Воздушни граници

Авторска слика © Владимир Куш.

Авторска слика © Владимир Куш.

Мислам дека токму во времето кога еболата „се чинеше“ дека стана најголемата закана за нашето време се појави оваа приказна.

Романтичната литература не е моја специјалност, но сепак верувам (и се надевам) во тоа Воздушни граници тоа е добра приказна за сонувачите.

Дали ги преминуваме границите?

Воздушни граници

На телевизија тие не зборуваа за ништо друго. Страшна болест што доаѓаше од далечна земја започна да ги тврди првите жртви осудени да останат во цементни ковчези без сечило чист воздух, подгрбавено од цилиндрите што им дозволуваа да издишат пластични воздишки.

Во самотијата на градината преполна со занемарени цвеќиња од јасмин, Рафаел го вклучи компјутерот, надевајќи се дека ќе може да ја види, жената која и по единаесет години сè уште дуваше глуварчиња во нејзините утроби. Тој ја вклучи компјутерската камера, трепна неколку пати за да ги предизвика своите стравови. Неговата искривена слика, обвиткана во расипана темнина, покажа бледа жена, облечена во маска поврзана со кислород. Во тие моменти сопругот паѓаше над светот. „И да помислиме дека ветрот на плажа ја создаде нашата loveубов“, помисли тој. Но, таа мораше да покаже сигурност, дури и ако Офелија веќе го правеше тоа за двајцата.

 - Како се чувствуваш?

- Па добро.

- сигурно?

- Да љубов моја.

Нејзините образи за спиење посочија поинаку. Потоа владееше непријатна тишина.

- Не мора да се грижите.

- Нема повеќе што да се видиме.

Уште една тишина.

- Те сакам, знаеш?

- И јас ти.

Офелија ја гризна усната, потврдувајќи ги сомнежите на нејзиниот сопруг.

Рафаел го затвори екранот на компјутерот и плачеше над него, освоен од интуиција што дури и жена закоравена во емотивно жонглирање не беше во можност да ја збуни. Тој погледна наоколу и го потресе последната моркање на морето. Невидливи ножеви лебдеа во воздухот, а нејзиното срце чукаше посилно од кога било, барајќи ги розовите отпадоци на кожата. Рафаел луташе во градината додека пушеше цигара со погледот вперен во Месечината, неговиот оракул во темни моменти.

Не можев повеќе да издржам. Влезе во куќата и се искачи по скалите, подготвен да стави крај на сето тоа, за да ја уништи затегнатоста во градите. Одеше по белите ходници на куќата сè уште колеблив, бришејќи ги солзите на идовите. Ја отвори вратата на третиот кат и одлучно ја затвори брзо, лебди во темнината. Рафаел влегол во затворот каде што едноставната врата била најголема навреда за loveубов, сè додека не ја препозна аромата на розовата вода, што ја уништи нежноста во неговиот глас. Theубовниците се стопија, оставајќи им на скрупулите да летаат, мислејќи дека никој нема да дојде да ги бара или да праша зошто еден човек решил да го жртвува својот живот за една минатата ноќ во рајот.

Воздушни граници Напишано е во 2015 година и објавено неколку дена подоцна на мрежата Фалсарија, каде беше многу добро прифатен. Се надевам дека ти се допадна.

Прегратка,

A.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)