Втора шанса, најнепознатото враќање на Роберт Кијосаки

Втора можност

За време на овие кризни години, не само што препродажбата на книги имаше голема иднина, туку и некои книжевни жанрови претрпеа неочекуван втор живот. На економскиот жанр е најистакнат во текот на овие години бидејќи или многумина бараа решение за излез од својата криза или други бараа начини да не изгубат пари.

Сигурно сите, или едните или другите, прочитале и знаеле на Роберт Кијосаки, авторот на Богат татко, сиромашен отец. Во оваа книга, писателот почнува да зборува за својата чудна визија за парите, за ова тој ја зема фигурата неговиот вистински татко, сиромашен државен службеник и неговиот измислен татко, татко на негов пријател кој е многу богат. Кијосаки не само што зборува за неговиот однос со неговите родители и парите, туку и за тоа како да се справите со нив, така што на 40 години можете да се пензионирате млад и мултимилионер.

Втора шанса ги продолжува книгите Богат татко, сиромашен татко од Роберт Кијосаки

Лично, не познавам никого што постигнал таков подвиг со книгите на Кијосаки, но тие ги отворија глетките на многу корисници, до претворете ги книгите во бестселери, барем сите освен една: Втора можност.

Втора шанса е нова книга од Кијосаки, која излезе минатата година но колку малку продажби имал до тогаш, тоа може да биде поради неговата нова перцепција за парите или затоа што нема атрактивна титула, не знам, но во секој случај Втората шанса е компилација од сите зла на сегашниот економски систем и како да се обиде да ги избегне на правен и личен начин. Така, според издавачот, за неговата книга „Втора шанса“ научете ја сегашноста да ја промени иднината за оние кои не го знаат своето минато се осудени да го повторат.

Јас навистина не знам дали е тоа така или не, но знам како читател на некои книги од Кијосаки тоа нема да остави никого рамнодушен, но сепак сум изненаден што тој изнесе прсти кога неговите постари браќа не, темата можеби не им се допаѓа на корисниците, иако ми се чини дека проблемот е во насловот и е тоа што «Богат татко, сиромашен отец»Има повеќе влечење отколку Втора можност Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гилберто Алехандро Паласиос Константино dijo

    Како и сите книги со кијосаки, интересна, реална, многу објективна. Само што го купив и веќе го читам, и иако многумина може да го негираат она што тој го потврдува, тие секогаш ќе му дадат причина за неговите точни афирмации.