Eraерардо Диего. 6 песни и сонети за паметење

Eraерардо диего Тоа е еден од големи поети на Генерација на 27. Сантандерино по раѓање, сепак почина во Мадрид ден како денес на 1987. Се сеќавам на неговата работа со изборот на овие 6 песни кои вклучуваат неколку сонети и некои пократки композиции.

Eraерардо диего

Роден во Сантандер на 3 октомври 1896 година, докторирал во Филозофија и писма на Универзитетот во Деусто и во Мадрид, каде се сретнал и со Хуан Лареа, неговиот сонародник поет, со кого одржувал големо пријателство. Исто така беше Наставник по јазик и литература во различни градови како Хихон и Сорија, и исто така беше задолжен за управување со Лола и Кармен, две книжевни списанија. Наставата го натера многу да патува држејќи предавања и курсеви. Исто така беше литературен и музички критичар.

Неговата работа вклучува приближно четириесет книги како на пример Романтиката на невестата, Ангели од Компостела, Месечината во пустина o Залутан змеј. Тој освои разни Добитник е на наградите како Национална литература, што го доби двапати, на Град Барселона и Сервантес.

6 песни

Мадригал

На Хуан Рамон Хименес

Бевте во вода
Бевте дека ве видов

Сите градови
плачеа за тебе

Голите градови
крварење како beверови во глутница

На твој чекор
зборовите беа гестови
како овие што сега ти ги нудим

Мислеа дека те поседуваат
затоа што тие знаеја да напишат на вашиот вентилатор

Но

Не

Вие
не бевте таму

Бевте во вода
дека те видов

***

Не се гледаме

Еден ден и друг ден и друг ден.
Не се гледаме

Да можеш да те гледам, да знаеш дека си толку близу,
дека чудото на среќа е веројатно.
Не се гледаме

И срцето и пресметката и компасот,
не успевајќи ги трите. Никој не те погодува.
Не се гледаме

Среда, четврток, петок, не ве наоѓам,
да не дише, да не биде, да не те заслужува.
Не се гледаме

Очајно ве сака, ве сака
и повторно роден да те сакам.
Не се гледаме

Да, да се раѓам секој ден. Сè е ново.
Нови си ти, мојот живот, ти, мојата смрт.
Не се гледаме

Гропинг (и беше пладне)
со бесконечен страв да не те скрши.
Не се гледаме

Слушнете го вашиот глас, мирисајте ја аромата, соништата,
ох, мираж што пустината се враќа назад.
Не се гледаме

Да мислам дека бегаш од мене, ме сакаш,
би сакал да се најдеш во мене, изгуби се.
Не се гледаме

Два брода во морето, ги заслепуваат едрата.
Дали нивните будења ќе се бакнуваат утре?

***

Есперанза

Кој рече дека ја снема кривата на златото, желбата
легитимниот звук на Месечината на мермер
и совршено набранување на елитрата
на кино кога го вежба својот нежен протекторат?

Барај го џебот
Во него ќе најдете пердуви по сила на птица
трошки во потрага по богови јадени од молец
зборови на вечна loveубов без
писмо за слетување
и скриената патека на брановите.

***

гитара

Beе има зелена тишина
сите изработени од не плетени гитари

Гитарата е бунар
со ветер наместо со вода.

***

Iraиралда

Iraиралда во чиста призма на Севилја,
израмнат од олово и starвезда,
мувла во сина поставка, кула без вдлабнатина,
дланка за архитектура без семиња.

Ако вашето огледало блеска ветрето напред,
не размислувај за себе -на, Нарциса-, во неа,
дека вашата девица не се менува,
цело портокалово до сонцето што те понижува.

Во позадинското осветлување на лимонското дрво,
вашиот раб е косина, сечило за бербера
дека нејзината најубава вертикала прочистува.

Допирот го лизга залудното галење.
Мудејар те сакам, а не христијанин.
Волумен ништо повеќе: основа и висина.

***

Откровение

До Блас Тарасена

Беше во Нумантија, додека опаѓаше
попладне во август август и бавно,
Нумантија на тишина и пропаст,
душа на слободата, престол на ветрот.

Светлината стана моја на моменти
на транспарентност и бледнее,
чистота на вечерното отсуство,
надеж, надеж на смислата.

Одеднаш, каде? Птица без лира,
без гранка, без говорница, пее, равнува,
плови на врвот на неговата акутна треска

Liveивеам, тепајќи го Бога, нè капеше,
смеа и зборување за Бога, слободно и голо.
И птицата, знаејќи го тоа, пееше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.