Вистината за случајот Хари Квеберт

Вистината за случајот Хари Квеберт.

Вистината за случајот Хари Квеберт.

Вистината за случајот Хари Квеберт е роман на швајцарскиот автор ëlоел Дикер. Објавен на француски јазик во текот на 2012 година -Le Vérité sur l'Affaire Хари Квеберт- се здоби со убедлив меѓународен уреднички успех Истата година, делото ја доби Големата награда за роман од Француската академија и Гонкур наградата од Студентите.

Оттогаш, книгата е преведена на повеќе од 33 јазици и веќе е адаптирана како мини телевизиска серија. Станува збор за романтичен трилер во кој игра писателот Маркус Голдман. Кој се обидува да ја докаже невиноста на неговиот ментор Хари Квеберт, осомничен за смртта на Нола Кегерлан, која се случи пред 33 години.

За авторот, ëlоел Дикер

Ëlоел Дикер е роден во Geneенева, Швајцарија, на 16 јуни 1985 година. Од своето детство тој покажа голема предиспозиција кон пишувањето и природата, доаѓаат да се најде Списание за животни со 10 годишна возраст. Во 2010 година дипломира на Универзитетот во Genенев како дипломиран правник.

Остатокот од неговите дела и награди

 • Ле Тигре - Ел тигре (2012). Меѓународна награда за млади писатели на франкофони.
 • Les Derniers Jours De Nos Pères - Последните денови на нашите татковци (поднесено на конкурс во текот на 2010 година; лансиран од издавачот L'Age d'Homme во 2012 година). Prix ​​des Ecrivains Genevois.
 • Ле Ливрс од Балтимор - Книгата од Балтимор (2017).
 • Разделувањето на Стефани Мејлер - Исчезнувањето на Стефани Мејлер (2018).

Резиме на Вистината за случајот Хари Квеберт

Болеста на празната страница

На почетокот на романот се појавува целосно блокиран Маркус Голдман во неговиот обид да произведе втор роман. Тој е под голем притисок од профитабилниот договор склучен пред повеќе од една година со престижна издавачка куќа која бара ново издание. Пактот му овозможи на протагонистот да води богато и луксузно постоење по успехот на неговиот прв роман.

Поради оваа причина, тој одлучи да контактира со неговиот ментор Хари Квеберт, кој го поканува да го посети кај него во неговиот дом во Сомерсет, Newу Хемпшир. Но, оваа стратегија за повторно разгорување на вашата креативност не успее. Да, како и на претходните патувања во домот на нејзините родители во Newу erseyерси и на Флорида. Маркус го напушта градот. Сепак, тој се враќа кратко потоа кога дозна за откривањето на остатоците на Нола Келерган на работ од имотот на Квеберт.

Главниот осомничен

Нола Келерган недостасуваше 33 години. Пронајден е еден од ракописите на Хари заедно со погребаното тело на Нола. Како резултат, Квеберт веднаш е уапсен од Пери Гахалоуд од државната полиција. Хари исто така станува главен осомничен за (неразјаснетото) убиство на Дебора Купер, што се случи истата ноќ кога исчезна Келерган.

По враќањето во Сомерсет, Маркус веднаш сфаќа дека Хари имал тајна врска со Нола пред нејзиното исчезнување. Во тоа време, таа имаше 15, а тој 34. Исто така, Маркус открива дека вториот роман на Квеберт, Потеклото на злото, се засноваше на нејзината романса со Келерган. Доказите брзо го свртуваат јавното мислење против Хари.

Развојот на истражувањето на Голдман

Бенџамин Рот - адвокат на Хари - бара помош од Голдман. Во исто време, уредниците на Маркус го замолуваат да напише за сите собрани информации за случајот. Наскоро, се открива природата на аферата помеѓу Хари и Нола: тој навистина ја сакаше, не можеше да ја убие. Маркус работи на решавање на истрагата заедно со Гахалоуд, Тревис Даун (началник на државната полиција) и неговата сопруга enени.

Меѓу нив, убиството на поранешниот началник на локалната полиција, Прат (кој го принуди Нола да изврши орален секс врз него). Подоцна, Маркус разбира дека Хари се преселил во Сомерсет во 1975 година, барајќи инспирација да го напише својот втор роман. Квеберт остана без список се до неговата случајна средба со Нола на плажа, при што и двајцата се вубија.

Loveубовна врска и здроби

Романсата се чуваше во тајност. Но, ги открил Лутер Калеб, Неисправниот шофер на милијардерот Илија Штерн, хомосексуален „плакар“ поранешен сопственик на куќата во која живееше Хари. Од друга страна, Лутер исто така беше за loveубен во Нола и уживаше во неговата замислена идила преку Хари и Нола. И Лутер и Хари го налутија полицискиот службеник Тревис Даун, кој ја водеше градската станица.

Зора беше тајно за loveубена во enени Квин, ќерка на сопствениците на Вечера на Кларк. За возврат, enени била kindубезна кон Лутер и се здобила со Хари. Во текот на ноќта на 30 август, Хари и Нола се согласија да избегаат заедно во Канада. Лутер, знаејќи што требаше да се случи, ја возеше Нола до местото на состанокот, хотелот Си Сијд.

Убијците

Лутер делуваше од неговата убов кон Нола, бидејќи, пред сè, сакаше да ја види среќна. Тревис го виде Лутер како го води Нола кон мотелот и започна да ги следи. Возачот и девојчето се обидоа да се сокријат во шумата, но ги бркаше Зора и (до тоа време) началникот Прат. На крајот, полицијата го затекна Лутер и го претепа до смрт. Нола залудно се обидуваше да интервенира, сепак, таа реши да побегне откако ја погодија во носот.

Ëlоел Дикер.

Ëlоел Дикер.

Преплашена се обиде да се засолни во најблиската куќа. Обраќањето и припаѓаше на Дебора Купер, која како сведок беше убиена од страна на Прат. Кога Нола се обиде да избега, Тревис ја уби. Телото на Нола убијците го закопале на имотот на Хари. Подоцна, тие го ставија телото на Лутер во нивното возило и го фрлија од карпа во друга држава.

Прикривање

Enени се омажи за Тревис. Таа ги скрила сите компромитирачки индиции за нејзиниот сопруг кога Маркус пристигнал во градот. Слично на тоа, enени го прикриваше убиството на Тревис на Прат (тие сакаа да направат да изгледа како несреќа предизвикана од пукнатина). Покрај тоа, таткото на enени се обиде да ја ослободи со монтирање на револверот на Прат на сцената, истиот оној што го уби уби г-ѓа Купер пред 30 години.

Откриени се повеќе од една вистина

Конечно, излезе целата вистина за убиствата и прикривањата. Сета непријателство кон Хари станува fondубов што ја добиваат сограѓаните на Сомерсет. Маркус сега е побогат и познат. Но, треба да се открие вистината: Потеклото на злото Не го напиша Хари, вистинскиот автор беше Лутер. Мислам, осветувачката книга на Хари Квеберт всушност беше плагијат.

И покрај тоа што има напишано други текстови, сепак тоа е дело на измамник. По неколку дена Хари исчезна, го остави својот сопствен ракопис, Галеб Сомерсет, каде ја раскажува својата измислена loveубов со Нола. Конечното обесштетување се завршува кога Маркус објавува Галеб Сомерсет под името Лутер Калеб.

Прием на меѓународна литературна критика. Осврти (XNUMX)

Франција

 „На крајот останувате исцрпени и зачудени од немилосрдниот проток на литературен адреналин, кој раскажувачот континуирано го внесувал во вашите вени. Марк Фумароли, Фигаро.

Цитат на ëlоел Дикер.

Цитат на ëlоел Дикер.

„Ако ги ставите прстите во овој маестрален роман, тој ве фаќа. Вие нема да можете да застанете на трка што ќе ве одведе на последната страница. Eachе бидете длабоко изманипулирани, зачудени, иритирани и заробени од приказната оптоварена со повеќе редови, црвени херги и спектакуларни пресврти на секој настан “. Бернард Пивот, Ле весник du Dimanche.

Италија

„После Вистината за случајот Хари Квеберт, современиот роман нема да биде ист и никој не може да се преправа дека не го забележува. Пресуда: Summa cum laude… барем 110 од 10. Прекрасен роман “. Антонио Д'Орико, Кориере дела сера.

Шпанија

„Оваа книга ќе ја ценат и проучуваат писателите на иднината. Тоа е модел трилер ... Прочитајте ја оваа книга “. Енрике де Хериз, Ел Периодико де Каталуња.

Германија

„Ëlоел Дикер напиша роман што демонстрира што точно може да се постигне кога еден млад писател има храброст да даде апсолутно сè во своето дело ... Не само што се осмели да ја погледне големината на надарените луѓе како Филип Рот или Johnон Ирвинг, всушност Ги надмина… Ги има сите придобивки на глобален бестселер “. Врсник Теувсен, Умре Зит.

Países Bajos

„Ëlоел Дикер ги преплави своите читатели. Прекрасни дијалози, живописни ликови, наметнувачки пресврти и заговор што не дозволува дишечки паузи… Сето тоа е совршено испреплетено за да се создаде приказна во која апсолутно ништо не е она што се појавува “


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Fab dijo

  Ви благодариме за вашето целосно резиме! Пред извесно време ја прочитав оваа книга и ја сакав, сега ќе започнам со „Оние од Балтимор“ и сакав да го освежам мојот ум за приказната. Барав целосна резиме, но ниту една не беше толку добра како твојата.