„Во планините на лудилото“. Космички ужас од раката на Лавкрафт.

Лудо планини лудило

Масло од Никола Рорих, едно од многуте кои инспирираа Во планините на лудилото.

Изненадувачки е што еден автор на раст на HP Lovecraft почина сам и осиромашен, иако во реалноста тоа е почеста драма отколку што може да изгледа. Никој не е пророк во неговата земја или, како што е случај, во негово време. Колку што самиот Ловкрафт во животот рече дека „господин не се обидува да се направи познат, тоа им го препушта на себичните кариеристи и ситните“, очигледно е дека тој бил заблуден. Неговиот строг кодекс на однесување (или потиснати копнежи, според одредени биографи) го спречи да биде комерцијално успешен. Додека неговата чест, поим сега застарен дури и на почетокот на XNUMX век, е за пофалба. Според зборовите на францускиот писател Мишел Хуелебек: „Во време на луда комерцијализам, утешно е да се најде некој што толку тврдоглаво одбива да се„ продаде “.

Она што дури и критичарите на писателот на Провидението (меѓу кои може да ја именуваме Урсула К. Ле Гвин) мора да го признаат тоа е тоа решително влијаеше на уметноста на подоцнежните генерации. Неговата митологија ја надмина пулпа y Underground сè до масовната култура. Денес голем дел од јавноста знае, барем според слушање, Cthulhu колку што е Бетмен или Фродо. Пипалата на наративот на Лавкрафт се протегаат во дела подеднакви како филмот Вонземјанин: осмиот патник од Ридли Скот (1979), визуелниот роман Прекрасно секојдневие: Дисконтинуирано постоење од СЦА-ЈИ (2010) или песната Си ја заборавивте iво мразот на групата Бес (1993), која ги разгледува настаните од краткиот роман Во планините на лудилото. Токму оваа работа ќе разговараме.

Бог е астронаут

Пејзажот донекаде ме потсети на чудните и вознемирувачки азиски слики на Николас Рурих и уште почудните и вознемирувачки описи на злото и чудесното плато на Ленг што се појавуваат во застрашувачкиот „Некрономикон“, од лудиот Арап Абдул Алхазред. Подоцна ми беше многу жал што ја разгледав таа монструозна книга во универзитетската библиотека.

Lovecraft страдал од редок случај на поикилотермија (неможност да се регулира телесната температура независно од температурата на околината), што го натера да се чувствува навистина болен на температури под 20 °, особено кон крајот на неговиот живот. Од оваа причина, особено зачудува тоа што една од неговите најдобри приказни е сместена во Антарктикот, како тој континент оставен од Божјата рака да му предизвикал морбидна фасцинација.

Во планините на лудилото

Корица на изданието на Катедра де Во планините на лудилото.

Аргументот на Во планините на лудилото во принцип е едноставна: геологот Вилијам Даер во прво лице го раскажува своето патување со група научници на Антарктикот и неискажливите ужаси што ги откриваат во еден град изгубени во мразот, кои не треба да постојат. Романот е многу лабаво инспириран од Наративот Артур Гордон Пимод Едгар Алан По. Нема единствен дијалог помеѓу неговите страници, можеби заради естетска одлука, или затоа што самиот автор бил свесен за неговата неможност да пишува реални разговори (како што истакна Стивен Кинг во својот есеј Додека јас пишувам) Во секој случај, Лавкрафт ги користи луѓето како само пиони за да раскаже приказна многу постара и пострашна од самото човештво.

Неговата крв поминува низ моите вени

Крилјата, сепак, упорно ја сугерираа неговата воздушна состојба. […] Беше толку незамисливо што чудно го потсетив Езерото на митовите за Големите древни кои се симнуваа од theвездите и произведуваа теренски живот по шега или грешка и лудите приказни за космичките суштества однадвор кои живееја во планините, од говореше колега фолклорист од Одделот за англиска книжевност Мискатониќ.

Книгата не е хорор приказна, во стилот на готската традиција на духови и вампири, туку приказна за космички ужас тоа истражува колку сме безначајни среде огромниот универзум. Застрашувачката од Во планините на лудилото тоа е неговиот изглед како обесмислен научен извештај („глечерот беше со ширина од 86º7 º и 174º 23 ′ источна географска должина“ или „пирамидата беше висока 15 м долга 5 м“). Како тоа навистина да се случило. Парадоксално, систематското користење на техничкиот вокабулар од Лавкрафт постигнува многу моќен поетски ефект.

Продлабочувајќи се подлабоко во лексичките проблеми, авторот користи сè што се разбира како почетнички грешки (изобилство на придавки и прилози, употреба на архаични или далекусежни синоними, итн.), Што тој ги прави свои и лета како знаме. Ова го прави текстот да има карактер на темелна дисекција, повеќе од опис. За Лавкрафт, храмовите не се големиНиту огромен, ако не циклопски y мегалитска. Што се претвора во еден вид анахронија и нереалност што влијае на расположението на читателот како што напредува приказната.

Може да се зборува долго за Во планините на лудилотоНо, доволно е да се каже дека тоа е камен-темелник на научно-фантастичната литература и хорор-литература од XNUMX век. Голем дел од она што го читаме денес му должиме многу на овој роман. Сосема веројатно, во блиска иднина тоа ќе биде на усните на пошироката јавност, бидејќи добро познатиот режисер Гиilleермо дел Торо (кој освои неколку Оскари за Обликот на водата) со години флертуваше со идејата за филмска верзија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.