Рамон М.ª дел Вале-Инклан. Годишнина од неговото раѓање. Фрагменти

Рамон Марија дел Вале Инклан Роден е на ден како денес во 1866 година во Вилануева де Ароса. Тој беше дел од Генерација на 98 а неговата обемна работа (култивираше театар, поезија, приказна и роман) е врамена во модернизмот. Го разви и промовираше повикот гротеска, Со Боемски светла како најрепрезентативна и најпозната титула. Потпишуваше и титули како Божествени зборови, тирански знамиња o Вторник на карневалот. Ова е а избор фрагменти за паметење.

Рамон Марија дел Вале Инклан - Фрагменти

Сивата градина

Направив само сенка што се молеше под светилката во презвитериумот: мајка ми, држеше отворена книга во рацете и читаше со наведната глава. Одвреме-навреме ветрот ја заниша завесата на некој висок прозорец. Тогаш на небото, веќе темно, го видов лицето на месечината, бледо и натприродно како божица која го има својот олтар во шумата и во езерата... Се плашев како никогаш, но не сакав мајка ми и сестрите мислеа дека сум кукавица, а јас застанав неподвижен среде канцеларијата, со погледот вперен во полуотворената врата. Светилката трепереше. На врвот се нишаше завесата на прозорецот, а облаците поминаа над Месечината, а ѕвездите се вклучуваа и гасеа како нашите животи.

Есенска соната

Стигнав во неговата спална соба, која беше отворена. Таму темнината беше мистериозна, парфимирана и топла, како да ја чуваше галантната тајна на нашите состаноци. Каква трагична тајна мора да чува тогаш! Претпазлив и разумен, го оставив телото на Конча да лежи на нејзиниот кревет и си заминав без врева.На вратата бев нерешителен и воздивнував. Се сомневав дали да се вратам за да го ставам последниот бакнеж на тие замрзнати усни: се спротивставив на искушението. Тоа беше како скрупул на мистик. Се плашев дека има нешто светољубиво во таа меланхолија што потоа ме обзема. Топлиот мирис на нејзината спална соба запали во мене, како мачење, сладострасното сеќавање на сетилата.

Боемски светла

Дванаесетта сцена

Макс: Дон Латино де Хиспалис, гротескен лик, ќе те овековечам во роман!
Дон Латино: Трагедија, Макс.
Макс: Нашата трагедија не е трагедија.
Дон Латино: Па, нешто ќе биде!
Макс: Есперпенто.
Дон Латино: Не ја врти устата, Макс.
Макс: Се смрзнувам!
Дон Латино: Стани. Ајде да прошетаме.
Макс: Не можам.
Дон Латино: Престанете со таа шарада. Ајде да прошетаме.
Макс: Дај ми здив. Каде отиде, Латино?
Дон Латино: Јас сум покрај тебе.
Макс: Бидејќи се претвори во вол, не можев да те препознаам. Дај ми го твојот здив, славен вол на јаслите беленита. Муге, Латино! Вие сте оглавникот, а ако мумкате, ќе дојде Апис волот. Ќе се бориме со него.
Дон Латино: Ме плашиш. Треба да престанеш со таа шега.
Макс: Ултраистите се лажни. Гротеската ја измислил Гоја. Класичните херои излегоа на прошетка во Алејата на мачката.
Дон Латино: Вие сте целосно урда!
Макс: Класичните херои рефлектирани во конкавните огледала го даваат Есперпенто. Трагичната смисла на шпанскиот живот може да се случи само со систематски искривена естетика.
Дон Латино: Мјау! Го фаќаш!
Макс: Шпанија е гротескна деформација на европската цивилизација.
Дон Латино: Може! Јас се инхибирам.
Макс: Најубавите слики во конкавно огледало се апсурдни.
Дон Латино: Се согласувам. Но, ме забавува да се гледам себеси во огледалата на Кале дел Гато.
Макс: И јас. Деформацијата престанува да биде кога е предмет на совршена математика. Мојата моментална естетика е да ги трансформирам класичните норми со математика со вдлабнати огледала.

Патникот

Животот ми е скршен! Во борба
за толку години здивот ми попушта,
а гордите помислија
идејата за смртта, која го прогонува.

Би сакал да влезам во мене, да живеам со мене,
да можам да го направам крстот на моето чело,
и без да се знае пријател или непријател,
издвои, живеј побожно.

Каде зелениот банкрот на височината
со стада и музичари овчари?
Каде да уживате во визијата толку чиста

Што ги прави душите и цвеќињата сестри?
Каде да се ископа гробот во мир
и да правам мистичен леб со моите болки?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.