Во чевлите на Валерија

Во чевлите на Валерија

Сигурно сте чуле за тоа Во чевлите на Валерија. Можеби ќе го поврзете со книга или серија на Нетфликс. Или и со обајцата. Затоа, овој пат сакаме да се фокусираме на книгата за да разговараме со вас за тоа што можете да најдете во неа.

Ако сè уште не сте му дале шанса или се прашувате дали вреди да се прочита откако ќе ја видите серијата во живо, еве го одговорот на вашата дилема.

Кој има напишано во чевлите на Валерија?

Кој има напишано во чевлите на Валерија?

Авторот и архитект на универзумот на Валерија е писателката Елизабет Бенавент. Овој писател е роден во 1984 година во Валенсија и студирал аудиовизуелна комуникација на Универзитетот во Валенсија, како и магистер по комуникација и уметност од Универзитетот Комплутенсе во Мадрид. Работеше во мултинационална компанија. Сепак, уште од мала имала страст за читање и, исто така, за пишување.

Затоа, еден ден тој реши да ги фати идеите што му се случија и во 2013 година го објави првиот роман: Во чевлите на Валерија, по што следуваа останатите книги што ја сочинуваат сагата.

Продадено е во повеќе од 8000000 примероци, па дури и првата книга е веќе адаптирана во телевизиска серија во продукција на Нетфликс.

За што станува збор во чевлите на Валерија

Во чевлите на Валерија се среќаваме со главниот лик, Валерија. Таа има дваесетина години и живее во град за кој авторот не наведува име, ниту ограничува временски простор (одреден месец, година, итн.).

Valeria Таа е од Мадрид и е мажена, но се чини дека fубовта што ја чувствуваше кон нејзиниот партнер, а која се појави во адолесценцијата,. Таа е писателка, па во потрага по материјал за втор роман, излегува со нејзините пријатели Нереа, Лола и Кармен. На забавата таа се среќава со Виктор и двајцата почнуваат да се поврзуваат.

Заплетот ќе се фокусира на таа врска што се јавува помеѓу Виктор и Валерија и како таа мора да се справи со ситуацијата во која живее, бидејќи е мажена, иако не поминува добро со својот партнер. Се разбира, немој да мислиш дека во првата книга ќе знаеш што се случува со ликовите, бидејќи тоа е првата книга во сагата.

Главни карактери

Во чевлите на Валерија има многу ликови што би можеле да ги истакнеме за вас. Но, оние што се најважни се:

 • Валерија. Главниот јунак, жена која има многу решителен карактер, но, во реалноста, е многу поразлична од тоа како се појавува.
 • Lola. Не сака да ја нарекуваат Долорес, таа е многу убава, софистицирана и едноноќни трибини.
 • Кармен. Таа е нај lovingубезна, сонувачка и многу искрена кога треба да каже нешто.
 • Нереа. Таа е најдобрата пријателка на Валерија уште од својата 14 година, многу убава и потекнува од богато семејство. Понекогаш е премногу невина и може да изгледа ладна.
 • Адријан. Тој е сопруг на Валерија, со кого таа веќе нема добри односи.
 • Виктор. Тој е пријател на Лола и, кога ќе се сретне со Валерија, тие чувствуваат многу силна врска.

Кои се другите книги во сагата

Кои се другите книги во сагата

Со чевлите на Валерија немаш книга со почеток и крај, туку а сага составена од четири. Сите тие нудат привременост и редослед на настани што им се случуваат на ликовите. Дали тоа значи дека мора да ги прочитате сите? Да и не Нормално, авторот ги остава малку затворени, но со многу непознати. Ако ве закачиле, најбезбедно е што, по првото, ќе бидете на следниве три.

И кои се тие книги? Добро:

 • Во чевлите на Валерија. Првиот од сагата и каде ве запознава со ликовите. Некои велат дека е најслаб, но и затоа што служи како презентација.
 • Валерија во огледало. Продолжување на сè што се случува во првата книга, и напредок што не само што ја има Валерија за протагонист, туку и нејзини пријатели.
 • Валерија во црно-бело. Трет дел во кој треба да се соочи со реалност што не ја очекува, но предизвикува контрадикторни чувства.
 • Валерија гола. Крај на сагата и обесчестување за приказната на Валерија, но некако и за нејзините пријатели.

Во чевлите на Валерија, серијата Нетфликс

Во чевлите на Валерија, серијата Нетфликс

Како што споменавме претходно, сагата Во чевлите на Валерија има сериска адаптација. Нетфликс беше тој што ги доби правата за адаптација и веќе објави неколку сезони.

Сега, оние што ги прочитале романите и ја виделе серијата се „разочарани“, бидејќи и двајцата имаат заеднички точки, но многу од нив не се како што навистина се случува во фикцијата.

Затоа, ако навистина сакате да знаете каква е вистинската Валерија, нејзините пријатели и други ликови, препорачуваме да ја прочитате книгата бидејќи нема да ве разочара.

Зошто да го прочитам романот

Конечно, не сакаме да ја оставиме оваа тема без да ви дадеме причини да прочитате во чевлите на Валерија, од Елизабет Бенавент. Покрај тоа, тоа беше првиот роман што овој автор на Валенсија го објави, и дека беше толку успешно, вистината е дека има повеќе причини да го прочитате, како што е фактот дека се занимава со теми што можат да бидат важни, како што се чувствата. Фактот дека раскажуваат искуства со кои можат да се идентификуваат читателите, особено читателите, го прави кука.

Покрај тоа, тие чувства не се однесуваат само на партнерот, туку и на пријателите, проблеми со самодовербата итн. дека, некако, можат дури и да ги отворат очите на читателите за да сфатат дека има повеќе луѓе кои страдале отколку нив; Или видете го проблемот во перспектива за да излезете од тоа „добро“ таму каде што се.

Иако мора да се земе предвид дека станува збор за роман, и тоа авторката не истражува во овие проблеми, таа им дава глас така што луѓето се чувствуваат идентификувани со ликовите и со ситуациите што се раскажуваат во книгата.

Дали прочитавте во чевлите на Валерија? Дали го споделувате вашето мислење?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.