Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавени книги

Гробиштата на заборавени книги Станува збор за тетралогија напишана од Карлос Руиз Зафон од Барселона. Оваа серија е ремек-дело на авторот, кое стана уреднички феномен во шпанската литература во XNUMX век. Писателот создаде четири добро организирани и автономни приказни, секоја со своја суштина, но на крајот поврзана заедно.

Заплетите минуваат низ различни мистерии кои опкружуваат три генерации на семејството Семпер и нејзината книжарница. Покрај тоа, развојот на секој роман вклучува енигматична книга што го поставува темпото на нарацијата. Сè е надополнето со незаборавни ликови кои го збогатуваат лавиринтот на фикцијата и неизвесноста создадена од авторот.

Тетралогија Гробиштата на заборавени книги

En 2001, Руиз Зафон ја започна оваа серија на неизвесни романи, чија магија започна со успешно доставување на Сенката на ветерот. Книгата веднаш освои милиони читатели, започнувајќи го феноменот познат како: „зафонманија“. Во оваа прва рата, главниот јунак и неговиот татко ги отвораат вратите кон мистериозно и неверојатно место: Гробиштата на заборавени книги.

Потоа во 2008 година писателот презентираше Играта на ангелот, дело кое собори рекорд во својата пред-продажба во Шпанија, со повеќе од еден милион примероци. Три години подоцна, Затвореникот на небото (2011) се приклучи на колекцијата. Во 2016 последното поглавје би пристигнало со Лавиринтот на духовите. Во овој најнов роман, сите делови од таа загатка што ги предложи авторот при создавањето на сагата, се вклопуваат заедно.

Сенката на ветерот (2001)

Станува збор за готски мистериозен и белетристички роман, со кој писателот ја отвора реномираната серија. Приказната се одвива во градот Барселона од 1945 година, а главен протагонист е Даниел Семпере. Lifeивотот на овој млад човек се трансформира кога, благодарение на неговиот татко, ќе се сретне со Гробиштата на заборавени книги и ќе одлучи да го избере текстот Сенката на ветеротод iулијан Каракс.

Воодушевен од приказната - и сакајќи да прочитам повеќе за Каракс -, Даниел започнува истрага во која се приклучува и неговиот нов пријател Фермин. Пребарувањето ги води по несомнени патеки, а како што напредуваат, наидуваат на интересни податоци од авторот. Меѓу нив, се издвојува мрачна епизода со Пенелопе Алдаја, што предизвика овој човек да стане темна и осамена личност.

Како што продолжувате со истрагите, животот на младите почнува да биде во опасност. Но, ништо не го спречува инстинктот на смелиот Даниел и неговиот верен придружник, кој тие не мируваат сè додека не ја разјаснат целата мистерија што го опкружува iулијан. Така поминува заговор опкружен со реалност и фантазија, со мешавина од вметнувања, убиства, забранети романси и другарство.

Играта на ангелот (2008)

Тоа е енигматичен хорор роман што се случува во Барселона од 20-тите години. Интригантната приказна за свој протагонист го има писателот Дејвид Мартин. Во оваа можност, Руиз Зафон создаде друга заговор од првата книга, но со густ и добро врамен наратив кои го чуваат читателот потопен во магија и неизвесност.

Заплетот се одвива со тоа што Давид се сеќава неговото тажно детство, притоа сеќавајќи се успехот на неговата работа Градот на проклетиот, што ги објави во реномиран весник во Барселона. Главниот јунак раскажува како со постигнувањето на тоа признание, се сели во напуштена палата и запознајте ја Кристина (нејзината опсесија) На оваа нова локација, тој напишал други списи - вклучително и своја книга -, решил да го насочи својот живот и донел одлука да се ожени со оваа прекрасна млада жена.

Сепак,, поради разни разочарувања, ништо не оди според планираното. Меѓу разочарувањата, она од Cristinaкој е со друга личност. Исто така, неговата нова книга е фијаско, yЗа да додаде навреда на повредите, тој го учи тоа имаат сериозен здравствен проблем.

За време на вашата депресија, Андреас Корели го контактира Дејвид, енигматски карактер што ти нуди огромна сума на парите и нивното лекување во замена за напиши книга на нова религиозна доктрина. Од тој момент, метежот на застрашувачки настани влијае врз животот на писателот.

Среде новите несреќи, Мартин почнува да истражува, бидејќи претпоставува дека целото зло е поврзано со извршувањето на мрачниот текст. Неколку луѓе ќе интервенираат по овој пат, како што се книжарот Семпер и неговата прониклива асистентка, Изабела. Секој настан го води Давид кон книгата Лукс Атерна, напишана од сопственикот на старата палата во која живее, г-дин Марласка.

Затвореникот на небото (2011)

Станува збор за наратив полн со неизвесност и интриги, во кој неколку главни ликови од приказната се враќаат во преден план, како што се: Даниел Семпер, Фермин Ромеро де Торес, Давид Мартин и Изабела Гисперт. Покрај тоа, авторот открива некои од непознатите работи што претходно ги оставаа читателите несигурни.

Поминаа неколку години, Даниел формираше А. семејство со неговата сопруга Беа и малиот Julулијан. Во моментот, работи заедно со неговиот татко и неговиот пријател Фермин (главниот лик заплетот) во семејната книжарница: Семпер и деца. Местото не е најдобро, затоа, Даниел е возбуден кога ќе се појави клиент многу заинтересиран за скапа книга: Грофот од Монте Кристо.

Сепак, возбудата наскоро се претвора во немир, бидејќи злобниот човек ја зема книгата и става белешка: „За Фермин Ромеро де Торес, кој се врати од мртвите и го има клучот за иднината“. Откако странецот заминува, Даниел оди со неговиот пријател да му каже што се случило. Поради, Фермин им раскажува за своето минато и им открива морничава тајна.

Во тоа време, приказната се движи години наназад, кога Фермин беше затвореник во воената тврдина Монтјуиќ y запознајте го Дејвид Мартин. На тоа место е Маурисио Валс - директор на затворот и безобразен писател - кој му се заканува на Мартин и ги користи своите вештини. Оттаму се роди пријателството помеѓу Фермин и Давид, а вториот му доделува значајна мисија во која е вклучен Даниел Семпере.

Лавиринтот на духовите (2016)

Тоа е испорака што го затвора циклусот на романи што го опкружуваат универзумот на Гробиштата на заборавени книги. За, Руиз Зафон рече: „last последниот ми е омилен, можеби е затоа што е малку парче од тантела, што ги додава сите елементи што беа подигнати во претходните “. И, навистина, таа е најдолгата и најкомплетната книга во целата сага, со вкупно 900 страници.

Алис Греј е жена на дваесетина години која и како носталгично се сеќава на своето детство преживеале страшните напади на Шпанската граѓанска војна. Тоа е 1958 година, и оваа смела млада жена сака да се повлече од својата работа, по една деценија истрага за тајната полиција во Мадрид. Но, порано треба извршете една последна задача: распрашува за исчезнувањето на Маурисио Валс, министер на владата на Франко.

Алиша потрагата ја презема заедно со капетанот Варгас, нејзиниот колега. Кога ја проверуваат канцеларијата на исчезнатите, тие наоѓаат книга напишана од Виктор Матаикс. Наскоро, тие го поврзаа со времето во кое Валс го режираше Монтјуиќ - место каде што беа затворени некои писатели, вклучително и тој автор. Агентите ја следат трагата на оваа патека и одат во Барселона да испитаат неколку книжари, меѓу кои е и Хуан Семпере.

Додека Алиша напредуваше во истрагите, таа открива заплет на лаги, киднапирања и злосторства од страна на на режимот на Франко. Откако влегоа во тој пакет корупција, тие се подложени на огромни опасности, но успеваат да избегаат неповредени. Сето тоа благодарение на фактот што Алисија имаше поддршка од важни луѓе, меѓу кои се истакнаа Даниел и Фермин. Важна улога играше и младиот улијан Семпере, всушност, тој заврши како клучен во исходот на приказната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.