Дебата на Саемот на книгата во Единбург за млади возрасни

 

ya

Според Закон за есетра, 90% од работите се ѓубре. Овој закон го зборуваше Теодоро Старџен кога тој ја бранеше научната фантастика во XNUMX-тите.

Овој закон беше цитиран среде дебата на Меѓународниот саем на книгата во Единбург на прашање кое доминира во дискусијата веќе 10 дена, а тоа е следново: како се дефинира фикцијата Младо возрасно лице или ЈА. И покрај инсистирањето и фреквенцијата на овој разговор, во кој учествуваа Франсис Хардинг, Маркус Седгвик и Симон Мејо, никој не се чувствува сигурен како да го дефинира, па дури ни авторите што пишуваат вакви книги.

Големата дебата за литературата на ЈА во понеделникот на овој фестивал означи погрешен пристап кон секоја дебата за тоа како да се дефинира литературата за ЈА, тема што секогаш се пренасочува секогаш кога ќе се појави. Дали литературата за млади возрасни е жанр или категорија? Кој троши ваков вид литература? Растете многу? Дали е напишано погрешно?

Авторот на млади возрасни Ентони МекГован го цитираше претходно опишаниот Закон за Старџен: „90% од литературата за млади Адут е лоша“. Авторот коментира дека жали што зборувал пред монокултурната публика од бели жени на конференциите за YA. Како ефект, некои коментираат дека мнозинството блогери за литература за млади возрасни се жени и дека сите издавачи на овие книги се жени.

"Постои огромна количина на енергија што се влева во вакви приказни., приказни што може да им се допаднат на жените во нивните 20-ти и 30-ти години, отколку на тинејџерите. Имаме овој свет во кој доминираат жени кои ги пишуваат овие раскази за другите млади жени да ги читаат и да размислуваат за себе “.

„Млади возрасни“ можеби не е жанр, всушност не би го сметал за таков бидејќи е дел од категорија каде ви помага да знаете за кој тип публика е наменета. Сепак, дебатата, следејќи ја оваа линија, се дегенерираше во други дебати што обично се случуваат околу овој жанр.

МекГован коментираше нешто со што Елизабет Вајн и Филип Вомак не се согласија, а тоа е дека, како што спомнува, тој не верува дека возрасните треба да читаат литература за млади возрасни.

„Мислам дека треба да одите напред и да ги читате Толстој и Достоевски или Дикенс и да престанете да ги читате Креспешку и Игрите на гладта. Дел е да се биде возрасен да ги оставиш овие работи зад себе “.

Неколкумина од присутните се пожалија на ова одбивање на литературата за млади возрасни во публика за возрасни. Авторот Патрис Лоренс (49) објави со аплауз дека нема да губи време читајќи ги Достоевски и Толстој едноставно затоа што не сака да ги чита. Другите го коментираа тоа дебатата беше целосно пренасочена, заборавајќи да дефинира што е тоа литература за млади возрасни.

Многу автори на оваа литература ја пофалиле величината на нивната адолесцентна пубика на други дебати, додавајќи дека тие не ги напишале овие приказни специјално за оваа публика. Авторот enени Даунам во дискусијата коментира дека хЈа имав видено неговата книга, Пред да умрам, и во делата фантастика за млади возрасни и за возрасниДа, што му изгледаше прилично глупаво, но како идеја за маркетинг не беше лошо.

 

Како читател на млади возрасни, се прашувам зошто секогаш треба да категоризирате и да мислите дека секоја личност треба да чита во зависност од нивната возраст. Книгите се за забава и ако ве забавуваат книги што не се „на ваша возраст“, ​​не гледам никаква штета. Од друга страна Не можете да читате секакви книги? Покрај читањето „Млади возрасни“, сакам да читам и други видови книги за категории за возрасни и верувам дека и двете категории можат да придонесат многу за сите типови читатели, сето тоа зависи од тоа да знаете како да изберете вистинска книга.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)