Палома Санчез-Гарница: книги

Палома Санчез-Гарница: книги

Фото: Палома Санчез-Гарница. Фонт: Уредничка планета.

Палома Санчез-Гарница е шпанска писателка родена во 1962 година. Адвокат по професија и страсна за историјата, таа ја напушти адвокатската професија за да се посвети на она што најмногу и се допаѓа: пишувањето историски романи. Тој го објави својот прв роман во 2006 година и го освои Награда Фернандо Лара во 2016 година за неговиот роман Мојата меморија е посилна од твоето заборавање. Во 2021 година тој беше финалист за Награда за планета од Последните денови во Берлин.

Делото на Санчез-Гарница ѝ донесе батерија од признанија и задоволства што ја прават оваа авторка еден од најеминентните од историскиот жанр и во него, од трилер, бидејќи неговите дела содржат вешти заплети полни со интриги. Овој писател сигурно ќе има многу изненадувања да приреди. Ајде да одиме со твоите книги.

Големата тајна (2006)

Големиот арканум е првиот роман на Санчез-Гарница и Тоа е патување, авантуристички роман во историски заплет полн со интриги што може да ја промени концепцијата на западната култура.. Соочени со мистериозното исчезнување на професорот Армандо Дорадо, неговите ученици Лаура и Карлос не се двоумат да излезат во потрага по него. За да го направат ова, тие преземаат опасно патување кое ќе ги одведе низ различни земји за да го пронајдат професорот, истиот оној кој им остава траги за да го најдат. Сè изгледа сомнително, бидејќи професорот одамна бил потопен во истрага за кодек кој исто така исчезнал.

Ветрето од исток (2009)

Овој роман е и изложување на едно патување, како симбол на промената што се случува кај главниот јунак, младиот монах Умберто де Керибус, кој во 1204 година тргнува за Константинопол. Ќе ги знаете сите чувства, вклучително и љубовта и најискреното пријателство. Но, тој ќе го знае и најперверзното лице на човечкото битие. Ќе запознае различни ликови и ситуации кои ќе го натераат да пристапи кон ерес и да научи за суровоста на светот..

Душата на камењата (2010)

Станува збор за роман што го разоткрива потеклото и скриените интереси на откривањето на гробницата доделена на Сантијаго Апостол во 824 година.. Протагонистите се разделени со два века: прво, тука е приказната за монахот Мартин де Билибио кој е сведок на среќното откритие. Од друга страна, Mabilia de Montmerle (бургундска благородничка) пристигнува поради судбината во Finis Terrae, местото каде што завршува земјата, познатиот свет.

Двата лика преземаат индивидуални патувања, на необичен начин, низ средниот век во потрага по тајните скриени во камењата зад трговијата со каменорез. Без сомнение, Душата на камењата нуди уникатна авантура низ нашето минато и ја открива удобноста да се најде свето место во средновековна Галиција.

Трите рани (2012)

Името на романот се однесува на раните што ги создава љубовта, животот и смртта. Ова го открива Ернесто на крајот од неговата истрага. Ернесто Сантамарија е писател кој секогаш внимава на можноста да најде следна приказна за раскажување каде било. Кога ќе најде кутија со стари љубовни писма и фотографија на двојка датирана на почетокот на Граѓанската војна, Ернесто станува сведок на тајните што ги чуваат овие заборавени протагонисти повеќе од 70 години. После толку време, време е да се затворат раните.

Соната на тишината (2014)

Има адаптација за телевизија во сериски формат на овој роман, фокусирана на шпанскиот повоен период. Ја раскажува приказната за Марта Рибас, сонлива и силна жена која, откако ќе се разболи, нејзиниот сопруг мора да се грижи за благосостојбата на нејзиното семејство. И покрај времињата во кои живеат, во таа разурната од војна Шпанија, со недоразбирањето на околината, Марта успева да напредува, притоа откривајќи каде и е местото.

Моето сеќавање е посилно од твојот заборав (2016)

со која победи Награда за роман на Фернандо Лара, творештвото на овој автор е полно со тајни, лаги и многу чувствителност. Карлота е жена која има сè за да успее, има издлабено самостоен живот како познат судија и може да биде среќна. Сепак, ја прогонува дамка од нејзиното минато, бидејќи како девојка открила дека тоа е резултат на забранета врска. Овој факт ќе ја условува дури и години подоцна кога нејзиниот татко, во последниот живот, ќе ја контактира.

Сомнежот на Софија (2019)

Ова е приказна за три лика кои се обидуваат да дознаат кои се. Кога Даниел е посеан со сомневања за неговото потекло и неговото семејство, не му треба долго време за да пристигне во Париз за навистина да открие од каде потекнува. Она што не го знаете е тоа Настаните што следуваат ќе го променат неговиот живот на одлучувачки начин, а исто така и животот на неговата сопруга Софија.. Станува збор за роман потопен во климата на Студената војна и последните години на франкоизмот.

Последните денови во Берлин (2021)

финалист роман на Награда за планета 2021 година. Ова најново дело на Санчез-Гарница го става значењето на ветувањето, љубовта и опстанокот во центарот на вниманието. Јури Сантакруз пристигнува во Берлин откако побегнал од Санкт Петербург; Тој го прави тоа среде подемот на нацизмот и без неговата мајка и брат. Неговото семејство останало зад себе и сега Јури мора да ги најде, без разлика колку е тешко. Со оваа ситуација, и откако ќе ја запознае љубовта на својот живот, чувството за правда на Јури ќе го наведе да преживее во тие немирни времиња кога се наѕира голема војна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.