Делото на Висенте Алејкандре

Покријте „мечеви како усни“

Висенте Алеиксандре напиша неколку книги што детално го даваме подолу:

En „Мечеви како усни“ Неоромантизмот и надреализмот се мешаат, во збирка песни полни со слики од сон и недостаток на интерпункција во која сè се врти околу спротивставувањето на животот и смртта, кои произлегуваат од loveубовта, што е извор на уништување. Сепак, loveубовта служи да се интегрира во универзалната целина. Во оваа книга Алеиксандре сака да користи слики поврзани со делови од телото што се гледаат индивидуално.

En „Уништување или loveубов“ продолжува во иста насока како и во „Мечеви како усни“ во кои loveубовта е уништување и истовремено космичка интеграција и интеграција со природата. Можноста да се искористи loveубовта да се спои со друго суштество е уште еднаш уништување на индивидуалноста и затоа начин на уништување, додека престанува тој да стане дел од унијата.

Други дела на Алеиксандре се „Страст на земјата“, во која се мешаат симболиката и надреализмот и во кои се присутни и слики од соништата и «Само светот»Во која егзистенцијализмот и надреализмот се обоени во сиво за да им предложат на тагата на читателите.

Повеќе информации - Биографија на Висенте Алејхандре

Фото - CVC Сервантес

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.