Данте Алигери. Годишнина од неговата смрт. 5 сонети

Портрет на Доменико ди Мишелино

Данте алигери, најпознатиот италијански поет на сите времиња, почина на ден како денес во 1321 en Равена. Тој неодамна го објави своето најнемартно дело, Божествената комедија. Денес сакам да го запомнам со 7 негови сонети.

Данте алигери

Роден во Фиренца во 1265 година, Исто така беше филозоф покрај тоа што е поет. Ги изгуби своите родители многу млади и подоцна се бореше за Гелф-лигата против тосканските гибелини. Тој се ожени со Гема Донати, со кого имал три деца. Но, сите го знаеме тоа неговата вистинска loveубов и инспирација беше Беатриз, ќерка на Фолко Портинари, кој веќе беше оженет со Симон де Енжеаза.

Кога умрела, Данте се посветил на студии по теологија и филозофија и исто така учествуваше во политика. Веќе во 1301 година беше амбасадор во Рим а за време на неговото отсуство, Фиренца ја презеде Карло ди Валоис. Куќата на Данте беше разурната и му беше изречена голема парична казна подоцна заменета со смртна казна во 1302 година.

Тој беше во Париз помеѓу 1307 и 1309 година, а исто така одеше во неговиот прогонство низ некои градови на северна Италија, сè до Верона започна да го пишува своето најуниверзално дело, Божествената комедија.

5 сонети

Сонет

Loveубовта блеска во очите на мојата сакана,
и станува нежна кога ќе погледне:
каде што се случува, секој маж да види како се врти
и оној што ја гледа душата во loveубов трепери.

Се стемнува ако го скриете погледот,
и да ја видиме повторно, сè воздивнува:
пред нејзината гордост да побегне и гневот;
убава, почести ги моите обожавани со мене.

Илјада пати среќен кој го гледа и чувствува;
кога душата ќе се роди до моментот кога ќе започне
сите скромни за размислување, сета сладост,

и не знае, гледајќи ја насмеана,
ако природата беше надмината во неа,
или нежното чудо толку многу убавина.

***

Сонет XL

Аџии кои се медитативни
можеби во нешто што не го гледате присутно:
Дали потекнувате од толку далечен народ
што те гледам, со толку длабоки товари

и без солзи во залутаните очи,
поминете низ страдалниот град,
како слеп, глув, рамнодушен,
дали твоето битие би го видело тоа од други светови?

Моето срце ми кажува меѓу жалења
-Престани да слушаш неколку моменти-
дека кога ќе го оставиш, скршеноста ќе те следи.

Веќе неговиот BEATRIZ е само сина сенка,
и од секој збор што го именува
тече горчлива пролет на солзи.

***

Продајте совршено ...

Тој добро знае на кого се поздравува и се поклонува
кој и да го види мојот меѓу дами;
сите тие ви прават друштво
тие имаат милостива Божја милост.

Од нејзината убавина е толку многу извонредност
на која завидувате не се буди или лажно:
многу порано, галантност и гордост
-дарови на Loveубовта- го воспоставува своето присуство.

Од неговиот круг доаѓа кроткоста
и така облечен во ист оган,
секој, чувствувајќи го, се почестува себе си.

Се што беше во неа секогаш беше толку светло,
дека никој, воздивнувајќи слатко,
може да ја заборавиш својата занесна благодат.

***

Пенкало Тути ли мие ...

Мојата мисла знае само за Loveубовта;
за него и во него го имам толку променливо:
на Loveубовта моќта го носи lубовник,
или лудо расудување, неговата вредност.

Тоа ми дава надеж сладок здив,
или горчлив плачам во преполн бран;
се обединува само ако трепери
мојата душа на страв се гледа за момент.

И така, мојата среќа ја игнорирам на натпреварот,
и не сакајќи да го кажам и да го кажам тоа:
скитам Одам во lovingубовно скитање ...

И, ако со сите треба да направам сојуз
залудно ќе му се развикам на мојот непријател
-нечувствителната милост- да ме брани.

***

Толку нежно

Носењето на мојата сакана е толку нежно,
толку достоен за loveубов кога ќе се поздрави,
дека секој јазик останува нем
и секој го преплавува неговиот поглед.

Рауда се оддалечува слушајќи се возвишени
-понизност што ја облекува и ја штити-,
и небесното помага на земјата
трансформиран во човечко чудо.

Толку многу занес да се размисли за тоа инспирира,
што го опива срцето со нежност:
кој и да погледне го чувствува и го разбира.

И на неговите усни, каков знак на среќа,
лутањето изгледа како навивка на сладост
дека душата му вели: Воздишка!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.