Врвни бесплатни книги

Иако е тешко да се поверува, денес е можно да се најдат безброј бесплатни книги на Интернет, како од реномирани автори, така и од оние кои штотуку започнуваат со литература. Сигурно, најновите наслови од нашиот омилен писател нема да бидат достапни бесплатно, но има безброј интересни алтернативи.

Постојат различни дигитални платформи - како на пр Амазон- дека тие вредат одлична колекција на дела без никаков трошок, кои опфаќаат различни книжевни жанрови. Треба да се напомене дека бесплатните книги се достапни во eBook, и дека во повеќето случаи е доволно само да се регистрираат за да се добијат овие верзии. Еве неколку опции во оваа област.

Магла и Господар на скршени кристали (2015)

Тоа е фантастично дело полно со неизвесност, создадено од мадридскиот писател Цезар Гарсија Муњоз. Неговото прво издание беше објавено во 2015 година и е надополнето со уште две книгиво кои авантурите на Магла продолжуваат низ кралството на Скршените кристали. Без сомнение, станува збор за интересен роман, насочен кон младите читатели, но може да фати многу следбеници на трилерот.

Синопсис

Заплетот започнува кога една чудна индивидуа ќе предаде на две млади дами античка книга, која содржи приказна за светот на фантазијата.. Тие започнуваат со читање, каде што е претставен Ханс, кој е ликот задолжен за раскажување на целиот наратив. Следно, Ханс ја опишува Нибла, едно циганско момче од волшебниот свет, наречено: Кралство на скршени кристали.

Нибла има тајна мисија и за ова мора да оди во реалниот свет. Откако е таму, тој стекнува двајца добри пријатели - едниот Ханс - со кого мора да се врати во нивната земја за да биде безбеден. Но нешто тргнува наопаку да се биде во царството на Скршените кристали и тие мора да бараат да излезат од таму, бидејќи ги следат разни непријатели. Криењето ќе биде важно за да ја преживееме таа авантура.

Враќањето на Волкот (2014)

Шпанецот Фернандо Руеда е автор на овој мистериозен и шпионски роман, теми во кои писателот е експерт. Во неа Во него се појавува Микел Лејарза, алијас „Ел Лобо“, како главен лик, кој бил шпански шпион. Во текот на 70-тите години од минатиот век, Лејарза успеа да се инфилтрира и да и зададе голем удар на терористичката група ЕТА, апсејќи повеќе од 300 члена и уривајќи ја структурата на организацијата во Шпанија.

Синопсис

Станува збор за „измислена“ приказна за Микел „Ел Лобо“ Лејарза, 30 години по неговата шпионажа во Шпанија. Микел се крие цело ова време, минувајќи низ различни физички и ментални промени кои го погодуваат секој ден повеќе. Презаситени затоа кријат, ликот патува за Дубаи, каде одлучува да биде дел од ќелијата на Ал Каеда.

Лејарза е пријател на Карим Тамуз, муслиман кој го воведува во терористичката организација. Паралелно, ЦИА ја задава агентката Саманта Ламберт да стави крај на Ал Каеда. Ella, по инфилтрирање, Му се доближува на Ел Лобо за поддршка. Во принцип, тој одбива да и помогне, иако сè ќе се промени откако и двајцата ќе дознаат за нов терористички напад многу поразуров од оној од 11.

Средба со Álex и Bea: Мојата музика си ти (2020)

Овој роман е романтична приказна и прва книга напишана од Ева М. Саладригас, родена во Тарагона, која е специјалист во овој жанр на литература. Мојата музика си ти е расказ заснован на неговите два главни лика: Беа и Елекс.

Синопсис

Беа и Álex стануваат пријатели преку социјалните мрежи. И двајцата имаат различни животи, но поврзани со уметност. Беа е танчерка на балет, а Елекс е пејач кој сака да успее. По некое време, тие успеваат да се совпаднат и да се видат лично, открив дека тоа потресе и разбуди многу чувства кај двајцата.

Бидејќи кариерата на Álex е во пораст, Беа е презаситена од тонот што го одзема нивната врска и на крајот се дистанцира. Години подоцна, Беа е контактиран од Álex, кој сега е славна личност; таа, напротив, по разводот и со ќерка, живее застојано во нејзината реалност. Многу промени доаѓаат во животот на двајцата и додека се случува повторното обединување, loveубовта, jeубомората, радостите и музиката си го прават своето.

Разбудиме кога ќе заврши септември (2019)

Е црн роман напишано од Моника Руанет. Разбудиме кога ќе заврши септември Поставена е помеѓу Англија и Валенсија Албуфера. Приказната ја раскажува нејзиниот протагонист: Ампаро. Додека минуваше низ загубата на нејзиниот сопруг, со неа контактираше нејзиниот син Тожете.

Синопсис

Ампаро живее во мал град во Албуфера де Валенсија, каде повеќе од една година минува низ смртта на нејзиниот сопруг Антонио. Неговото физичко исчезнување секогаш било мистерија, бидејќи бил пронајден само брод од неговиот имот со траги од крв, но никогаш неговото тело. Градот зборува многу за овој енигматичен случај и тие имаат различни хипотези за смртта на Антонио.

Вообичаен ден како и секој друг, Ампаро добива итна порака од нејзиниот син Тожете, кој живее во Англија. Веднаш, таа, како и секоја мајка, оди да му помогне на својот син. Додека е во англиската земја, Ампаро не може да го лоцира: момчето исчезна. Theената, без да биде истражител, ќе мора да ги врзува лабавите краеви да го најдам во тој процес тешко ќе откриете тајни, некои од нив дури се дружеа со нејзиниот сопруг Антонио.

Сина месечина (2010)

Шпанката Франсин Запатер, родена во Барселона, презентирана во 2010 г.    Сина месечина, романтична приказна со некоја фантазија. Претставата има два главни лика: Естела Престон и Ерик Валас. Тоа е класична младинска youthубов, но со детали што ја прават малку поразлична. Неговиот успех е неверојатен, тој го постигна првото место во Младост на Амазон Киндл со повеќе од 40.000 XNUMX прегледи.

Синопсис

Естела е многу мирна млада жена која се грижи само за студиите, ситуација која се менува со доаѓањето на Ерик, убав нов студент за размена, кој успева да ја плени. Како што се развива нивната loveубовна приказна, така и други тешки ситуации почнуваат да се одвиваат за Естела, бидејќи Ерик чува голема тајна што ќе и го комплицира спокојот живот.

Пита со јаболка на Натали (2020)

Тоа е расказ на шпанската писателка Карла Монтеро. Заплетот е сместен во едно мало гратче наречено Свети Мартин сур Меу, во годините по Втората светска војна. Приказната е инспирирана од искуства на т.н. "биторите на Бош”, Децата родени како резултат на соединувањето на француските девојки со германските војници.

Синопсис

Натали е млада сопственичка во кафулето „Слаткарница меисон“ во малиот град Сент Мартин сур Меу. Следејќи ја семејната традиција, таа се посвети на пециво. Локалното население е навикнато на рутина, а пита со јаболка што ја подготвува главниот јунак е една од омилените традиции во областа.

Од друга страна е Пол, млад човек кој е роден од тајна loveубов помеѓу германски поручник и млада Французинка. Поради социјалната тежина да се биде копиле син на нацистички офицер -un битар де Бош-, момчето решава да побегне. Сепак, за време на нивното патување, el величествена Мирисот на пита со јаболка го води во кафулето на Натали.

Таму, и двајцата првпат се среќаваат со очите и се воодушевени. Од тој момент започнува интензивна loveубовна приказна која ја враќа волјата на Пол за живот и целосно го менува животот на младиот слаткар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)