Големи поети на литературата

Меѓународен ден на поезијата

Денес 21 март, Меѓународен ден на поезијата, сакавме да направиме посебен осврт на оние големи поети на класичната и современата литература. Благодарение на овие автори, денес имаме голем број поетски книги во кои треба да се изгубиме не само да размислуваме за убавината на нарација толку кратка и интензивна бидејќи е песна, но исто така и да се обидеме да ги имитираме кога од ништо сакаме да создадеме нешто толку убаво и макотрпно како овој литературен жанр.

Едноставни изгледаат песните на Густаво Адолфо Бекер, Неруда, Дарио или Бенедети, нели? Тие велат дека кога некој е во состојба да направи нешто што на прв поглед изгледа едноставно, тоа е затоа што навистина го прави тоа добро, иако тоа е најкомплицираната работа на светот ... И ако неговите песни сè уште преживуваат, откако поминаа многу години од смртта на некои, тоа е затоа што тие беа со врвен квалитет.

Бекер и неговите рими

Големи поети на литературата 2

Бикер нè напушти рано, на млада возраст од 34 години, но пред да нè остави внатре културно и книжевно наследство не само квалитетот на нивниот легенди, но и мешавина од колку убаво и трагично ни раскажа во својата поезија.

Севилскиот поет понекогаш ја повторувал фразата на Ламартин (Француски поет), кој го рече тоа «Л.најдобрата поезија напишана е онаа што не е напишана ». Можеби тој беше во право, затоа што има чувства и емоции толку вистинити и истовремено толку ефемерни што не можеме да ги препишеме во зборови и да ги именуваме, но искрено, според мое скромно мислење, за Бекер што беше парче торта, или барем се чинеше како тоа.

Бикер беше поетот кој заедно со големиот Розалија де Кастро, врати во живот, воскреснаа, последните преостанати удари на Шпански романтизам. Неговата романтична поезија, како и трагична, беше попризната и ценета по неговата смрт отколку во животот (нешто што често се случуваше, за жал, на многумина писатели од минатото).

Но, бидејќи денес е Ден на поезијата и тој мора фундаментално да зборува за тоа, ве оставам со една од најпознатите и исто така најрецитираните песни од Густаво Адолфо Бекер:

Што е поезија?

Што е поезија? -ќе речеш додека заковаш
во мојата зеница твојата сина зеница.
Што е поезија? Дали ме прашуваш тоа?
Вие сте поезија.

Пабло Неруда, пофален од друг великан: Г.Г Маркез

Големи поети на литературата

 

Габриел Гарсија Маркез рече дека Неруда е најголемиот поет што литературата го родила во С. XX, и тој можеше да претера или не, но никој не се сомнева во квалитетот на неговите дела.

Несоодветниот живот на Неруда може добро да му послужи да напише повеќе свечени и драматични списи неговата поезија е слатка, директна кон срцето и чувство. И иако во неговите стихови има одредена тажна нишка, она што најмногу преовладува е чистата loveубов, онаа што се дава несебично дури и со ризик да ви украдат сè ... И ако не, продолжете да ги читате овие стихови што ги копирам вие по неговиот Сонет 22:

«Колку пати, loveубов, те сакав без да те видам и можеби без сеќавање,
без да го препознаеш погледот, без да те гледам, кентауре,
во спротивни региони, во пламен што гори:
ти беше само аромата на житарките што ги сакам.

Можеби те видов, те претпоставив како поминувам кревајќи чаша
во Ангола, во светлината на јуниската месечина,
или ти беше половината на таа гитара
дека играв во темнината и ми звучеше како прекумерно море.

Те сакав без да знам и го барав твоето сеќавање.
Влегов во празни куќи со фенерче за да ти го украдам портретот.
Но, веќе знаев што е тоа. Одеднаш

додека одеше со мене, те допрев и мојот живот запре:
пред моите очи бевте, царувавте и кралици.
Како оган во шумата, огнот е твоето кралство.

Бенедети, драгиот старец

Големи поети на литературата3

На овој голем Уругвајски писателИмавме можност да го „имаме“ малку подолго со нас, па дури и да го слушаме неговиот глас како рецитира некои свои песни (многу од нив може да се најдат на YouTube).

Автор на повеќе од 80 XNUMX книги, многу од нив преведени на повеќе од 20 јазициПред скоро 7 години тој се прости од нас. Веруваше во loveубов, во човечка nessубезност и едноставност, исто како што беше и неговата сопствена поезија, едноставна и способна да биде разбрана од никого. Тој рече дека ја направил поезијата чиста, едноставна и без премногу орнаменти за да може да допре до сите, за да можат сите да ја разберат и да ја пренесат истовремено. Му се допаѓаа обичните луѓе, обичните луѓе, и покрај loveубовта, многу од неговите песни ги покажуваат чувствата и емоциите што му ги пренесуваа животот и смртта, како такви. Всушност, една од неговите книги (што ја имам со мене) е насловена „Loveубов, жени и живот“.

Токму од оваа книга го копирам следниот фрагмент, се разбира, од една од неговите најамблематски песни:

«Мојата тактика е
гледај те
научи како си
те сакам како што си

мојата тактика е
разговарам со тебе
и слушај те
градат со зборови
неуништлив мост

мојата тактика е
останете во вашата меморија
Не знам како ниту знам
со кој изговор
но остани во тебе

мојата тактика е
биди искрен
и знај дека си искрен
и дека не се продаваме себеси
вежби
така што меѓу двајцата
нема завеса
ниту бездни

мојата стратегија е
наместо тоа
подлабоко и повеќе
едноставна

мојата стратегија е
дека кој било друг ден
Не знам како ниту знам
со кој изговор
конечно ми требаш ».

И многу други автори ...

И не сакам да го завршам овој напис без да престанам да го именувам други големи поети колку прекрасна поезија ни дадоа:

 • Вилијам Шекспир.
 • Чарлс Буковски.
 • Федерико Гарсија Лорка.
 • Хуан Рамон Хименес.
 • Антонио Мачадо.
 • Волт Витман.
 • Хорхе Луис Борхес.
 • Габриела Мистрал.
 • Рафаел Алберти.
 • Мигел Хернандез.
 • Хулио Кортазар.
 • Лопе де Вега.
 • Шарл Бодлер.
 • Фернандо Песоа.
 • Гарсиласо де ла Вега.

И многу други анонимни поети дека иако не се познати или живеат од тоа, тие пишуваат големи чуда направени во поезија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Графото dijo

  Бенедети е вистински џентлмен, иако иронично тој што најмногу го читам е Буковски, „непристојниот старец“.

 2.   КАРЛОС АЛБЕРТО ФЕРЕЈРА dijo

  ЧУДО ОД ИЗРАЗУВАЕ НА ВАШИТЕ ЧУСТВА
  НА ДУШАТА /
  Протресете го нашиот живот /
  ОСТАВЕТЕ СОГЛЕДУВАЕ НА ОНА ШТО СТРЕСИ
  И НА Самитите на убовните моменти
  СОЛЗИ ТРЧААТ НА ПРОДОЛИТЕ