Лорд Бајрон. Годишнина од неговото раѓање. 4 негови песни.

Тоа беше ден како денес 1788 кога ја виде својата прва светлина Georgeорџ Гордон Бајрон, 6-ти барон од Бајрон, во Лондон. Тогаш тој успеа да ја направи таа светлина една од најсветлите што ја носеа во негово време сè до еден од најпознатите англиски поети на сите времиња. Воодушевени во неговиот ден од нашите татковини Бекер и Еспронцеда, Бајрон претставува колку малку квинтесенцијалниот романтичар проклет херој и поет. Денес читам 4 негови песни да запамети.

Што беше тоа

Далеку од тоа конвенционален, ексцентричен, контроверзен, залуден и контроверзен, придавките се размножуваат кога зборуваат за тоа. Страдаше она што сега се нарекува биполарно нарушување или манично-депресивен синдром, нешто што многумина го сметаа за причина за неговите извонредни капацитети за поезија.

Неговото воодушевување беше за најсиромашниот, најмаргинализираниот и мизерен во општеството а за останатите лицемери, особено благородништвото, на кое припаѓаше, ги сметаше. Исто така секогаш ги бранеше најслабите и угнетенитеи неговата поддршка за Шпанија пред нападот на Наполеон, а исто така и за независноста на шпанско-американските народи е позната. Y неговите портрети на корсари, пирати или филибастери се парадигмата на романтичната порака.

Неговата голема nessубов кон друштвото на животни, особено неговото куче, е исто така повеќе од позната. Секој ја знае познатата фраза што му се припишува:

Колку повеќе познавам мажи, толку повеќе го сакам моето куче.

Денес Сакам да се сетам на твоето сеќавање на овие 4 песни од многуте толку интензивни и убави што ги напишал. Но, Бајрон треба да се чита секој ден.

Четири песни

Запомни ме.

Мојата осамена душа плаче во тишина,
освен кога срцето ми е
обединети со твоите во небесен сојуз
на меѓусебно воздивнување и взаемна loveубов.

Тоа е пламенот на мојата душа како аурора,
сјае во преградата на преградата:
скоро изумрена, невидлива, но вечна ...
ниту смртта може да го обои.

Запомни ме! ... Близу до мојот гроб
не минувај, не, без да ми ја дадеш твојата молитва;
за мојата душа нема да има поголемо мачење
отколку да знаеш дека си ја заборавил мојата болка.

Слушнете го мојот последен глас. Тоа не е кривично дело
моли се за оние што беа. јас никогаш
Не те прашав за ништо: кога ќе истечам, барам од тебе
дека на мојот гроб ги пролеваше солзите.

Првиот бакнеж на убовта

Отсутни со вашите измислици на слаби романси,
Оние партали на лагата плетени од лудило;
Дај ми минлив дух со неговиот слаб сјај,
Или занесот што го населува првиот loveубовен бакнеж.

Да, поети, твоите гради со фантазии ќе светнат,
Таа страст во шумичката ќе танцува со жар;
И од благословената инспирација ќе течат твоите сонети,
Но, дали можат некогаш да го вкусат првиот loveубовен бакнеж?

Ако Аполо мора да ја одбие вашата помош,
Или спремни Девет се на ваша услуга;
Не ги повикувај, збогувај се со музите,
И тестирајте го ефектот на првиот loveубовен бакнеж.

Те мразам и ги мразам твоите ладни композиции,
Иако разумниот ме осудува,
И нетолерантното не одобрува;
Ги прифаќам задоволствата што излегуваат од срцето,
Чии чукање на срцето и радост се првиот бакнеж на убовта.

Вашите пастири и нивните стада, тие фантастични теми,
Можеби се забавни, но никогаш нема да се движат.
Аркадија се одвива како сон за убава боја,
Но, како може да се спореди со првиот loveубовен бакнеж?

О, престани да го потврдуваш тој човек, бидејќи стана
Од лозата на Адам, тој се борел против мизеријата!
Некои небесни парцели вибрираат на Земјата,
А, Еден повторно се појавува со првиот бакнеж на убовта.

Кога годините ја замрзнуваат крвта, кога поминуваат нашите задоволства,
(Лебди со години на крилјата на гулаб)
Најомилената меморија секогаш ќе биде последна,
Нашиот најсладок споменик, првиот бакнеж на убовта.

Одете убаво

Одете убаво, како ноќта
Од чиста клима и starвездено небо;
И сè најдобро од темнината и светлината
Се среќава во неговиот изглед и во неговите очи:
Така збогатена со таа нежна светлина
Тој рај го негира заедничкиот ден.

Сенка премногу, зрак помалку,
Безимената благодат ќе беше намалена
Тоа се разбранува во секоја плетенка од црн сјај,
Или нежно осветлете го лицето;
Каде што изразуваат спокојно слатки мисли
Колку е чисто, колку е убаво неговото живеалиште.

И на тој образ и на тоа чело,
Тие се толку меки, толку мирни и истовремено елоквентни,
Насмевките што победуваат, нијансите што блескаат,
И тие зборуваат за деновите што живееле во добрина,
Ум во мир со сè
Срце чија loveубов е невина!

Те видов како плачеш

Те видов како плачеш! Твојата солза, моја
во твојата сина зеница блескаше немирно,
како белата капка роса
на нежното стебло на темјанушката.

Те видов како се смееш! И плоден мај
розите лиснат од ветре
тие не можеа да цртаат во нивната несвестица
неискажливиот израз на твојата насмевка.

Исто како облаците на небото
од сонцето добиваат толку убава светлина,
дека ноќта не се брише со својот бакнеж,
ниту ја затемнува чистата starвезда со својата светлина.

Вашата насмевка пренесува богатство
кон тажната душа и твојот несигурен изглед,
остава слатка јасност толку чиста
што стигнува до срцето по смртта.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.