Сер Хорас Волпол, Shadowforger

horace_walpole.jpg

Денес се одбележува 290-годишнината од раѓањето на Хорас Волпол, брилијантен аристократ кој со Замокот Отранто (1764) го започна готскиот роман.

Самиот автор појаснува како настанал овој основен роман: „Едно утро на почетокот на минатиот јуни, се разбудив од сонот од кој сè што се сеќавам е дека сум бил во стар замок (…) и дека, на највисоката балустрада од одлично скалило, видов огромна рака со ракавица со железо. Попладнето седнав и почнав да пишувам, не знаејќи што навистина сакав да кажам. Работата прерасна во мои раце “.

Малку по малку се појавија ликовите (тиранинот Манфредо, шармантната Изабел, младиот Теодоро…) и заплетот преполн со драматични пресврти, со клетви, идентитети што беа откриени со изненадување и спектрални појави. Сè е поставено во заканувачки простор: тој средновековен замок од сонот на Волпол, сцена присутна низ поголемиот дел од романот.

Може да го кажеш тоа Замокот Отранто тоа е како средновековна машина за тортура полна со 'рѓосани макари, запчаници и шила. Иако не работи и сметаме дека припаѓа на друга ера, нејзината визија предизвикува одредена загриженост. Така, романот, дури и со своите маани и слабости, понекогаш успева да генерира неизбежна застрашувачка атмосфера.

И покрај она што може да се очекува, читањето овозможува забава. Можеби благодарение на претерани пресврти во заплетот и хумор што понекогаш му дава карактер што се граничи со самопародично. Самопародија, сигурно отколку доброволно, за Волпол беше свесна и за ограничувањата и за потенцијалот на неговата работа. Така тој во прологот на второто издание изјавува: „Но [авторот] ако новиот пат што го помина отвори можности за луѓе со поголем талент, тој со задоволство и скромност ќе признае дека бил свесен дека идејата може да добие подобар украси отколку оние кои ја понудиле својата имагинација или справување со страстите “.

Сепак, заслугата на Волпол е голема. Повеќе од голема, огромна. Прво за засадување на ова семе што подоцна ќе даде плод како Монахотод МГ Луис. Второ, затоа што создавањето на Замокот Отранто тоа претставува чин на херојска буна пред литературната и интелектуалната панорама од XNUMX век, во која доминираат рационализмот и неокласицизмот, кои ја зафатија фантазијата и го следеа вкусот на натприродното во уметноста.

Време е на прецептори како Самуел Џонсон, кој во 1750 година пишува дека делото на романот се состои во „предизвикување природни настани на остварлив начин и одржување curубопитност без помош на чудење: затоа е исклучено од механизмите и ресурсите на херојската романса; и тој не може да вработува гиганти да грабнат дама од брачните обреди, ниту витези да ја вратат назад: ниту може да ги дезориентира своите ликови во пустините или да ги домаќини во замислени замоци “.

Gинови, киднапирани дами, херојски витези, имагинарни замоци ... само елементите што Волпол ќе ги користи Замокот Отранто. Покрај гледачите, се разбира и мистерии и клетви.

За да го олесни прифаќањето на неговиот роман, Волпол го искористи подметнувањето издавање под лажно име, како да е превод на италијанска копија од XNUMX век, пронајдена во стара библиотека. Измамата беше ефективна, романот стана јавен успех и второто издание веќе се појави со неговиот потпис.

јагода-рид.jpgДосега е јасно дека Хорас Волпол беше исто толку интелигентен лик колку и ексцентричен. Син на сер Роберт Валпол, англиски премиер помеѓу 1721 и 1742 година, Ерл од Орфорд, откако патувал низ Европа, зазел пратеничко место и водел живот секогаш во согласност со она што го сметал за соодветно. Од 1750 година живеел во Стробери Хил, замок што го реновирал во готска фантазија прилагодена на неговите вкусови.

Освен Замокот Отранто, напиша стотици страници помеѓу писма, мемоари, критика, историја и уметнички студии, вклучително и трагедија за инцест, Мистериозната мајка, и серија раскази наречена Хиероглифски приказни. Шпански превод на претставата нема, но има од книгата со раскази, и од рацете на Луис Алберто де Куенка.

Волпол ги напиша овие приказни со техника близу до автоматско пишување, оставајќи ја имагинацијата да работи слободно, без причина да интервенира надвор од првичната намера да се постави дејството на истокот. Резултатот е брз, оригинален расказ, со изобилство на апсурдни елементи кои понекогаш водат до макабри, како на некои цртежи на Едвард Гори. За Луис Алберто де Куенка, тие претставуваат претходник на францускиот надреализам и се чини дека, како Alicia од Луис Керол, оддадете почит „на турбулентната и анархистичка имагинација на детството“.

Во неговото издание на Хиероглифски приказниПатем, додаток на 30 страници за основниот англиски готски роман е вклучен за оние кои се заинтересирани за жанрот и следбениците на фантазијата и воопшто застрашувачката литература.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.