Објавен е вториот дел од чоколадата Комо агуа пара, од Лора Ескивел

Лора-Ескивел

Објавено во 1992 година, Комо агуа пара чоколадо, напишано од Мексиканката Лора Ескивел, дојде да го пренесе магичниот реализам од бум од 60-тите во розовиот жанр, што резултира со рецепт што предизвикува зависност, како што е незаборавно за 7 милиони читатели (и читатели) кои го голтаат оттогаш.

Успехот на книгата беше таков што дури по неколку години имавме и филмска адаптација, а нејзиниот автор планираше втор дел, за да се развијат дваесет и четири години. Потребното време што, според Ескивел, било потребно за созревање на искуствата на Тита, таа жена заробена помеѓу крт и одречена убов.

Дали сакате да прочитате вториот дел од Како вода за чоколадо?

Дваесет години што тие не ни ги кажаа

Поставена за време на мексиканската револуција во Пиедрас Неграс, во северната држава Коахуила, во Мексико, во Комо агуа пара чоколадо се појави Тита, најмладата од трите сестри и осудена, според традициите, да внимава на нејзините родители и да се одрече од убовта. Нејзината врска со Педро, нејзиното момче од детството, станува главниот мотор на овој роман за рози во кој типичните рецепти на оваа област во Мексико се користат како метафори за да се предизвикаат чувствата на млада жена заробена помеѓу желбата и традицијата.

Чоколадото „Комо агуа пара“ е објавено во 1992 година и постигна неочекуван успех во време кога се веруваше дека магичниот реализам е во такт, благодарение на добрата наративна работа на неговиот автор и употребата на елемент секојдневно како дефинирајте ги негираните страсти.

Дваесет и четири години подоцна, Лора Ескивел, шеесет и шест години, го објави продолжението на романот со кој се прослави и го има наречено Ел Диарио де Тита. Како личен дневник, книгата го истражува мислењето и постапките на Тита во врска со неправедната традиција на која мораше да се покорува, обидувајќи се на сите начини да ја претвори својата жалба во инспирација за идните генерации.

Оттука, авторката, за време на нејзиното неодамнешно пристигнување во Мадрид, потврди дека освен што е нагласена важноста на храната како хранлив елемент за душата, сеидбата е неопходна и во фикцијата и во грчевната политичка реалност од двете страни на Атлантикот.

Дневникот на Тита го објави „Сума де Летрас“.

Дали ќе се осмелите да го прочитате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Рут Дутруел dijo

    Јесииии. Би сакала. Ми се допадна првата и сигурна сум дека ќе ја сакам втората.

бул (точно)