Куративна АИ, првото списание напишано целосно од машини

Роботски раце насочени кон планета

Вештачката интелигенција е концепт кој успева да го привлече вниманието на многумина и затоа напредува да се претставува малку по малку во нашиот денешен живот. Денес веќе постојат вештачки интелигенции посветени на обидот за имитација, на повеќе или помалку совршен начин, човечко пишување.

Машини во новинарството

Во новинарството можете да најдете многу машини кои известуваат за различни податоци што не претпоставуваат голема фантазија затоа што, како што коментирав претходно, станува збор за машини кои работат сами по себе и сè уште е поле што се шири. На овој начин може да се најдат машини кои вршат работи како извештаи за торби или информативни резултати а има дури и страници посветени на споредување на пишувањето на луѓето со пишувањето на роботи, а резултатите се многу интересни.

Куративна АИ, списание за роботи за луѓе

Гледајќи како напредува оваа вештачка интелигенција во областа на пишувањето, не е тешко да се прифати доаѓањето на првото литературно списание напишано целосно од роботи со вештачка интелигенција. Ова списание е Курирана АИ.

Иако изреките обично се „од луѓе до луѓе“, мотото на списанието се одлучи за нешто поактуелно, нешто слично „Списание напишано од машини, за луѓе“. Ова списание има за цел да и понуди на јавноста избор на наратив и поезија со кои има за цел да го оспори концептот што го имаат луѓето за вештачко пишување или роботика. Одговорен за овој проект е Кармел Алисон, кој комбинира развој на софтвер и литература.

„Читањето е повеќе во читателот отколку во писателот, очигледно. Може да зборувате за тоа што студирал креаторот или како работи, но не и за целта на креаторот - можеби намерата на авторот на алгоритмот, како и да е, но тоа е чекор што е отстранет, што го прави позабавен во очите на читателот “.

Способен за управување со повеќе зборови отколку Шекспир

Некои од роботите со вештачка интелигенција што ги објавуваат во списанието тие се способни да управуваат со повеќе од 190.000 зборови за да ги создадат своите фрази, идеја што привлекува внимание ако го земеме предвид бројот на зборови што обично се користат. За да направиме споредба, можеме да избереме Шекспир, кој искористи 33.000 во неговите претстави. Можеби овие вештачки интелигенции не се способни да создаваат дела како што е Шекспир, но засега тие веќе имаат поголем број зборови за да ги создадат своите композиции.

Куриозитет за создавањето на овие машини е тоа што тие се програмиран врз основа на познат писател. Со овој вид на програмирање не е тешко да се претпостави тоа во иднина може да најдеме замени за авторите кои веќе се мртви дека тие се способни да создаваат дела како оние што ги создал кога бил жив. Малку е морничаво, но и крајно curубопитно.

Тие бараат соработка за создавање алгоритми

Од друга страна, ако покрај тоа што ја сакате литературата, сте и страстни за овој свет и сте способни да создавате алгоритми и нервни мрежи од овој стил, ве известувам дека во Курацијата на АИ се отворени за нови соработки. За оние од вас кои претпочитаат да останат со литература, не пропуштајте го ова списание и овој вид литература што, иако сè уште не изгледа многу зрела, ќе значи иднина што почнува да се загледува.

 

Оваа вест ме остави скоро без зборови заради тоа колку брзо напредува технологијата и вистината е дека јас сум прилично технолог и сметам дека овој тип на напредок е iousубопитен, но, како и со сите големи технолошки достигнувања, тоа ме тера да размислувам што ќе се случи со реалното литература. Претпоставувам дека ова ќе предизвика само објавување книги од големи човечки автори, а остатокот ќе биде засенчен од приказните за машините.

Сега ти е редот да зборуваш. Што мислите за овој нов начин на пишување? Дали сакате да најдете нови дела од вашите омилени мртви автори? Дали мислите дека во иднина можеме да разликуваме што е напишано од машина и што е напишано од човечки автор?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мартен dijo

  Машините можат да генерираат вештачка интелигенција, но сепак е човекот со неговата природна интелигенција што го генерира сето ова и навистина е шокантно што ме генерирате

 2.   Џонатан dijo

  Многу добра статија заснована на библиската книга конкретно во Даниел, 12; науката ќе го зголеми пишувањето со помош на логичен> литературен алгоритам не е премногу далеку

 3.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

  Се чудиме на тоа како вештачката интелигенција напредува со скокови и граници, но мислата дека човечките суштества ќе бидат засенети од сопствената креација нè плаши.

бул (точно)