Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото

Денот кога паѓа небото (2016) е роман на Шпанката Марија дел Кармен Родригез дел Аламо - потпишан под псевдонимот Меган Максвел -. Претставата ја претставува потресната приказна за неколку пријатели, кои уште од детството создадоа нераскинлива врска на братството. Авторот се фокусираше на рефлексија во заплетот на други перспективи на вистинска loveубов (на филозоф), преку линии полни со емоции и длабоки чувства кои го збогатуваат духот.

Максвел изгради солидна кариера во книжевните кругови со повеќе од 40 романи. и седум приказни, дело за кое има добиено повеќе награди. Специјализирал романтична комедија, иако се осмелил en други жанрови, како осветлена пиле и еротскиот. Од последното се издвојува Прашај ме што сакаш (2012), првиот еротски наратив што го разработи и со кој започна сагата Прашај ме.

Резиме на денот кога паѓа небото

Прво се сретне

Алба е седумгодишно девојче, кое, при враќање дома со нејзината мајка - Тереза ​​-, таа налетува на разни парчиња мебел на влезот од зградата. Кога ќе завршите со качување по скалите, погледнете во многу тажно дете, со отечени очи од плачење. Момчето се вика Начо, е современа со девојчето и штотуку се вселила со неговите браќа - Луис, 11 и Лена, 4 - до куќата на соседниот Ремедиос.

Интригирана, девојчето почнува да разговара на пријателски начин со Начо, quien le признава дека ги загубил родителите. Алба, трогната од она што го рече, му рече дека може да оди да игра во неговата куќа кога сака. Подоцна, Ремедиос се согласува да ја посети за да може нејзиниот внук малку да се забавува. Таму и ја раскажува на Тереза ​​несреќната несреќа во која загинаа нејзината ќерка и зет, родители на трите деца.

Во овој период, нарацијата поминува низ многу чувствителни моменти. Меѓу редови, Алба му кажува на Начо дека нејзините родители можат да бидат нејзини и тие си ветуваат едни на други доживотно пријателство.

Се раѓа големо пријателство

После тоа што се случи, трите доенчиња беа оставени задолжени за нивната слатка баба Ремедиос, близина што придонесува Начо и Алба да станат неразделни и да зацврстат нераскинливо пријателство. До времето на осумдесеттите, и двајцата престануваат да бидат деца и заедно се развиваат кон зрелоста. Тие пораснаа како одлично семејство, а младите, повеќе од пријатели, веќе тие беа како браќа.

Големи промени

Алба и Начо одржува блиски односи, секогаш потпирајќи се на доброто и лошото. Двајцата бараат да направат чекор напред во нивните животи, y дали е таму кога длабоката врска на пријателството меѓу нив е засегната. Алба се вубува лудо од човек, до степен да биде заслепен во различни аспекти. Предметот контролира и сака да ја дистанцира од целото семејство, а особено од нејзината сакана пријателка.

Иако Го предупредува Начо Зора од штета дека оваа личност ти предизвикува, но Ела не слуша, И конечно се омажи. Нејзиниот сопруг ја носи во Мадрид, одделувајќи ја од сите; во тој момент, Начо решава да најде друга насока и се сели во Лондон. Таму, се чини дека неговата среќа се менува кога ќе се сретне со сродната душа, но среќата не трае долго, бидејќи таа личност умира од чудна болест.

Сè започнува одново

По разводот, Алба решава да отпатува за Лондон за да се обедини со нејзината голема пријателка, дури и без да се сомнева низ што поминува. Кога ќе пристигнете, ќе го најдете без таа насмевка и искра во вашите очи што го карактеризираше. Кога ќе се видат, обајцата чувствуваат длабока емоција. Таа успева да го извлече од таа депресивна слика и тие го обновуваат своето братство, но наскоро откриваат страшна реалност што ги става на тест.

Начо е дијагностициран со малку позната болест што направи хаос во тоа време. Мора да се засолнат, затоа што уверуваат дека е многу заразна и смртоносна, покрај тоа, нема ефикасен третман. Алба не ја напушта својата пријателка и ве охрабрува секој ден да продолжите. Среде тоа, loveубовта повторно тропа на вратите на срцето на Алба, дали ова ќе биде светлината што и е потребна пред толку многу темнина?

Анализа на денот кога паѓа небото

структура

Денот кога паѓа небото е романтичен роман сместен помеѓу Шпанија и Лондон, има 416 страници кои се поделени во триесет и три долги поглавја. Приказната започнува во 1974 година, кога нејзините протагонисти се среќаваат за прв пат, а потоа напредува низ 80-90 години. Раскажано е во трето лице, со едноставен јазик, што овозможува течно и пријатно читање..

Повеќе емоции

Овој наратив е полн со интензивни чувства, тој е ролеркостер на емоции. Радоста и тагата се рефлектираат, но исто така и многу надеж пред неволјите. Исто така, loveубовта се покажува и надвор од двојката (на филозоф), оној што ги обединува семејството и пријателите. Во нејзините редови, авторот изрази во врска со ова: „Крвта ве прави роднина, но само лојалноста и loveубовта ве прават семејство“.

Карактерите

Алба

Таа е убава жена, весела, образована, добра ќерка, одличен пријател и благородно срце. Поради својата наивност и романтизам, тој се занесува од лоша личност, и Тој мора нагло да созрее по брачен неуспех. Тој излезе засилен од таа ситуација, што ќе биде од витално значење за поддршка на неговиот најдобар пријател Начо, кого го сака безусловно.

Начо

Es жив и во заминување човек, тој сака да ужива во својот живот во потполност. По континуираните падови кога бараше партнер, тој за малку не се откажа од идејата, но патувањето во Лондон го прави магично да се совпаѓа со убовта. Од детството, Тој е верен пријател на Алба, многу ја сака и токму со неа се покажува како што е. И покрај тоа што на крајот страдаше од крвава болест, тој никогаш не губи оптимизам и сака да го пренесе на сите свои најблиски.

Други ликови

Ликовите во овој роман се секојдневни луѓе, познати и со благородни чувства. Секој, и примарни и секундарни, ја надополнуваат приказната и носат братство и важни вредности. Покрај протагонистите, учеството на бабите, Бланка и Ремедиос; родителски. Тереза ​​и Хозе; и браќата, Луис и Лена.

Куриозитети

Во овој наратив, Меган Максвел со суптилност и професионалност опишува болест што однесе многу животи во Шпанија. Со ова, авторот ја одразува реалноста на времето и како општеството се соочувало со оваа состојба, бидејќи долго време се сметало за табу.

За авторот

Марија дел Кармен Родригез од Аламо роден во петокот, 19 февруари 1965 година во Нирнберг, Германија; неговиот татко е Американец и неговиот мајка Шпанка. Кога имала само шест месеци, нејзината мајка одлучи да се врати со неа до Шпанија. Оттогаш тој живее во неколку градови во земјата, како што се: Барселона, Кадиз и Мадрид, поради што има шпанска националност.

Книжевна трка

После здравствен проблем со нејзиниот син, таа реши да се повлече од работата за да се грижи за него дома. Таму, Започна курс за литература преку Интернет и започна да пишува неколку романи под псевдонимот „Меган Максвел“. По повеќе од една деценија негативни едиторијали, во 2009 година беше прифатен неговиот прв наратив: ти кажав, а во 2010 година ја освои меѓународната награда за романса во Сешеја.

Од тогаш, Авторот не запре, таа објави 45 романи во кои вклучува три саги: Воините Максвел, прашајте ме y Погодете. На својата веб-страница, тој признава: „Сакам да пишувам романтична комедија и објавувам жанрови поразлични осветлена пиле, современ, средновековен, тримесечно патување y еротика” Истата иста мешавина на стилови ја карактеризира успешната книжевна кариера на Шпанците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.