Горети Ирисари и Хозе Гил Ромеро. Интервју со авторите на La traductora

Фотографија.
Твитер профил на автори.

Горети Ирисари и Хозе Гил Ромеро Тие се креативна двојка повеќе од дваесет години и објавија наслови како што е трилогијата Сите мртви (направено од Fallвездите што пукаат паѓаат, Механизмот на тајните и Затворениот град), на пример. Преведувач Тоа е нејзиниот последен роман и излезе овој месец. Ви благодарам многу вашето време и добрина да ми го посветите ова интервју со две раце и покажувајќи дека секако добро прават.

Горети Ирисари и Хозе Гил Ромеро - Интервју 

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Преведувач е твојот нов роман. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

OSОЗЕ ГИЛ РОМЕРО: Романот приказни со што може да се случи во доцнењето од осум минути со кои Возот на Франко тој пристигнал средба со Хитлер во Хендај. Од тој вистински настан развиваме а loveубовна приказна и неизвесност, во која глуми преведувач, жена која не е храбра, која сака само да живее во мир и која е вмешана во заговор за шпионажа.

ГОРЕТИ ИРИСАРИ:  Бевме фасцинирани од идејата да го сместиме главниот лик да живее многу интриги на тој воз со голема брзина, тоа е доста филмска слика и веднаш размисливме Хичкок, во оние филмови што почнуваш да ги гледаш и не те пуштаат.

 • АЛ: Можете ли да се вратите на првата книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

ГИ: Во мојот случај започнав со Толкин, Хобитот, или барем тоа е првата книга на која се сеќавам. Тоа беше како да откривам дрога и никогаш не престанав.

JGR: Прочитајте веројатно некоја книга на Петте, што ќе ја имаше сестра ми на полица. Но, без сомнение, она што го одбележа моето детство, и јас би рекол дека мојот живот, беше Хом, од Карлос Хименез кога ги имаме информациите И напиши ... сигурно сценарио на еден од оние стрипови што ги нацртав како тинејџерка, кои беа хорор приказни со чудовишта, под силно влијание на Странци од Jamesејмс Камерон и од специјалните ефекти на филмовите на Дејвид Кроненберг.

 • АЛ: Главен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

JGR: Гор е почитан од мене (се смее). Но, има толку многу ... Гарсија Маркез и Галдос, Хорацио Куирога и Стефан Цвајг, Перез Реверте и Едуардо Мендоза, Буковски... 

ГИ: goingе скршам копје за девојчињата. Putе ја ставев раката на оган за било што од Сеи Шонагон, Вирџинија Вулф, Маргерита Јурсенар, Сузан Сонтаг или најпознатиот сурфер, Агата Кристи... 

JGR: Што?

ГИ: Сериозно, Агата беше А пионер за сурфањеИма навистина прекрасни слики од неа со таблата што фаќа бранови.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

JGR: Би сакал да се сретнам со вонземјанин што бараш Гурб

ГИ: Какво добро прашање! Па, јас би сакал создаде во многу двосмислена гувернанта на Уште еден пресвртНа А што се однесува до знаењето ... до капетанот нема, и дека ме одведе на мала турнеја низ дното на устието Виго, што очигледно беше таму.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање?

ГИ: Пред да напишете, барајте сликиНа За да влезам во нова сцена, треба да видам слики ме стави во контекст, смешни идеи за костими, одредено лице. 

JGR: За читање, ништо не ми паѓа на памет сега ... и види, јас сум манијак! О, да, погледнете: Обично купувам многу втора рака, Па, не можам да поднесам да најдам туѓо подвлекување во книга. Очите ми одат кон оние ставови што друг ги сметаше за интересни и ми го одзема вниманието, ме одвлекува. Реков, манијак (се смее).

 • АЛ: И тоа претпочитано место и време за да го направите тоа?

JGR: За читање, без сомнение пред спиењево кревет.  

ГИ: Имам изопачен вкус за читање каде што има многу бучава, како метрото. Ја сакам концентрацијата на која ме тера, се потопувам многу повеќе.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ви се допаѓаат?

ГИ: Навистина ми се допаѓа она што се вика литература од жанр, и за читање и за пишување. Да се ​​напише одлично е што постои правила што ве заклучуваат, ограничувања како оние што дефинираат жанр. Креативно работи многу подобро. Има документарен филм од Ларс фон Трир, Пет услови, што многу добро го објаснува: Фон Трир го предизвикува авторот на краток филм да сними пет преработки на нејзиниот краток, и секој пат кога ќе се стави потешка, повеќе невозможна состојба. Но, навистина страшно е кога Ларс Вон Трир му кажува дека овој пат тој не поставува никакви услови: тој го остава сиромашниот автор незаштитен пред бездна, целосна слобода. 

JGR: Многу и разновидни жанрови, но… да, друго хоби: Едвај читам литература што не е шпанскаНа Ме прави нервозно да мислам дека преводот што го читам нема да биде совршен и дека ова ќе ми го расипе читањето. Тоа е многу невротична мисла, знам, и многу се забавував припишувајќи ја на лик од Преведувач, што кажува нешто како „Не верувам во квалитетот на преводот што ќе го најдам“.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишување?

ГИ: Читам Емотивниот пат на Мадрид, на Карер, реобјавено од Ла Фелгера. Емилио Карере, автор на Кулата на седумте грбачи, Тој беше многу чуден лик, декадентен и боемски поет, кој по војната го прифати режимот на Франко. Тој е еден од оние литерати чија идеологија не е лесно да се обележи. На Преведувач излегува рецитирајќи песна на радио, каде што беше познат. Песната е пофалба за нацистите што влегоа во Париз, Париз под свастика.

Бевме многу заинтересирани да го покажеме тоа жариште на времето, кога с everything не беше толку јасно како сега и имаше интелектуалци кои се восхитуваа на нацизмот. На пример, имаше голема изложба на Círculo de Bellas Artes за германската книга, која исто така се појавува во романот. Како и да е, постојат оние фотографии со големи свастики што висат на wallsидовите на Кругот ... Приказната е она што е.

JGR: Читам Херојот со илјада лицаод Кембел. Навистина сакам пробиНа Читам многу за механизмите на раскажување и слично, за да видам дали малку учам (се смее)

Во врска со тоа што го пишуваме, штотуку завршивме роман и многу сме задоволниНа Се надеваме дека наскоро ќе дадеме вести за неговото објавување.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената за објавување? Дали мислите дека тоа ќе се промени или веќе го направи тоа со новите креативни формати?

JGR: Па, јас би рекол подобро од било кога и би рекол полошо од било кога. Мислам, се објавува многу, многу, но во драконски услови: времињата на експлоатација се екстремно кратки и конкуренцијата е жестока. Има многу добри луѓе кои пишуваат одлични книги и читателот едвај има време и способност да ги избере. Повеќето од сторителите исчезнуваат на патот или дури и не успеваатНа И драматично е да се размислува за тоа колку талентирани луѓе се таму, залудно потрошени.  

ГИ: Мислам и јас новиот пристап кон аудиовизуелната фантастика тежи многу, посебно телевизиските серии, кои станаа повеќе литературни и повеќе се грижат за развојот на ликовите или истражувањето на наративите. И тие се а силна конкуренција, бидејќи времето што го поминувате гледајќи поглавја и поглавја од серија не го трошите на читање.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

JGR: Ова се тешки времиња. Има многу луѓе кои страдаат или страдаат. ПОд наша страна, можеме да донесеме само одредено олеснување, мал излез од тоа страдање. За дел од тоа се зборува во Преведувач исто така: од начин на спасение што книгите го претпоставуваат за луѓето и, во таа смисла, романот е почит кон литературата. Се надеваме, дури и за кратко време, нашите читатели ќе се извлечат благодарение на нас. Тоа би било прекрасно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.