Александар Поуп. Годишнина од неговото раѓање. Фрагменти од неговите дела

Портрет на Александар Поуп во Националната галерија за портрети во Лондон. Од Микаел Дал.

Александар Поуп е роден на ден како денес Лондон. Писател, есеист и преведувач, се смета за најзначаен поет на XNUMX век Англиски. Тој беше современ и пријател на автори како atонатан Свифт. Меѓу неговите најпознати дела се и неговите Пасторални песни. Ова е краток извештај избор на фрагмент од нив.

Александар Поуп

Роден во 1688, започна да пишува песни во неговите детството. Нивните Пасторални песни, објавени во 1709 година, беа негови Премиера службено лице во литературата. Веќе признат како автор, тој продолжи со дела како што се Елегија за спомен на дама, Хелоиза до Абелард, Украдената навивам o Есеј за човекот. Преведено Илијадата y Одисејата и тој беше автор и на Епитаф Исак tonутн.

Под влијание на туберкулоза и на а физичка малформација што го обележа неговиот живот, тој сакаше да го надомести со многу талент, духовитост и одлично чувство за пријателство. Меѓу неговите пријатели беа Johnон Геј и Jonонатан Свифт, со кого го создаде собирот Скабрирус клуб во Лондон.

Некои фрагменти од неговите дела

Од Елоиса до Абелардо (Почеток)

Од овие ужасни ќелии и длабоки осамености
каде почива небесното размислување,
каде владее вистинска внимателна меланхолија,
Што изразуваат бурите на весталните вени?
Зошто моите мисли бегаат од ова повлекување?
Зошто скриениот оган гори во моето срце?
вината е Абелардо, ако сè уште сакам,
и тој мора да го бакне своето име, сепак, Хелоиз.

Фатално и сакано име! тајната останува
од овие усни запечатени со света немоќ;
моето срце, скриј е негово интимно маскирање,
каде е измешана со Бога неговата сакана идеја;
името станува видливо -а, не пишувај, моја рака-;
целосното е веќе соопштено - солзите го бришат! -
Хелоиз изгубена, празно е да плачам и да се молам,
неговото срце сè уште диктира, а неговата рака се покорува.

Елегија за сеќавање на една дама (фрагмент)

О секогаш убава, секогаш kindубезна, кажи ми
Дали е премногу добро lovingубовта, во рајот, кривично дело?
Да имате срце премногу нежно, или премногу цврсто?
Играте улога на Римјанин или lубовник?
Зарем на рајот нема брилијантен надомест
за оние со величествена мисла или храбра смрт?

Украдената навивам (фрагмент)

Оваа нимфа, обликувана за пропаст
Од нашето човештво, тоа се храни
Две кадрици, тоа со аџилак благодат
Симпатичен украс позајмен
До снежниот грб во прекрасни огради;
Нето и синџир кон срцето што го сака;
И, ако гледањето се случи во секој момент
Со тенка грива да ги запали птиците: Ниту, ти, царска раса на човекот, пофалби;
Дека златна плетенка го затвора,
И прекрасен блазон,
Што е од неговата голема моќ, краток блиц,
Човекот вози покрај влакно.
Кадрици на кои им се восхитува среќниот човек,
Гледајте и молчете, а пленот смрди;
И решен да победи, патот се трасира
Без да заборавиме на лукава или луда измама;
И многу пред Фобес да се позлати светот,
Неговото срце му заповеда да се моли
До благодатниот рај и многу побожен
почитувана се изјасни за убов.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.