Вистинската мала сирена

Вистинската мала сирена.

Вистинската мала сирена.

Оваа бајка е објавена во 1837 година во Копенхаген. Негов автор беше Ханс Кристијан Андерсен, познат во своето време по приказните за своите деца, меѓу кои, покрај Малата сирена, грдото пајче, снежната кралица и многу други.

Претставата ни ја претставува приказната за малата сирена која се в loveубува во човекот и на своето патување минува низ бесконечни ситуации. Приказната, сама по себе, е далеку од она што сме претставени во филмовите и доаѓа до сцени што Дизни не би се осмелил да ги прикаже на сцената во соништата. Во моментов fansубители на Ханс Кристијан може да добие нови скапоцени изданија на неговите приказни.

Малку од авторот

Детство и младост

Ханс е роден на 2 април 1805 година во градот Оденса во Данска. Син на чевлар, научил многу занаети со голема леснотија, но не се етаблирал во ниеден. На 14-годишна возраст побегна со многу малку пари во главниот град на неговата земја.

Благодарение на неговиот талент за пишување, некои реномирани ликови од тоа време решија да се занимаваат со образование. Андерсен сметал дека неговата сиромашна позадина е камен на неговиот пат, па замислил дека тој е скриениот и изгубен син на голем господар на пари.

Обрас

Ханс Кристијан Андерсен беше поет и раскажувач, тој исто така изнесе неколку книги за патувања како на пр Поетска чаршија, што беше неговата најдолга книга. Сепак, неговата кариера како раскажувач беше најимпресивна, тој напиша приближно 168 приказни.

Повеќето од овие приказни станаа класици и денес сè уште им се читаат на најмалите. За разлика од повеќето приказни за времето полно со темнина и смрт, приказните на Андерсен порано имаа надежни завршетоци, на еден или на друг начин.

Малата сирена

Раскажува приказна за една млада сирена на која кога ќе наполни 15 години и е дозволено да се искачи на површината за да набудува луѓе. Нејзиниот татко пред да се качи ја потсетува дека може да набудува само затоа што нема вечна душа како онаа на луѓето.

Чинот на за fallingубување

Кога конечно се качи да види сè што има на површината, бура го потопи бродот на прекрасен принц, кој таа го спаси. и го остава на брегот откако ќе се осигура дека е безбеден. Лудо се в inубува и ја посетува волшебничката од бездната за да и побара пар нозе.

Болката при одење

Цитат на Ханс Чисијан Андерсен.

Цитат на Ханс Чисијан Андерсен.

Волшебничката и кажува дека може да се фрли магија во замена за нејзиниот прекрасен глас и дека ако принцот не се за inуби во неа и не се ожени со некој друг, таа ќе умре. во зори по венчавката претворајќи се во пена. Тој исто така ја предупредува дека секој чекор што ќе го направи со новите нозе ќе биде исто толку болен како милиони мечеви кои и сечат низ кожата додека не и крвари.

Малата сирена ползи до брегот и ја зазема одлучената позиција. Принцот ја наоѓа и одлучува да се грижи за неа, но исто така признава дека се за inубил во друг Девојче, онаа за која смета дека го спасила од бродоломот. Конечно тој успева да се ожени со неа, мачната сирена реши да ја чека нејзината смрт зора.

Смрт и надеж

Нејзините сестри исто така ја посетуваат Волшебничката со намера да ја спасат нивната помала сестра., и во замена за нивните долги гриви им дава кама што Малата сирена мора да ја искористи за да го убие принцот.

Таа се прикрадува во невестинската соба, и гледајќи го како мирно спие, одлучи да не го убие, бидејќи сè уште го сака. Така, таа се фрли во морето, подготвена да стане пена, но тогаш самовилите од ветерот ја поканија да биде дел од нив, за да по 300 години им направат добро на мажите, да добијат вечна душа.

Дизни

Како и многу други класици, Дизни го зеде генералниот заговор на оваа стара детска приказна и и даде ново лице. кои ги сметаше за посоодветни за денешната јавност.

Сепак, на износот на промените што ги направи Дизни во оригиналната приказна го прават филмот сосема поинаква приказна. Споредувањето на Данската мала сирена со Американецот Ариел би било целосно погрешно, нивните времиња, приказни и други детали ја прават секоја приказна уникатна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кристофер dijo

    Јас дефинитивно се држам до оригиналната приказна