Готски роман

готски роман

Готскиот роман е тесно поврзан со теророт. Денес, тоа е едно од најпознатите, што не се среќава само во литературата, туку и во кино. Имаме многу повици за романи од овој жанр, а првиот е замокот на Оранто.

Но Што е готски роман? Кои карактеристики ги има? Како еволуираше? Allе разговараме со вас за сето ова и многу повеќе подолу.

Што е готски роман

Што е готски роман

Готскиот роман, исто така наречен готски наратив, е книжевен жанр. Некои експерти го сметаат за поджанр, бидејќи е тесно поврзан со теророт и тие веруваат дека и едното и другото е тешко да се одделат, па дури и да се збунат. Всушност, едно од најпознатите тврдења е дека хорор романот, каков што го знаеме денес, не би постоел без готски ужас.

La историјата на готскиот роман нè носи во Англија, а конкретно кон крајот на XNUMX век каде што започнаа да се појавуваат приказни, приказни и романи кои имаат своја посебна карактеристика: вклучување во истиот амбиент на волшебни елементи, ужас и духови, каде што го натераа читателот да не може вистински да разликува што е реално од она што не е.

Имајќи предвид дека осумнаесеттиот век се карактеризира со фактот дека човечкото суштество беше во можност да објасни сè што не разбираше користејќи го разумот, дека литературата им даваше на луѓето предизвик, кога се обидуваа со разум да објаснат што се случило (и многу пати невозможно).

Токму, готскиот роман беше наметната од 1765 до 1820 година, години во кои многу автори почнаа да го разгледуваат овој литературен жанр и ги направија своите први чекори (многу од приказните за духови што се зачувани се од тоа време).

Кој беше првиот готски романсиер

Дали сакате да знаете кој го напиша првиот готски роман? Па тоа беше Хорас Волпол, писателот на „Замокот од Отранто“, објавен во 1764 година. Овој автор реши да се обиде да ги комбинира елементите на средновековната романса со модерниот роман бидејќи смета дека, одделно, и двата биле премногу фантастични и реални, соодветно.

Така, тој создаде роман заснован на средновековна италијанска романса полн со мистерии, закани, клетви, скриени пасуси и хероини кои не можеа да го поднесат тој амбиент (поради што секогаш паѓаа во несвест, друга карактеристика на романот).

Се разбира, тој беше првиот, но не и единствениот. Имињата како Клара Рив, Ен Редклиф, Метју Луис ... исто така се поврзани со готскиот роман.

Во Шпанија имаме неколку референци за овој жанр во Хозе де Уркулу, Агустин Перез Сарагоса, Антонио Рос де Олано, Густаво Адолфо Бекер, Емилија Пардо Базан или Хозе Зорила.

Карактеристики на готскиот роман

Карактеристики на готскиот роман

Сега кога знаете малку повеќе за готскиот роман, сигурно сакате да знаете што го карактеризира. И тоа е тоа, квалификуваната „готика“ беше наметната затоа што во повеќето хорор приказни што се појавија, поставката се враќаше во средновековните времиња, поставување на протагонистите, или во замок, или во замок итн. Исто така, коридори, празнини, празни простории итн. тие ги натераа авторите да создаваат совршени поставки. Оттаму потекнува тој збор за овој жанр.

Но, што го карактеризира готскиот роман?

Мрачен амбиент

Како што ви кажавме претходно, станува збор за средновековни времиња или места како што се замоци, замоци, опамии кои давале напуштен, разурнат, мрачен, маѓепсан воздух ...

Но, тие не се единствените места. Шуми, зандани, темни улици, крипти ... Накратко, секое место во кое авторот можеше да создаде атмосфера што ќе даде вистински страв.

Натприродни елементи

Друга од основните карактеристики на готската литература се, без сомнение, оние натприродни елементи, како што се духови, мртви, зомби, чудовишта ... Тие би биле фантастични ликови, да, но секогаш на страната на теророт, оние што кога ги исполнуваат да ви даде многу се плаши. Во овој случај, вампирите исто така би можеле да се вклопат во жанрот.

Ликови со страсти

За подобро поставување на приказните, многу автори користеа ликови кои беа интелигентни, згодни, почитувани ... Но, длабоко во себе, со една тајна што ги јаде, опседнати со своите страсти, оние што не сакаат да ги испуштат и што, низ историјата, што се случува, го покажува нивното вистинско лице. Покрај тоа, овие ликови, за да им ја дадат таа „егзотична и елегантна“ нијанса, порано имаа странски и многу цветни имиња.

Во овој случај, скоро секогаш во романите наоѓаме триаголник: злобен благородник, кој би бил опасност, терор, страв; невината девојка; и на крај херојот, кој се обидува да ја спаси од тој страв. И да, има и чекор за loveубов, или од најмекиот, до поразвиениот.

Ситуации

Патување низ времето, приказни каде се раскажувале античките времиња, светот на соништата (од соништата и кошмарите) итн. се некои од сценаријата што се користат и во готскиот роман, правејќи, на прилики, читателот да може да се извлече од својата сегашност и на тој начин да трча густ превез на енигма и неизвесност, во некои случаи предизвикувајќи лицето да размисли дали тоа навистина се случило во реалноста.

Како помина твојата еволуција

Како помина твојата еволуција

Ако сега помислиме на готски роман од тоа време, сигурно нема да видиме многу сличности со она што ви го кажавме. И тоа е нешто нормално бидејќи, со текот на времето, овој жанр еволуираше.

Всушност, тоа започна да го прави од 1810 или приближно, кога готскиот пат му го отстапи модерниот терор, карактеризиран со психолошки терор. Тоа е, тоа започна да се оформува, не само појава на духови или духови суштества, туку и да влезе во умот на читателот да генерира страв директно во него, да ги направи „плашите“ не толку предвидливи, туку повеќе , ситуации и сл. Тие ќе генерираат чувство на вознемиреност, преплавеност ... до степен на чувство завиено во таа аура на мистерија и стравопочит.

Од оваа причина, самиот готски роман е оној што е напишан на крајот на XNUMX век и почетокот на XNUMX век. Денес, приказните што можат да се читаат, иако припаѓаат на тој жанр, еволуираа и повеќе немаат многу од старите карактеристики што ја дефинираа оваа литература.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.