Т.С. Елиот. Годишнина од неговото раѓање. 4 кратки песни

Фотографија на Лејди Отолин Морел.

Томас Стернс Елиот Роден е во Сан Луис на ден како денес во 1880 година. Тој беше поет, критичар и уредник и еден од најистакнатите гласови во американската поезија во првата половина на XNUMX век. За неговиот придонес и иновација во жанрот што го доби Нобелова награда во 1948 година. Денес се сеќавам на неговата работа со 4 негови песни пократок

Т.С. Елиот

Таа е формирана во Харвард, Сорбона и Оксфорд. Тој беше пријател на исто така поет Езра Паунд, што го охрабри да го објави својот прв том со песни во Англија, Loveубовната песна на Al. Алфред Пруфрок. Подоцна стана британски државјанин.

Неговите најрепрезентативни дела се Четири четворки, Пустелија o Убиство во катедралата. И, исто така, напиша песни за деца како LКнига за вештите мачки од стара посум, инспирација за Мачки, далеку попознатиот мјузикл адаптиран од композиторот Ендру Лојд Вебер.

4 кратки песни

Очи што ги видов со солзи

Очи кои последен пат ги видов со солзи
преку раздвојување
тука во другото царство на смртта
златната визија се појавува повторно
Ги гледам очите, но не и солзите
ова е моја мака.

Ова е моја мака:
очи кои никогаш повеќе нема да ги видам
одлука очи
очи кои нема да ги видам освен ако
пред вратата на другото царство на смртта
каде, како и во оваа
очите траат малку
малку време трае подолго од солзите
и тие со потсмев гледаат на нас.

Галантен разговор

Наб obserудувам: «Нашиот сентиментален пријател, месечината!
Или можеби (фантастично е, признавам)
тоа би можело да биде балонот на Престе Хуан
Или удрен стар фенер виси високо
да ги просветли сиромашните патници во нивната неволја.
И тогаш таа: „Како се тресиш!“

И тогаш јас: «Некој ткае на копчињата
таа извонредна ноќна, со која објаснуваме
ноќта и месечината; музика што ја зграпчуваме
да ја материјализираме сопствената празнина.
А таа тогаш: „Мислиш мене?“
„Ах не, јас сум нездрав“.

„Ти, госпоѓо, си вечен хуморист,
вечен непријател на апсолутот,
Давање на нашиот нејасен хумор и најмала пресврт!
со вашиот рамнодушен и империјатен воздух
да ја побиеме одеднаш нашата луда поетика.
И "Но, дали сме толку сериозни?"

Меден месец

Ја видоа Холандија, се враќаат на Хајленд;
но една летна ноќ, еве ги Равена,
многу удобно помеѓу два листа, каде што двесте болви;
летна пот и силен мирис на кучка.

Тие се на грб, со колена разделени,
четири нозе отечени од каснувања.
Тие ги фрлаат назад чаршафите и подобро ги користат своите нокти.
Помалку од лига е Сан Аполинарио-
en -Class, базилика за познавачи,
капитали од акантус потресени од ветрот.
Тие ќе возат со време во осум часот и од Падова
тие ќе ги однесат своите мизерии во Милано,
каде се вечерата и ефтиниот ресторан.
Размислува за совети, прави математика.
Тие ќе ја видат Швајцарија и ја преминаа Франција.
И свети Аполинариј, исправен и подвижник,
стара фабрика Божја неповрзана, спаси
сè уште во неговите камења уривајќи ја прецизната форма на Византија.

Првиот хор на карпата

Орелот лебди на врвот на небото,
ловецот и глутницата се среќаваат со нивниот круг.
О, непрестајна револуција на обликувани starsвезди!
О вечен ресурс на утврдени сезони!
О, свет на летото и есента, на смртта и раѓањето!
Бесконечен циклус на идеи и активности,
бесконечен изум, бесконечен експеримент,
носи знаење за подвижноста, но не и за неподвижноста;
познавање на говорот, но не и на тишината;
познавање на зборови и незнаење на зборови.
Целото знаење нè приближува до нашето незнаење,
целото наше незнаење нè приближува до смртта,
но блискоста на смртта не приближува до Бога.
Каде е животот што го изгубивме во животот?
Каде е мудроста што ја изгубивме во знаењето?
Каде е знаењето што го изгубивме во информациите?
Небесните циклуси за дваесет века
нè одделуваат од Бога и нè приближуваат до прашината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.