Гертрудис Гомез де Авеланеда. Избрани сонети

Гертрудис Гомез де Авеланеда е роден во Камагјеј, Куба, на ден како денес во 1814 година. На 22-годишна возраст дошол во Европа со своето семејство каде што првпат живеел Франција. Подоцна тие дојдоа до Шпанија, каде што започна да објавува под псевдонимот Ла Перегрина. Во Мадрид ја објави својата прва книга, Поезија, и тој имаше многу напорен живот. Повеќе дела беа Баронесата де ouоу, Донацијата на ѓаволот o Белата аура. Во неговата меморија ова е а избор на сонети избран.

Гертрудис Гомез де Авеланеда - Сонети

На почетокот

Морски бисер! Starвезда на Западот!
Прекрасна Куба! Вашето светло небо
ноќните покривки со својот непроqueирен превез,
како болката го покрива моето тажно чело.

Одам!… Вредната толпа,
да ме кине од родната почва
едрата се издигнува и е подготвена да се разбуди
ветрето доаѓа од вашата област што гори.

Збогум, среќна татковина, драг Еден!
Каде и да ме поттикнува судбината во својот бес,
твоето слатко име ќе ми ласка на увото!

Збогум! ... Заматената свеќа веќе крцка ...
сидрото се крева ... бродот, потресен,
брановите кратки и тивки муви.

До theвездите

Владее тишина: сјае и во едното и во другото
Светла за мир, чисти starsвезди,
Од среќната ноќ убави ламби,
Неговата жаловна мантија ја везете со злато.

Задоволството спие, но мојата скршеност гледа,
И моите поплаки ја кршат тишината,
Враќајќи го ехото, унисонирај се со нив,
Од ноќните птици злобната песна.

Stвезди чија скромна и чиста светлина
Од морето го дуплира синото огледало!
Ако ве трогне горчината

Од силната болка за која се жалам,
Како да ја разубавам мојата темна ноќ
Немате тешко! не е бледа рефлексија?

На сонце на декемвриски ден

Царува во рајот. Сонце, владее и разгорувај
со твојата душа ги отпуштам уморни гради!
без светлина, без верв, компресиран, тесен,
зрак копнее по твојот пламен што гори.

На ваше среќно влијание тревата никнува;
мразот паѓа на твојот сјај, откажан:
Излезете од зимата беспомошна и покрај тоа,
крал на сферата, сонце: мојот глас те повикува!

Од среќните полиња на моето креветче
добиени од твоите зраци богатството,
среќата ме носи засекогаш:

под друго небо, во друга земја плачам,
каде што маглата ме обзема ...
Излези кршејќи го, сонце, те молам!

Desелба за одмазда

Од моќниот духовен ураган,
груб како тагата што ме тресе!
Дојди, со твојата бес возбудува!
Дојди со здив да ми го разгориш умот!

Нека зуи и пукне молња,
додека - што е како сув лист или исушен цвет -
твојот силен удар врз дабовите талог.
скршен и разбиен до бурен порој!

Од душата што те повикува и придружува,
завидувајќи ја вашата разорна сила,
ја фрла заедно чудната конфузија.

Дојди ... до болката што лудо ја јаде
направи силен гнев,
и сувиот крик што плаче кукавички!

Тортура на убов

Среќен кој покрај тебе воздивнува за тебе,
кој го слуша одекот на твојот звучен глас,
кого комплиментот за вашата смеа го обожава
и меката арома на вашиот здив вдишува!

Вентура толку многу, колку му завидува на завидливиот
херувимот што живее во емпирискиот,
душата проблеми, срцето проголта,
и несмасниот акцент, кога го искажува, истекува.

Пред моите очи светот исчезнува
и низ моите вени светло кружни
Го чувствувам огнот на длабоката убов.

Тремливо, залудно сакам да ти одолеам.
Го преплавувам образот со расплакани солзи.
Делириум, радост, те благословувам и умирам!

Моја грешка

Залудно вознемирено го бара вашето пријателство
погоди го злото што ме измачува;
Залудно, моја пријателка, трогната, таа се обидува
откриј го мојот глас на твојата нежност.

Theелбата, лудилото може да се објасни
со кои loveубовта ги храни своите пожари ...
Мајска болка, најнасилен гнев,
издишете ја низ усната горчината ...

Повеќе од кажување на мојата длабока непријатност,
не го наоѓа мојот глас, мојата мисла, медиум,
и кога го истражувам неговото потекло, се збунувам:

но тоа е страшно зло, без лек,
што го прави животот омразен, светот омразен,
тоа го суши срцето ... Па, досада е!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.