Eraерардо диего

Цитат на eraерардо Диего.

Цитат на eraерардо Диего.

Херардо Диего Цендоја бил шпански поет и писател, важен за еден од најпознатите амблематски членови на т.н. „Генерација на 27“. Во својата професионална кариера, тој се истакна како професор по литература и музика. Неговото управување со пијано беше одлично. Заедно со другите членови на претходно споменатото уметничко-филозофско движење, тој беше предводник на создавањето на познатата антологија.

Слично на тоа, тој го предводеше „повторното откривање на гонгоризмот“. Ова беше културен тренд од висок ранг за време на шпанското златно доба, чија цел беше да се возвиши делото на Гонгора. Кон крајот на неговиот живот, Книжевната кариера на Диего беше почестена со наградата Мигел де Сервантес во 1979 година (во врска со Хорхе Луис Борхес).

Биографија

Детство и студии

Роден е во Сантандер, на 3 октомври 1896 година. Во семејство на текстилни трговци, што му овозможи одлична обука за интелектуалец. Всушност, Младиот eraерардо можеше да се истакне на часовите по теорија на музика, пијано, сликарство и литература. Дополнително, познатиот критичар Нарцисо Алонсо Кортес беше еден од неговите инструктори. Тој и всади aубов кон буквите.

На Универзитетот во Деусто студирал филозофија и писма. Таму го запознал Хуан Лареа, со кого воспоставил клучно пријателство за неговата книжевна кариера. Дури ако, докторатот конечно го стекна на Универзитетот во Мадрид. Во тој дом на студии се здоби со стол за јазик и литература, предмет што подоцна го предаваше на места како Сорија, Кантабриа, Астуриас и Мадрид.

Први работни места

Приказната Кутија за дедо (1918) беше неговото литературно деби, објавено во Весникот Монтанес. Исто така, за тоа време соработуваше со разни печатени медиуми. Меѓу нив, Списание Грал, Списание Кастелана. Пишуваше и за некои авангардни списанија како Грција, Рефлектор o Сервантес. Во главниот град на Шпанија, тој започнал да го посетува атинаумот и да се храни со актуелната уметничка активност во раните 20-ти.

Романтиката на невестата (1920) беше неговата прва поетска книга. Во овој текст е опипливо влијанието на Хуан Рамон Хименес и неговата приврзаност кон традиционалните начини. Сепак, по краток престој во Париз, Gерардо Диего започна да се наклонува кон авангардни трендови. Овие беа поврзани со креационизмот и мелодичните лирски композиции.

Еволуција кон авангарден стил

Главниот град на Франција го приближи поетот од Сантандер до кубизмот. Од тоа искуство, тој започна да меша две или три теми во рамките на истата песна. Во исто време, вметна создавање слики во неговите поетски книги. Овие аспекти се опипливи во неговите следни публикации, Сликата (1922) y Прирачник за пена (1924).

Подолу е фрагмент од поемата „Креационизам“ (крај на првото поглавје од Сликата):

„Не мислите, браќа

дека сме живееле многу години на сабота?

Одморивме

затоа што Бог ни даде сè што е направено.

И ние не сторивме ништо, бидејќи светот

подобро од Бог.

Браќа, да ја преболиме мрзеливоста.

Ајде да моделираме, да го создадеме нашиот понеделник

нашиот вторник и среда,

нашиот четврток и петок.

… Да ја направиме нашата Битие.

Со скршените штици

со истите тули,

со разурнатите камења,

Ајде повторно да ги подигнеме нашите светови

Страницата е празна. "

Според Руиза и сор. (2004), правилниот начин да се анализира делото на Диего е „преку препознавање на тие два паралелни патека претставени, според сопственото прогласување, од„ релативна поезија “, издржана од осетната реалност и„ апсолутна поезија “, одржани во истата поетски збор и многу секундарно во очигледна реалност “.

Осветување

Човечки стихови.

Човечки стихови.

Книгата можете да ја купите тука: Човечки стихови

Во 1925 година објавува eraерардо Диего Човечки стихови, збирка песни што означија пресвртница во неговата книжевна кариера. Па истата година тој беше признат со Националната награда за литература (добиен заедно со Рафаел Алберти). Покрај тоа, во тоа време тој престојувал долго време во Хихон, каде ги основал списанијата Кармен y Lola, и на авангарда сече.

За оправдување на гонгоризмот

Писателот од Кантабриа се упати, заедно со Алберти, Педро Салинас и Мелхор Фернандез Алмагро, низа изданија и комеморативни конференции по повод стогодишнината од Гонгора. На иницијативата се придружија и писателите на статусот Дамасо Алонсо, Гарсија Лорка, Бергамин, Густаво Дуран, Морено Вила, Маричалар и Хозе Марија Хинохоса.

Поезија шпански

Во 1931 година бил префрлен во Институтот Сантандер, претходно имал предавања и рецитали во Аргентина и Уругвај. Една година подоцна се појави антологијата што им даде дефинитивна слава на поетите на Генерација на 27: Шпанска поезија: 1915 - 1931 година.

Книгата опфаќа и автори од Сребрена ера, како Мигел де Унамуно и Антонио Мачадо. Иако за втората верзија (1934), Хуан Рамон Хименез реши да се исклучи. Списокот на современи поети присутни во антологијата вклучува:

 • Рубен Дарио.
 • Вале-Инклан.
 • Франциско Вилееспеса.
 • Едуардо Маркина.
 • Енрике де Меса.
 • Томас Моралес.
 • Хозе дел Рио Саинц.
 • Алонсо Кесада.
 • Маурисио Бакарисе.
 • Антонио Еспина.
 • Хуан Хозе Доменчина.
 • Леон Фелипе.
 • Рамон де Бастера.
 • Ернестина де Шампурсин.
 • Јозефина де ла Торе.

Пред и по граѓанската војна

Во 1932 година, Диего објави во Мексико Басна на Еквис и Зеда, пародија со митолошки и гонгориски призвук. Истата година тој започна Песни намерно, дело што покажува барокна метричка шема - со вистински десетини и шести - за да се даде конзистентност на авангардната тема. Во исто време, за време на годините пред граѓанската војна, шпанскиот писател држеше предавања низ целиот свет.

Во 1934 година се оженил со Germермен Берте Луиз Марин, француски државјанин. Таа беше дванаесет години помлада од него. Тие имаа шест деца. Кога започна граѓанската војна, Диего беше во Франција, со роднините на неговата сопруга. Тој се врати во Сантандер во 1937 година, по победата на трупите на генералот Франциско Франко.

Франкоист

Херардо Диего зазеде недвосмислена позиција во корист на фалангата на Франкоистите и остана во Шпанија за време на диктатурата. Затоа, врз неговата книжевна активност не влијаеше. Понатаму, во текот на 1940-тите години тој влегол во Кралската академија (1947) и објавил неколку од неговите најелаборативни дела. Помеѓу нив: Ангели од Компостела (1940), Вистинска ариш (1941) y Месечината во пустина (1949).

На ист начин, тој пишуваше написи во различни медиумски поддржувачи на режимот, како што е весникот Нова Шпанија од Овиедо и списанијата Теме, Блокирај, Шпански y Збор на зборови. Неговата поддршка за Франко беше одбиена од многумина придружници на неговата генерација, особено кога тој не се залагаше за ослободување на Мигел Хернандез.

Нејзиното складно? оправдување

Пабло Неруда остро ја критикуваше позицијата на Диего во некои негови стихови Генералот пее. Сепак, гореспоменатите изразени во неговиот Автобиографија: „Војната ... ни најмалку не спречи да го зачуваме нашето пријателство, па дури и сè поизразената дивергенција во соодветната поетика, бидејќи некои почнаа да прават повеќе или помалку надреалистички вид поезија“ ...

Наследство

Eraерардо Диего Цендоја имал долг живот. Почина во Мадрид на деведесет години, на 8 јули 1987 година. Поради оваа причина - главно од повоениот период - имаше време да го прошири својот број на публикации на повеќе од педесет книги. Скоро сите припаѓаат на поетскиот жанр, меѓу кои најистакнати се:

 • Нецелосна биографија (1953).
 • Loveубовна поезија (1965).
 • Врати се кај аџијата (1967).
 • Основата на желбата (1970).
 • Божествени стихови (1971).

На крајот - идеологиите настрана - Огромното наследство на авторот на Сантандер беше ценето во неговиот живот со наградата Мигел де Сервантес во 1980 година. Оваа награда му беше доделена на заеднички начин со Хорхе Луис Борхес (тоа беше единствената пригода во која беше доделена на овој начин). Не е изненадувачки, влијанието на Херардо Диего врз кантабриската и националната поезија останува на сила до ден-денес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.