Дали сакате да бидете писател? Следете ги овие совети од Умберто Еко

совети-од-умберто-еко

Тие велат дека кога ќе се преземе нов проект, целата помош и поддршка се малку ... Па, што мислите ако ви напишам 5 совети понудени од Умберто Еко во изјава за оние кои сакаат и сакаат да бидат писатели?

Тука ги имате еден по еден, а доколку сакате да ги слушате од нивната сопствена уста, ќе го ставиме видеото подолу:

 1. Немој да мислиш дека си „уметник“.
 2. Не се сфаќајте премногу сериозно, односно не дозволувајте вашето его да ве замагли и да ве спречи да одите напред.
 3. Немојте да мислите дека сè е инспирација, тоа е исто така работа. Пишувањето трае 10% инспирација и 90% пот.
 4. Не брзајте да напишете книга. Не мора да објавувате книга секоја година, бидејќи тогаш го губите шармот на подготвување на приказната.
 5. Не можете да бидете генерал без претходно да сте војник, односно да одите чекор по чекор. Не глумете дека сте ја добиле Нобеловата награда веднаш и само со една објавена книга. Овие тврдења ја уништуваат секоја книжевна кариера.

Неколку „бисери“ на италијанскиот писател

И, ако сепак сакате да научите повеќе од раката на Умберто Еко, еве 10 фрази што тој ги кажа во тоа време, а се однесуваа на литературата воопшто:

 • «Авторот треба да умре откако ќе го напише своето дело. Да се ​​отвори патот за текстот.
 • „Ништо не го теши романсиерот повеќе од откривање на читања што не му паднале на памет и што сугерираат читателите.
 • „Нараторот не треба да дава толкувања за неговото дело, инаку, зошто би напишал роман, што е машина за генерирање толкувања?
 • „Постојат книги што се наменети за јавноста, и книги кои сами се објавуваат во јавноста.
 • „Книгите се почитуваат со нивна употреба, не оставајќи ги сами.
 • „Светот е полн со прекрасни книги што никој не ги чита.
 • „Книгите се оние видови инструменти што, откако ќе бидат измислени, не може да се подобрат едноставно затоа што се добри. Како чеканот, ножот, лажицата или ножиците ».
 • „Книгите не се создадени за размислување, туку за да бидат истражени.
 • „Задачата на романот е да учи со воодушевување, а она што го учи е да ги препознава триковите на светот.
 • „Реториката е уметност да се каже добро она што не е сигурен дека е вистина, а поетите имаат должност да измислуваат убави лаги“.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Асдрбал Круз dijo

  Уффф благодарам наставничка!

бул (точно)