Ден на книга: препорачани книги за подарување

Ден на книга: препорачани книги за подарување

Денот на книгата е веднаш зад аголот и тоа значи дека многумина ќе го поминат тој ден купувајќи книга, или за себе или за некој друг. Поради оваа причина, сакаме да ве доближиме до литературата со некои препорачани книги за подарување.

Некои ќе бидат новини (многу автори и издавачи излегуваат на овие датуми); други ќе бидат стари, но не изгубиле ни трошка од својот успех. Дали ви треба книга? Овде предлагаме неколку.

Јас сум Рим, од Сантијаго Постегило

Започнуваме со книга полна историја, онаа за која не ти кажуваат во учебниците и која малкумина ја знаат. Па, во овој случај ќе научите од раката на Сантијаго Постегило Јулиј Цезар, потеклото на овој човек и како на 23 години решил да го обвини сенаторот Долабела дека е корумпиран.

Се разбира, има простор да се каже и за првата сопруга на Јулиј Цезар, Корнелија.

Гости, од Роза Рибас

Се вели дека Роза Рибас Таа е една од најдобрите писатели на криминалистички романи. и во овој случај ќе нè стави во урбанизација далеку од градовите и насекаде. Таму живее заедница на соседи, но и празни куќи, тивки улици и два лика, човек кој има мрачна тајна; и жена која се обидува да го обнови својот живот.

Виолета, од Изабел Аленде

Ако ви се допаѓа Изабел Аљенде, тогаш имате среќа бидејќи таа неодамна го објави новиот роман, Виолета. Во неа, и повторно со женски лик како протагонист, раскажува приказна за една жена среде пандемијата на шпански грип.

Имајте на ум дека оваа книга е напишана за време на пандемијата на Ковид, со која ќе видиме два начина на живеење, едниот од пред еден век, а другиот од денес.

Ќерката на коските, од Андреа Стјуарт

Колку би платиле за да ја откриете вистината? Така започнува оваа приказна дел од трилогијата, онаа на Потонето царство.

Во него авторот нè води до фантастична приказна во која ја имаме Лин, девојка која боледува од амнезија, бидејќи е легитимен наследник на тронот на империјата.

Сепак, оваа империја не е она што би се очекувало, бидејќи нејзиниот крал „киднапира“ дете од секој остров за да му извади парче коска од увото. Тие се користат во ритуалите за контрола на химерите, кои се оние кои го одржуваат редот.

Така, Лин ќе биде важен дел од револуцијата што ќе се случи.

Никогаш од Кен Фолет

Ако го земеме предвид тоа заплетот е заснован на приказна против часовникот за да се спречи конфликт од третиот свет (т.е. Трета светска војна), не може да биде поуспешна книга за денот на книгата. Така, во овој случај ќе видиме неколку главни ликови кои ќе се обидат да спречат се да се разнесе.

Меѓутоа, понекогаш хероите не се толку „добри“, ниту пак лошите момци се навистина лоши. Или можеби да?

Ѕверот, од „Кармен Мола“

Земајќи го во предвид тоа Ѕверот е наградата на планетата 2021 година и дека псевдонимот Кармен Мола опфаќа тројца мажи, контроверзноста беше сервирана некое време. Но, вистината е таа книгата е добра и не од таа причина нема да ви го препорачаме. Сосема спротивно.

Во него ќе се сместите себеси 1834 година во Мадрид. Во таа година избувна колера и илјадници луѓе умреа од оваа болест. Но, на тоа се додава фактот дека на градските ѕидини има убиени девојки. За кого? Тие се припишуваат на „Ѕверот“.

Кога сестрата на Лусија исчезнува, таа си поставува задача да открие кој е Ѕверот и каде е нејзината сестра. Во секој случај.

Пред декември, од Џоана Маркус

Оваа книга Се препорачува за тинејџери, а вистината е дека има многу успех, па можеби некогаш ќе го видиме како серија или филм на некоја платформа.

Приказната се фокусира на една девојка, студентка која мора да го напушти својот град, нејзините пријатели и нејзиниот партнер за да оди да студира во градот. Така ќе мора да се справите со дистанца, со „отворени“ врски и со измешани чувства кон другите луѓе.

И што се случува пред декември? Па, ќе мора да дознаете со читање на книгата.

Во пофалба на сенките, од Јуничиро Танизаки

Сакаме да ја препорачаме оваа книга за 23 април бидејќи дава поинаква визија за убавината. Во него, започнуваме со премисата дека најмоќниот сојузник на убавината е светлината (на Запад). Меѓутоа, на исток суштинската работа се сенките. Односно, убавината се бара низ сенките.

И од таму имаме приказна која може да ве фати.

Темните соѕвездија, од Пола Олоиксарак

Како што знаете, шифрите се користеа во минатото за шифрирање и дешифрирање букви и скриени пораки. Меѓутоа, и денес истражувачите, биолозите, хакерите... работат со кодекс со кој работат.

И тоа се обидува да го демонстрира авторот, во кое анализира како литературата не се состои само од правилно раскажување приказна, туку и оди подалеку, и дека ако се разбере, може да се обезбеди успех.

Половина војна од Џо Аберкромби

Во овој случај, една од книгите што ги препорачуваме тоа е фантазија. Во него, принцезата Скара се соочува со страшна ситуација: изгубила се што сакала. Така, како единствена преживеана, таа ќе мора да се искачи на тронот и да биде кралица на земјата кована во крв и пепел.

Покрај Скара, ќе го сретнете и отец Јарви, човек кој од роб станал свештеник, претворајќи ги своите непријатели во сојузници и одржувајќи мир (некако); Баба Вексен, која решила да организира војска подготвена за битка; и Рајт, единствениот кој може да го носи мечот Гром-гил-Горм.

Што ќе се случи? Ќе мора да дознаете.

Има многу книги кои би можеле да ги препорачаме, но не сакаме да ви здодееме, па затоа предлагаме, доколку имате некоја што планирате да ја подарите или сакате да ја препорачате, ставете ја во коментар за другите има повеќе предлози за избор. Со нетрпение ги очекуваме вашите повратни информации!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.