Сепак, дали знаете што потекнуваше?

Многу луѓе не знаат дека тој што се слави Меѓународниот ден на книгата се должи на Шпанец. Да точно. Прославата започна од предлог на Шпанија и дури со години подоцна, во 1988 година, кога УНЕСКО одлучи дека ќе биде меѓународна прослава. Всушност, дури во 1989 година започна да се слави во други земји, но тоа се случи во Шпанија и тоа го правеше веќе подолго време.

Кој го создаде денот на книгата?

Кој го создаде денот на книгата?

Секогаш кога ќе се каже дека 23 април е денот на книгата, се мисли на причината зошто таа се слави на тој датум, а не на друга. И иако ќе одговорам на ова прашање во следниот дел, сакам да знаете нешто што многу малку го знаат: кој беше творец на денот на книгата?

Затоа што да, имаше една личност која сакаше да го даде денот на книгата „свој ден“, оној момент кога повеќе луѓе завршија со книга во рацете. Y тоа лице беше Висенте Клавел Андрес. Тој беше пронаоѓач на денот на книгата.

Висенте го создаде уредничкиот Сервантес во 1916 година во Валенсија. Покрај тоа што беше уредник, тој беше новинар, писател и преведувач. За две години, тој ја пресели издавачката куќа во Рамбла во Барселона, клучно место каде што започна да се среќава со интелектуалците на градот и стана пријател со многумина од нив. Покрај тоа, книгите што ги објавува привлекуваат внимание, како што се оние од Хозе Енрике Родо.

Во 1923 година бил назначен за прв потпретседател на Официјалната комора на Книгата на Барселона. И таму тој почнува да сугерира книгата да има ден на славење. Тој го стори тоа двапати, истата година кога беше назначен и во 1925 година. Токму на тој втор предлог беше тоа го натера Алфонсо XIII да потпише кралски декрет каде што беше утврдено дека ќе има фестивал на шпанска книга.

Се разбира, не се славеше на 23 април, но од 1926 до 1930 година се славеше на 7 октомври, што е раѓање на Сервантес. И, подоцна беше пренесен на сегашниот датум, кој не се поместува, освен во неколку наврати, или поради Граѓанската војна, или совпаѓање со Светата недела.

Во 1995 година имаше друга иницијатива што излезе од Генералната конференција на УНЕСКО, во Париз, каде што беше утврдено прогласи 23 април за „Светски ден на книгата и авторското право“, сега познат како Меѓународен ден на книгата. Всушност, во скоро сите земји се слави тој ден, иако има и такви кои не се согласуваат.

На пример, во случајот на Ирска или Велика Британија, неговото славење е првиот четврток во март (без одреден датум) и таму го нарекуваат Светски ден на книгата. Друга земја што го слави на различен датум е Уругвај. Тие утврдија дека 26 мај е најдобриот датум кога се создава првата национална јавна библиотека. Или случајот со Парагвај, кој го слави Денот на книгата на 25 јуни.

Во 2001 година, УНЕСКО започна да избира годишно главен град на книгата во светот, начин да ја поддржи индустријата за книги, но исто така и да ја промовира заштитата на културата и авторските права. Првиот, во 2001 година, беше Мадрид. И оваа година 2020 година беше Куала Лумпур (Малезија).

Зошто е избран 23 април?

Зошто е избран 23 април?

Како што ти реков претходно, денот на книгата беше одбележан на 7 октомври, во есен. Но, години подоцна тоа беше променето во 23 април.

Всушност, една од причините зошто датумот е променет беше на метеоролошко ниво. Имајте на ум дека во октомври времето не може да биде добро. Постојат поголеми шанси студот и дождот да ги засенат прославите и ќе има помалку продажби. Друга причина беше затоа што имаше многу сомнежи во врска со точниот датум на кој се роди Сервантес. Всушност, не е познато со сигурност, иако оној што најмногу звучи е оној од 7 октомври. Но, никој навистина не можеше да ги увери тие податоци.

Затоа, беа разгледани други датуми. И бидејќи раѓањето на Сервантес беше земено предвид за да се поправи оригиналот, тие одлучија да бидат водени од денот на неговата смрт. Сепак, погрешија во две информации:

Од една страна, затоа што имаше конфузија со датумите. Бидејќи Мигел де Сервантес Сааведра не почина на 23 април, туку на 22 април 1616. На 23-ти беше погребан. Затоа, веќе постои несовпаѓање.

Покрај тоа, и како втора грешка, се вели дека и Сервантес (еден од големите писатели на Шпанија) и Шекспир (еден од великаните на Обединетото Кралство) починале истиот ден. Што исто така е грешка. Вилијам Шекспир почина на 23 април според Јулијанскиот календар. Во Шпанија бил користен Грегоријан, што би означило дека неговиот датум на смрт е 3 мај 1616 година.

Затоа, она што отсекогаш се сметало за ден на книгата, кој се слави во знак на сеќавање на смртта на двајца големи писатели кои починале на ист ден, е неуспешен.

Дури и да е така, тоа не спречува да се даваат други имиња на големи писатели кои се родени или починале на 23 април. Имиња како Инка Гарсиласо де ла Вега, Владимир Набоков, Тереза ​​де ла Пара, ејмс Патрик Донлеви, Joseозеп Пла, Морис Друон, Мануел Мехија Ваleехо, Карин Боје ... кои исто така се одлични писатели и кои несомнено заслужуваат признание на овој ден. И, тоа е дека, понекогаш, потребно е да се запамети други луѓе способни да создаваат приказни со својот ум.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.