Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите

Времето помеѓу рабовите (2009) е роман на шпанската писателка Марија Дуењас. Тоа е многу добро изработен наратив за живиот живот на Сира Квирога, млада шивачка која го напушти Мадрид неколку месеци пред Граѓанската војна. Во меѓувреме, за читателот, откритивниот пристап на авторот кон критичкиот историски контекст во Шпанија и Европа.

Од оваа причина, оваа книга има неоспорно значење како сведоштво за тоа време (освен носталгијата што ја пренесува). Заедно, заплетот за loveубов и болка, плус описот на реалноста од тоа време низ прилично богата и интересна низа, го прават тоа едно од најистакнатите дела напишано на шпански јазик во новиот милениум.

Резиме на Времето помеѓу рабовите

Почетен пристап

Сира Квирога е млада и шармантна шивачка која доби важно наследство од нејзиниот татко, кој жестоко препорачува да избега од Шпанија. Поминаа 30-тите години, во пресрет на Граѓанската војна, Сира може да го почувствува насилството во околината. Дополнително, младата дама лудо се в inубува во Рамиро, иако тој одлучува да емигрира во главниот град на Мароко.

Од споменатите причини, девојката оди во Тангер следејќи го патот на нејзината сакана. Сепак, нивните пресметки не се појавија преварификација, измама и зло од страна на Рамиро. Следствено, Сира се наоѓа напуштена во Северозападна Африка и ограбена од овој неславен човек (како и во долгови).

Оживувањето

Сира успева да се надмине и покрај тешките околности; Тој одлучува да ја продолжи својата трговија со шивачка за да преживее, па дури и повторно се в loveубува. На тој начин, таа се спријателува со неколку клиенти… Овие нови пријателства поврзани со политиката среде воен контекст од голема големина ослободуваат радикален пресврт на настаните.

Подоцна, Сира Квирога одлучува да служи како шпион на сојузничките сили и учествува на важен начин во настаните од Втората светска војна. Иако на крајот од наративот е евидентно дека главниот јунак само сака да живее во мир, на турнејата ја чекаат повеќе турбуленции. Сепак, овие настани се објаснети во Сира, вториот дел од Времето помеѓу рабовите (објавен во април 2021 година).

Анализа на Времето помеѓу рабовите

Многу автентичен историски роман

Во оваа книга, авторот смета амбициозен литературен проект, невозможен лесно да се смета на претпоставените историски референци. Следствено, вклучувањето на вистински ликови и настани што се случиле во 30-тите во Шпанија се од суштинско значење за нарацијата.

Во прилог на ова - преку искуствата на главниот јунак - Дуејас мајсторски го објаснува контекстот на Втората светска војна. За ова, писателката користи описи и препораки што ја покажуваат нејзината визија за најважниот воен конфликт во историјата на човештвото. Каде е целта да се задржи трагедијата на војната во латентна меморија на читателот.

Важна тема во романот

Очигледно, кога се соочуваме со историски роман, невозможно е да не се даде клучна важност за контекстот во кој се раскажуваат настаните. Затоа, Времето помеѓу рабовите го задржува читателот да го следи животот на Сира Квирога, истовремено покажувајќи го погледот на војната. Со други зборови, воената тема во човечката состојба се провлекува низ целата приказна.

Уште повеќе, главниот јунак - под кодното име Ариш Агориук - станува клучен дел од англиската шпионажа за време на Втората светска војна. Паралелно, изложени се сложени тактички аспекти на војната кои ја надминуваат неизбежната катастрофа. Покрај тоа, пристапот кон Шпанската граѓанска војна објаснува како социјалното опкружување станало поради конфликтот.

Телевизиски адаптации

Одличното јавно прифаќање плус поројот поволен преглед доведе до Времето помеѓу рабовите беше донесен на малиот екран. Од оваа причина, Во 2013 година, телевизиската станица Антена 3 сними истоимена серија што траеше до сега 17 епизоди. и има акумулирано повеќе награди.

Покрај тоа, Серијата има меѓународна екипа предводена од актери по раст на Адријана Угарте, Меѓу другите, Питер Вивс и Хана Newу. За секоја епизода од серијата е потребен просечен буџет од половина милион евра, главно поради поставките за периодот и костумите.

Почеток на франшиза?

Во секој случај, тоа беа многу добро потрошени пари, бидејќи нивото на гледаност на првата сезона никогаш не падна под 11%. Инклузивно, единаесеттата епизода, „Назад кон вчера“, ја видоа околу 5,5 милиони гледачи (27,8% подесени на 20).

Конечно, со лансирање на Сира (2021) Марија Дуењас ја отвори вратата за повеќе породувања во кои глуми Сира Квирога - Ариш Агоријук. Со оглед на популарноста и комерцијалните броеви добиени на мал екран, публиката што зборува шпански нема да биде изненадена ако се појават нови епизоди од серијата.

За авторот, Марија Дуејас

Таа е шпанска наставничка и писателка родена 1964 година, во Портолано, провинцијата Сиудад Реал, Шпанија. Пред да започнете со литературна кариера, Сопственици Тој вршеше академски живот во наставата повеќе од дваесет години на Универзитетот во Мурсија. Слично на тоа, жената од Порторико има докторат по англиска филологија и има високо признати културни и истражувачки активности во ибериската нација.

Во моментов, Марија Дуењас живее во Картагена, мажена е за универзитетски професор и има две деца. Паралелно, ја истакнува интелектуалната активност што дојде со објавувањето на неговиот прв роман во 2009 година: Времето помеѓу рабовите. Поради ова, тој стана познат низ цела Европа и дел од остатокот од светот.

Влијанието на Времето помеѓу рабовите

Овој роман стана најдобро продавана публикација, преведена на скоро четириесет јазици и претворена во телевизиска серија од каналот Антена 3. На ист начин, благодарение на оваа титула Дуејас доби неколку одликувања. Меѓу нив, Наградата „Град Картагена“ за историски романи (2010 година) и Наградата за култура 2011 (категорија литература) на градот Мадрид.

После дванаесет години објавување, Времето помеѓу рабовите акумулира повеќе од пет милиони продажби на меѓународно ниво. Но, како ова да не е доволно, романот е објавен најмалку седумдесет пати низ цела Европа и други места во светот.

Другите книги на Марија Дуејас

Популарноста на Времето помеѓу рабовите беше искористена од шпанската писателка за промовирање на нејзините следни пишани публикации. Повеќе, несомнено, Мисија заборави (2012), Умереност (2015) y Aughtерките на капетанот (2018)Тие имаат свој посебен шарм и се добро изработени. Всушност, Мисија заборави y Умереност адаптирани се и за телевизија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Isabelle dijo

  Роман кој многу ме интересираше!
  Ви благодариме за убавото резиме и анализа!