Главни дела на Хуан Рамон Хименес

Цитат на Хуан Рамон Хименес.

Цитат на Хуан Рамон Хименес.

Кога корисник на Интернет бара „главни дела Хуан Рамон Хименес“, резултатите укажуваат на неговите три најпознати титули. Имено, Звучна самотија (1911), Платеро и јас (1914) y Дневник на ново оженет поет (1916) Во нив е можно да се идентификуваат најозлогласените карактеристики на неговиот стил: субјективност, перфекционизам, контемплација, потрага по вечност и „убавината на грдотијата“.

Сепак, во рамките на кој било литературен преглед може да биде многу пристрасно да се ограничи само на споменатите публикации. На крајот на краиштата, ова се стихови на добитник на Нобеловата награда за литература. Што повеќе, во секоја нејзина креативна фаза - Чувствителен (1889 - 1915), интелектуалец (1916 - 1936) и вистински (1937 - 1958) - објави неколку значајни списи во негово време.

Theивотот на Хуан Рамон Хименес

Раѓање и студии

Роден е во Могуер, Шпанија, на 23 декември 1881 година. Неговите родители, Виктор Хименес и Пурификасион Мантекон Лопез-Парехо, се занимаваа со трговија со вино. Малиот Хуан Рамон посетувал основно училиште во Колегио де Примера и Сегунда Енсежанза де Сан Хозе. Подоцна, тој отиде во Институтот „Ла Рабида“ (Хуелва) и студираше средно училиште на Академијата Сан Луис Гонзага во Порто де Санта Марија.

Првично, Хименез веруваше дека неговиот повик е сликарство; Имајќи го ова на ум, тој се преселил во Севилја во 1896 година. Сепак, за кратко време ги завршил своите први дела во проза и стихови, а подоцна станал соработник на разни андалузиски весници и списанија. Паралелно, започна - со наметнување на родителите - правната кариера на Универзитетот во Севилја (Го остави во 1899 година).

Депресија

Во 1900 се преселил во Мадрид, каде што објавил Нимфеја y Души на виолетова боја, неговите први две книги. Истата година паднал во длабока депресија по смртта на неговиот татко и последователна загуба на сите семејни средства во спор со Банко де Билбао.

Следствено, Хименес беше примен во психијатриска болница во Бордо, а подоцна и во Санаторио дел Росарио во главниот град на Шпанија. Всушност, депресијата беше честа болест во текот на животот на поетот. Особено, по избувнувањето на Граѓанската војна со последователната консолидација на диктатурата на Франко и смртта на внук во тој воен конфликт.

Срцекршачот

Пред да стане вистинска Казанова, андалузискиот писател беше многу за loveубен во Бланка Хернандез Пинзон, во неговите стихови се нарекува „бела невеста“. Подоцна, тој „не дискриминирал“ или потекло, занимање или брачен статус за неговите loveубовни врски. Ги имаше од сите видови: оженети жени, самохрани жени, странци, па дури и - според Хозе А. Експосито, неговиот уредник - дури и со монахињи.

Литературни етапи на Хуан Рамон Хименес

Чувствителна етапа (1898 - 1915)

Искуствата на Донџуан де Хименес беа важни заради стиховите што ги рефлектираат, особено во Loveубовни книги (1911-12), структурирана во 104 песни. Оваа фаза беше најплодната од писателот на Хуеска. Во неа тој ја одразува модернистичката струја и литературната симболика од тоа време заедно со очигледното влијание на Густаво Адолфо Бекер.

исто така, на крајот од оваа фаза француското симболистичко влијание отелотворено од интелектуалци како на пр Шарл Бодлер или Пол Верлејн, меѓу другите. Следствено, во неговите дела има голема важност за пејзажот и идеализираните ресурси, каде меланхолијата е постојано чувство.

Звучна самотија (1911)

Ова е една од најмалку проучените стихозбирки на Хименес, но не помалку релевантна. Бидејќи формите присутни во парчето, како и неговата содржина, го потврдуваат дистанцирањето на поетот од модернистичкото „наследство“. Затоа, ова дело претставува отворање на многу смело поетско обновување за своето време.

Фрагмент:

„Вечерното злато станува розово;

зеленчукот е мирен, а синото е ладно;

и во илузијата на сонцето, лета пеперутка

елегична, индолентна, транспарентна “...

Платеро и јас (1914)

Академиците го сметаат за еден од најважните лирски текстови на шпански јазик на сите времиња. Слично на тоа, за Хименез тоа значеше преодно парче од литературниот модернизам во експресивна форма натоварена со благородни чувства и описна густина. Така, Сребреник Звучи како детска приказна, но сигурно не е (тврди самиот автор).

Од друга страна, и покрај постојаните повикувања на неговата родна Андалузија и одредени лични совпаѓања, ниту е автобиографска сметка. Всушност, Хименез создаде навистина возвишена прозна поезија, немајќи хронолошки редослед. Но, се чини дека времето поминува вечно напред, каде што почетоците и краевите ги претставуваат сезоните.

Фрагмент:

„Платеро е мал, влакнест, мек; толку меко однадвор, што некој би рекол дека е направен од памук, што нема коски. Само млазните огледала на неговите очи се тврди како две црни стаклени бубачки “(…)„ Тој е нежен и гушкав исто како момче, како девојче…, но сув и силен одвнатре како камен “.

Други дела од чувствителната сцена на Хименес

 • Римува (1902).
 • Тажни арии (1902).
 • Далечни градини (1904).
 • Меланхолија (1912).
 • Лавиринт (1913).

Интелектуална фаза (1916 - 1936)

Во овој период - крстен така од самиот тој - андалузискиот поет беше длабоко обележан од неколку значајни настани. Првата, негова прва експедиција во Америка и пристапот кон англосаксонската поезија на автори како Блејк, Јетс, Е. Дикинсон и Шели, меѓу другите.

Вториот настан беше неговиот брак со Зенобија Камруби, неговиот верен придружник до последните години. Конечно, морето стана клучна мотивација, бидејќи за Хименес океанот значеше живот, приватност, осаменост, среќа и вечно сегашно време.

Дневник на ново оженет поет (1917)

Како што подразбира името, Во ова дело, Хименез го изрази влијанието што го донесе неговиот неодамна завршен брак со Камруби. На ист начин, современоста на Newујорк ја трансформираше својата концепција за светот и доведе до појава на лирика лишена од украсни придавки. Каде што употребата на голи именки има за цел да предизвика елементарни слики.

Дополнително, Хуан Рамон Хименес се дистанцираше од традиционалните поетски форми на штета на изненадувачката и иновативна мешавина од поджанрови (оттука и неговото значење). Таквата комбинација ја симболизира непрекината хаотична врева на метропола полна со контрасти. Поточно, во ова дело лирските форми споменати подолу се совпаѓаат:

 • Прозни песни
 • Стихови
 • Микро приказни
 • Аксиоми
 • Грегерија
 • Екстрапоетски списи

Други дела од интелектуалната сцена на Хуан Рамон Хименес

 • Лето (1916).
 • Духовни сонети (1917).
 • Вечности (1918).
 • Камен и небо (1919).
 • Убавина (1923).
 • Песна (1935).

Вистинска сцена (1937 - 1958)

Започна со прогонството на Хименес со неговата сопруга на американскиот континент поради граѓанската војна во Шпанија. Затоа, промената на енергијата во текстовите стана опиплива, поет многу погоден и тажен од настаните во неговата земја. Соодветно на тоа, неговите креации станаа мистични, внимателни и духовни.

Да бидат работите уште полоши, неговата сопруга почина во 1956 година по долга борба со ракот.. Од оваа причина, неговата депресија беше таква што тој дури и не отиде да ја добие Нобеловата награда за литература добиена неколку дена пред да остане вдовица. Таа интроспекција и пустош го придружуваше поетот сè до денот на неговата смрт, што се случи на 29 мај 1958 година.

Наслови на вистинската сцена на Хименес

 • Гласови од мојата песна (1945).
 • Вкупната станица (1946).
 • Корал Гејбл Романси (1948).
 • Backgroundивотинска позадина (1949).
 • Меридијански рид (1950).

Легенда (1978 година - постмортална)

Оваа книга заслужува посебно споменување затоа што е целосна ревизија извршена од самиот Хуан Рамон Хименес на неговото дело (1896 - 1956). Објавено е од Антонио Санчез Ромерало, а подоцна доби корегирано издание во 2006 година од Марија Естела Аретче.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.