Вкупна меморија. Дејвид Балдачи започнува нова серија.

Дејвид Балдачи создава нов лик во Тотална меморија.

Дејвид Балдачи создава нов лик во Вкупна меморија.

Неодамна зборував за Дејвид Балдаци и втор роман од неговата трилогија за агентот Johnон Пулер. Скоро во исто време овој нов наслов беше објавен, Вкупна меморија, со што започнува американскиот писател друга серија што ветува. Одличен во жанрот и многу плоден, неговите идеи и заплети изгледаат неисцрпни.

El протагониста тоа што тој ни претставува е тотално различен од супер-агентот Пулер, прототип на скоро суперхерој. Во својата младост, Амос Декер се здобива со многу сериозна повреда. Оттогаш ќе стане хипертимизичен и секако дека повеќе нема да биде исто. Но, вие имате најлоша трагедија. Повторно приказна која се чита во воздишка.

За што се работи

Амос Декер беше единствениот млад човек од Бурлингтон, неговиот роден град, кој стана професионален фудбалер. Но, неговата кариера заврши пред да започне. А. насилен удар во главата против оној на ривал го остави скоро мртов и го отстрани од игра засекогаш. Но, тоа исто така го остави со некои многу посебни последици: хипертимезија (не можам да заборавам ништо) и синестезија (види во бои).

Дваесет години подоцна, тој страда голема трагедија. Е полициски инспектор и кога ќе се врати дома една вечер ќе најде убиен неговиот девер, неговата сопруга, неговата ќерка. Траумата е толку голема што Декер ја напушта полицијата, паѓа во длабока депресија и губи сè, вклучувајќи ја и својата куќа. Скоро живеејќи сиромашен, тој едвај добива со прифаќање на повремени работни места како приватен детектив.

Но, нешто повеќе од една година подоцна, човек се предава на полицијата и признава дека е автор на злосторствата. Во исто време, масакр врз ученици и наставници во средно училиште во Бурлингтон. Поранешниот шеф на Декер ќе ве замоли да соработувате со нив. Декер исто така гледа можност да открие што навистина се случило со неговото семејство.

Карактерите

Како што завршува, ми се чини дека Амос Декер Тој нема да биде единствениот протагонист на серијата, но сигурно е најинтересен. Многу висок, жилав, брада и премногу дебел. На возраст од четириесет и две години, тој изгледа десет години постар, како што рече, бидејќи престана да се грижи по претрпената трагедија. Повремено третото лице што раскажува се меша со твојот глас во прво лице и нè приближува до него.

Неговите стекнати способности, како варијанта на синдром на савантизам, исто така, влијаеле на однесувањето и, на некој начин, ја изгуби емпатијата. Речиси исто така ја губи волјата за живот и го гледаме како размислува за самоубиство во неколку наврати. Со други зборови, за оние од нас кои имаат меко место за ранети карактери, Амос Декер е друга наша антихерои заслужувајќи внимание. Тој го погодува дното, но како и секој добар протагонист допрен од драмата, толку од жанрот, ќе се бори да бара откуп. И, секако ве фаќа.

Со него, неговиот поранешен партнер, детективот Ланкастер, исто така, навезете ги секундарните карактеристики на луксуз, лојални и храбри. И тие се придружуваат разбирање шеф смена, агент на ФБИ со кого Декер ќе има свои предности и минуси, но со кого на крајот ќе формира добар тим. Y новинарот кој се прикрадува на сцената, привлечен кон личноста на Декер и врската помеѓу неговата трагедија и масакрот во средното училиште во Бурлингтон.

Зошто да го прочитам

Бидејќи Балдачи добро ја знае формулата за успех и тука ја тера да работи повторно. Брз ритам и одличен заплет во добро изградена опрема. И А. убиец оригинал, чии пораки до Декер ја задржуваат неизвесноста и изненадувањето сè додека не ја пронајдат врската помеѓу сите.

Ако треба да ставам но, Би било тоа Сакав повеќе. Дека тој финалето Beе бидам малку осакатен, со чувство на премногу прегазени. Но, инаку, читањето е лесно, тоа е роман многу забавно Јас веќе го усвоив Амос Декер како уште еден од моите омилени ликови на годината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.