Хихон го слави Ла Семана Негра, најголемиот литературен фестивал на отворено во Европа

Gijón

Хихон ја слави Ла Семана Негра од 1988 година, литературен фестивал кој стана точка на средба за автори, дела и читатели на жанрот Негро, претворајќи ги десетте дена на настанот во импровизиран, дарежлив и свеж состанок во кој имаат и други соба. жанрови како што се научна фантастика или фантастични романи.

Вчера започна во астурискиот град најновото издание на Ла Семана Негра, најголемиот литературен фестивал на отворено во Европа.

Црни букви во Кантабриското Море

Како што е обичај секој јули, познатиот „Црн воз“ замина вчера од станицата Шамартин во Мадрид, со неколку писатели на бродот, кои се движеа кон Хихон, град што оваа 2016 година повторно ќе биде домаќин на најновото издание на неговиот литературен фестивал Ла Семана Негра, кој ќе трае во следните десет дена.

Откако ги прими музичката група „Ел Вентолин“, писателите отидоа во старо бродоградилиште во градот Астуриа, каде беа распоредени тезги со книги, програми и закуски со цел да го загреат овој состанок ќе присуствуваат повеќе од 170 писатели на криминалистички романи (и не толку црно). Резултатот од толку голем капацитет е преточен во програма која, и покрај своите работилници, презентации и состаноци, секогаш е предмет на промени и изненадувања, што го прави овој фестивал уште поблизок и по стимулативен настан.

Леонардо-Падура- фронтална

Леонардо Падура, еден од присутните на златото на „Ла Семана Негра 2016“.

Меѓу главните моменти на програмата нема недостаток на уреднички презентации, рецитали на „валкана поезија“ под ноќните шатори или типични концерти за да се развие вечерта. За возврат, посетеноста на тешка категорија од жанрот, како на пр Леонардо Падура, добитник на наградата Принц на Астуриас од 2015 година и татко на кубанскиот детективски роман (или валкан реализам), присуство на Швеѓаните Јеркер Ериксон и Хакар Аксландр Сандквист, кои под псевдонимот Ерик Акл Санд ја објавија трилогијата Очите на Вирџинија, веќе крстена како наследник на мажите кои не сакаа жени, од Стиг Ларсон , или Италијанецот Мирко Зилахи, чиј прв роман „Аси се мата“, објавен од Алфагуара, има за цел да стане едно од изненадувањата на натпреварот.

Назначување во кое се обновува страста за жанрот на црна боја и други, како што е научна фантастика или фантазија, каде јадењата од фабада почиваат на тркалезните маси, а кантабриските ветрови спонзори претставуваат еден од референтните литературни фестивали на нашата земја и Европа.

Дали сакате да присуствувате на Црната недела на Хихон?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)