Гете. Сеќавајќи се на таткото на германскиот романтизам

Портрет на Гете, од Јохан Хајнрих Вилхелм Тишбејн.

Јохан Волфганг фон Гете го виде своето прво светло 28 август 1749. Внимателниот татко на германскиот романтизам Тој беше брилијантен и разноврсен човек. Поет, романсиер, драмски писател и научник, длабоко влијаеше врз писателите, мислителите, композиторите и уметниците од следната генерација и од сите места. Денес го славам неговото истакнување на годишнината 4 негови песни и 20 негови фрази.

Гете

Јохан Волфганг фон Гете е сигурно еден од најголемите и најпознатите поети, драматурзи и романсиери на Германија и максимален претставник на романтичното движење. Неговото дело допира до жанрови како на пр лирска поезија, роман или драма. Тој, исто така, култивирал научна продукција на теми како што се ботаника или теорија на бои. И тоа влијаеше на сите полиња на мислата, литературата и уметноста воопшто.

Меѓу неговите дела најважна и светски позната е несомнено неговата драма Раскош, најиконскиот и највлијателниот, извор на инспирација и предмет на повеќе верзии. А неговите најрепрезентативни романи се Несреќите на младиот ВертерВилхелм Мајстер. Во поезијата вреди да се истакне неговата Prometeo и исто така Херман и Доротеа или нивните Римски елеги.

Неговото презиме му дава име на Институто Гете, институцијата задолжена за ширење на германската култура и јазик низ целиот свет. Овие се 4 негови пократки песни да се сеќавам на тоа и 20 фрази повеќе

4 песни

Убавата ноќ

Морам да ја напуштам колибата
каде живее мојата сакана,
и со крадечки чекор
Талкам низ сушата џунгла;
Месечината сјае во зеленилото,
охрабри мек ветер,
и бреза, занишан,
нејзиниот мирис се крева кон неа.

Колку ме задоволува свежината
на убавата летна ноќ!
Колку добро се чувствува тука
што нè исполнува со радост!
Напорна работа да се каже! ...
А сепак би дал
Јас илјада ноќи како оваа
за еден со мојот пријател.

***

Зајдисонцето на животот

На самитите
има мир,
во врвовите на дрвјата
едвај можеш
согледа здив,
малите птици замолкнаа во шумата.
Чекај наскоро
и ти ќе се одмориш.

***

Loveубов без одмор

Преку дожд, низ снег,
Преку бура одам!
Меѓу пенливите пештери,
На магливите бранови одам,
Секогаш напред, секогаш!
Мир, одмор, летаа.

Брзо низ тагата
Посакувам да ме заклаат
Дека целата едноставност
Одржан во животот
Биди зависност од копнеж,
Каде што срцето се чувствува за срцето,
Се чини дека и двајцата горат
Гледајќи дека обајцата се чувствуваат.

Како ќе летам?
Залудни беа сите конфронтации!
Светла круна на животот,
Бурно блаженство ...
Loveубов, ти си ова!

***

Збогувањето

Нека се збогува со очите,
бидејќи да кажам дека ги негира моите усни!
Збогум е сериозна работа
дури и за човек, како мене, кален!

Тажно во транс тоа нè прави рамномерни
на убовта најслаткиот и најнежниот доказ;
ладно копнеам по бакнежот на твојата уста
пушти ја раката, нека ми држи.

Најмало галење, во друго време
притаен и летачки, го сакав тоа!
Тоа беше нешто како предвремена виолетова,
што започна во градините во март.

Повеќе нема да исекувам миризливи рози
да го крунисаш челото со нив.
Франсис, пролет е, но есен
за мене, за жал, тоа секогаш ќе биде.

20 фрази

 1. Максималната несреќа, како и максималната среќа, го модифицира изгледот на сите нешта.
 2. Човекот секогаш верува дека е повеќе отколку што е, и се цени себеси помалку отколку што вреди.
 3. Размислувањето е поинтересно од знаењето, но помалку интересно од гледањето.
 4. Добро е да се стекне, но многу подобро е да се задржи.
 5. Размислувањето е лесно, глумењето е тешко, а ставањето на мислите во дело е најтешката работа на светот.
 6. Благороден пример ги олеснува тешките активности.
 7. Ние сме обликувани од она што го сакаме.
 8. Најсуровата одмазда е презир кон сите можни одмазди
 9. Никој не знае што прави додека постапува правилно, но што е во ред, секогаш се знае.
 10. Човекот е создаден од неговите верувања. Како што верува, така е.
 11. Loveубовта е идеална работа; брак, вистинска работа; конфузијата на реалното со идеалот никогаш не останува неказнето.
 12. Кој прави несебично добро, секогаш се плаќа со лихварство.
 13. Она што не можете да го разберете, не можете да го поседувате.
 14. Нема ништо безначајно на светот. Сè зависи од гледна точка.
 15. Карактерот се формира во бурните бранови на светот.
 16. Човечкиот ум не е ограничен на какви било граници.
 17. Сите сме толку ограничени што секогаш веруваме дека сме во право.
 18. Гревовите пишуваат историја, доброто молчи.
 19. Најсреќен човек на светот е оној кој знае да ги препознава заслугите на другите и може да се радува на доброто на другите како да е негово.
 20. Одредени книги се чини дека се напишани не за да учат од нив, туку за да го соопштат она што го знаел нивниот автор.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.