Даниел Дефо. Годишнина од неговото раѓање. Некои фрагменти

Даниел дефо, познатиот англиски романсиер и новинар од XNUMX век, се роди еден ден како и денес од 1660. Автор на добро познатите Робинзон Крусо, врз основа на вистинска приказна, тој исто така потпиша приказни како на Авантурите на капетанот Синглтон o Moll Фландрија, што е веројатно првиот голем социјален роман во англиската литература, за животот на една проститутка. Ова се некои избрани фрагменти од нив за паметење.

Даниел Дефо - Избор на фрагменти

Робинзон Крусо

На бродот најдов пенкала, мастило и хартија и се потрудив да ги спасам; додека траеше мастилото, можев да чувам многу точна хроника, но кога заврши, се најдов дека не можам да го продолжам, бидејќи не можев да направам мастило и покрај с што се обидов. Ова дојде да ми покаже дека ми требаат многу работи надвор од она што сум го натрупал. Откако успеав малку да го навикнам мојот дух на моменталната состојба и да ја напуштам навиката да гледам во морето во случај да видам брод, се применував од тогаш за да го организирам мојот живот и да го направам што е можно поудобен. Направив маса и стол.

Мол Фландрија

Сосема е точно дека, од првиот момент кога почнав да имам врска со него, бев решена да му дозволам да спие со мене, доколку ми го предложи тоа; но тоа беше само затоа што ми беше потребна нивната помош и не знаев друг начин да ја уверам. Но, кога бевме заедно таа ноќ, и, како што реков, отидовме во такви крајности, ја видов слабоста на мојата позиција. Не можев да одолеам на искушението и бев поттикнат да му дадам с everything пред да побара. А сепак, тој беше толку фер кон мене што никогаш не го држеше ова во моето лице, ниту пак некогаш изрази најмало незадоволство од моето однесување, но секогаш протестираше дека е задоволен од моето друштво како и првиот час кога бевме заедно, јас значи заедно во кревет. 

Дневник на годината на чума

Но, како што реков, во целина аспектот на нештата многу се промени, жалењето и тагата беа насликани на сите лица; и иако некои населби речиси и не беа погодени од чумата, сите изгледаа длабоко вознемирени; И додека видовме како епидемијата напредува од ден на ден, сите сметаа дека себеси и нивните семејства се во најголема опасност. Ако е можно да им се понуди верен опис на тие времиња на оние што не ги живееле и да му се даде на читателот точна идеја за ужасот што преовладуваше насекаде, нема да пропушти да остави оправдан впечаток врз нивните умови и пополнете ги со чудење. Може добро да се каже дека целиот Лондон плачеше; Вистина е дека на улиците не можевте да видите жалосна облека, бидејќи никој, дури ни нивните најблиски роднини, не облекоа црно или не облекоа облека што се смета за жалост; но гласот на болката се слушаше насекаде.

Авантурите на капетанот Синглтон

Додека ние и нашите Црнци баравме резерви и злато, сребрувачот исече с figures повеќе фигури од неговите сребрени и железни чинии. Тој веќе беше многу вешт и направи вистински уметнички дела, кои претставуваат слонови, тигри, цибети мачки, ноеви, орли, птици, черепи, риби и с everything што минува низ неговата имагинација. Среброто и железото беа речиси исцрпени, па почна да работи на високо изматено злато.

Роксана или среќната куртизана

Потоа, тој с still уште се враќаше неколку пати во врска со мојот надоместок, бидејќи беше неопходно да се усогласат со одредени формалности за да можам да го соберам без да барам одобрување од принцот секој пат. Не ги разбирав целосно деталите за операцијата, која траеше повеќе од два месеци, но, штом с was беше решено, батлерот застана да ме види едно попладне и ми рече дека Неговото Височество планира да ме посети ноќе, иако сакаше да биде примен несериозно. Ги подготвив не само моите соби, туку и јас, и се погрижив по пристигнувањето да нема никој во куќата, освен нејзиниот батлер и Ејми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.