Густав Флобер. 197 години автор на Мадам Бовари или Саламбо

Густав Флобер е роден на 12 декември, 1821 во Руан, на француска Нормандија. Значи, тоа е веќе 197 години на авторот на два фундаментални романа од XNUMX век, и обајцата се именувани по жени. Мадам Бовари y Саламбо. Денес во негово сеќавање се сеќавам на овој голем галички писател со а избор на фрагмент од овие и други негови дела.

Густаве Флобер

Син на А. хирург, Ахил-Клеофа Флобер, беше негов луд, Ен-Justастин-Каролин, онаа која најмногу се претставуваше во животот на Густав Флобер.

Флобер започнал да учи право, но тој го остави заради неговиот епилепсија и други нервен дисбаланс. Ова исто така влијаеше на неговото срамежлив и невротичен карактер. Значи, неговото постоење секогаш сакаше да биде многу домашно. Livedивеел во Кроасет, каде Флоберс имал селска куќа. Токму таму ги напишал своите најпознати дела.

Сепак, тој патувал и низ разни земји како на пр Египет, Сирија, Турција или Италија, посети што оставија трага и инспирација за неговите дела. Исто така, и покрај тоа што не одржуваше многу контакти со луѓе, тој навистина имаше важни литературни имиња од своето време како пријатели, како на пр Емил Зола или Georgeорџ Санд.

Починал од А. церебрална хеморагија на 8 мај 1880 година на 59 годишна возраст. Тој е погребан на гробиштата во Руан.

Стил и работа

Флобер е врамен во рамките на реална и натуралистичка литература. Неговото најпознато дело е несомнено Мадам Бовариобјавен во 1857 година, роман што раскажува перипетии на а пре adубничка буржоаска жена. За оваа книга, Флобер беше прогонуван и суден за обид за тоа против јавниот морал, но на крајот тој беше ослободен.

Други важни наслови се историскиот роман Саламбо, Искушението на Сан Антонио, Спомени од лудак o Преписка, компилација од вашите писма, или Сентиментално образование, базиран на неговите тинејџерски loveубовни врски со Елиса Шлезингер.

Ова се неколку избрани фрагменти од неговите дела.

Мадам Бовари

Ах, единствениот шарм во неговиот живот го немаше, единствената можна надеж за среќа! Како тој не го искористи тоа богатство кога му беше претставено? Зошто не го држеше со двете раце, со двете колена, кога сакаше да се извлече? И тој се проколна себеси што не го сакаше Леон; жеден за усните. Таа сакаше да истрча да му се придружи, да се фрли во неговите прегратки и да му каже: „Јас сум, јас сум твоја!“

Причини и смел

«Што се однесува до идејата за татковина, односно одреден дел од земјиштето нацртано на картата и одделено од другите со црвена или сина линија, не! За мене, земјата е земјата што ја сакам, односно земјата за која сонувам, земја во која се чувствувам пријатно.

Спомени од лудак

„Мојот вкус и моето срце беа расипани, како што рекоа моите учители, и, меѓу толку многу суштества со безобразни склоности, мојата духовна независност ме натера да ја ценам најиспуштената од сите; тој беше деградиран во најнизок ранг заради самата супериорност. Едвај ми ја дозволија фантазијата, односно, според нив, егзалтација на соседниот мозок на лудило ».

Саламбо

„Хамилкар мислеше дека платениците ќе го чекаат во Утика или дека ќе се вратат на него и сфаќајќи дека неговите сили не се доволни за да нападнат или да се спротивстават, се упати кон југ, покрај десниот брег на реката, што веднаш го постави заштитени од какво било изненадување. Тој сакаше, најпрво да го заборави својот бунт, да ги оддели сите племиња од каузата на варварите, а потоа, кога ќе ги натера да бидат изолирани на сред провинции, да падне врз нив и да ги истребува.

За четиринаесет дена го смири регионот помеѓу Рукабер и Утика, со градовите Тигникаба, Тесура, Вака и други на запад. Зунгар, изграден во планините; Асура, познат по својот храм; Јерадо, богат со смреки; Тафитис и Хагур му испратија амбасади. Луѓето од селата дојдоа со полни раце храна, се молеа за неговата заштита, ги бакнуваа неговите нозе и војниците и се жалеа на варварите. Некои дојдоа да му понудат, во вреќи, глави на платеници убиени од нив, како што рекоа, но кои всушност ги исекоа од труповите, бидејќи многумина беа изгубени кога бегаа и беа пронајдени мртви во маслиновите градини и лозјата.

Искушението на Сан Антонио

Исклучи, темнината се продлабочува. И одеднаш тие минуваат низ воздухот, најпрво базен со вода, потоа проститутка, потоа агол на храм, лице на војник, кочија со двајца бели коњи што се одгледуваат. Овие слики доаѓаат нагло, несигурно, стоејќи во ноќта како да се црвени слики на дрво од абонос. Неговото движење се забрзува. Парадираат на вртоглав начин. Други пати тие застануваат и постепено стануваат бледи, на крајот се разредуваат. Или летаат далеку, а другите веднаш пристигнуваат.
Антонио ги затвора очите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.