Сер Волтер Скот. Некои од неговите помалку познати дела

Портрет на Валтер Скот од Едвин Хенри Лендсир.

Господине Валтер Скот замина во вечноста на ден како денес од 1832. Значи, на оваа нова годишнина од неговото починати, преглед некои помалку познати дела на овој универзален автор на Романтизам, и основач на историски роман.

Валтер Скот

Валтер Скот бил тука многу пати. И не е ни чудо. Овој шкотски писател, автор на IVANHOE, Квентин Дувард или Роб РојЕ еден од најпопуларните на сите времиња. Но, денес донесувам други наслови помалку познат по неговата работа да ги разгледува или открива. Дали се овие:

Вистината за демоните и вештерките

Publicado EN 1830. Тоа е епистолар на теми како што се демонологија, вештерство и други аспекти поврзани со окултизам во текот на Среден век. Валтер Скот го напиша тоа во време кога ги остави прозата и текстовите настрана и имаше проблеми со долгови. Значи, можно е да било само производ за да се ослободиме од некои.

Su формат на буква исто така му дозволи да зборува за нив со повеќе мислења отколку како вистинска студија или објективна анализа.

Пиратот

Објавено во 1821, ова базирано на дел во животот на Он Гоу, познат пират, кој дотогаш го споменуваше само Даниел Дефо, а подоцна и неговиот Чарлс Johnонсон Општа историја на пиратите.

Тоа беше а трговски успех непосреден и исто така се смета за една од најголемите пиратски приказни на сите времиња. Заплетот опфатен со акции се врти околу типичен елемент на романтизмот: loveубовен триаголник помеѓу двајца мажи и жена.

Кенилворт

Објавено во 1821, Се однесува на замок Кенилворт, во англиската област Ворвикшир. И Скот внесува неколку вистински ликови од XNUMX век во својата заговор. Се фокусира на Тајниот брак на Роберт Дадли, XNUMX-ви гроф на Лестер, и Ејми Робсарт, ќерка на Сер Хју Робсарт. Ејми бега од татко и свршеник за да се омажи за ерлот бидејќи и двајцата се длабоко в inубени.

Но, броењето е проголтано од амбиција за искачување на дворот и освојување на наклонетоста на кралицата Елизабета Прва. Но, кога сè ќе се открие, за него ќе биде доцна трагична судбина тоа те чека.

Вдовицата на планините

Објавено во 1827. Ја раскажува приказната за Елспат МекТавиш, позната како вдовица на планините. Вашиот син Хамиш собира под негова команда група бунтовници да организираат одбрана на таа територија против француските напаѓачи. Но, тој е вклучен во серија од интриги дека таа измислува за сопствената мајка, сè уште незадоволна од загубата на нејзиниот сопруг во трагични околности.

Невестата на Ламермур

Објавено во 1819 до Легенда за Монтроус. Двете книги го сочинуваат третиот дел од серијата Приказни за мојот сопственик. Нè води кон Шкотска за време на владеењето на Ана I од Бретања, помеѓу 1702 и 1714 година. И повторно имаме заговор полн со несреќи на несреќна loveубов помеѓу Луси Ештон и непријателот на нејзиното семејство, Едгар Равенсвуд. Валтер Скот тврди дека ова дело се темели на некои вистински инциденти од семејството Делеримпл.

Вистината на жената

Ова е песна што е вклучена во романот Свршеникот, објавено во 1825 година. Се смета една од најдобрите песни од Валтер Скот. Остави го настрана тон романтичен што вообичаено го користеше за да се однесува на жени и покажува друг мрачен и покритичен, што може да се должи можеби на некое loveубовно разочарување.

Верата и довербата на жената:
ги пишуваат своите ликови во прашина;
ги жигоса во потокот на потокот,
ги втиснува на бледиот зрак на Месечината,
и секој евангестичен симбол
ќе биде појасно, поцврсто, подобро,
и потрајно, мислам така,
отколку што значат тие букви.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Историјата е полна со големи фигури на литературата како Валтер Скот, јас не сум имал задоволство да читам многу негови дела, но кога го прочитав Младоженецот разбрав дека тој е литературен гигант.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)