Викинзите. Секогаш класичен и секогаш во мода. Некои читања

Позадина на насловната страница: (в) TVNorge. Од неговата тв-емисија Ден систе викинг (Последниот Викинг). Норвешки актер, режисер и водител Тронд Еспен Сеим.

Викинзи. Неколку градови толку познати, толку полни со митови и легенди. Класици во историјата на човештвото кои не излегуваат од мода. Ниту во литературата. Овој напис го посветувам на вас затоа што денес го славам 47 октомври што падна на еден: тоа суштество што ја краси позадината на корицата и што покажува дека боговите синови на Один сè уште продолжуваат да одат по Земјата за благослов на смртниците што ние само ползи. Таму тие одат 7 избрани читања од различни жанрови.

Викингот - Боби Смит

Започнуваме со а романтичен роман. Ако може да има посоодветен, хакиран стереотип што дава поголема игра во овој жанр, тоа е тој Викинг да го користи како оној на таа корица, исто така, да го користи.

Американскиот писател Боби Смит меша историја и романса во оваа приказна за воинот Брејџ норвалдНикогаш не изгуби битка, сè додека не биде поразен од Саксонците поради многу блиско предавство. Сепак, и покрај тоа што е повреден и да се направи затвореник, тој се среќава со А. неочекуван сојузникЛејди дина е вереница на стереотипен негативец Саксонскиот принц Едмунд. Дина го мрази и во Браже гледа можност да бега. И така прават. Прашањето е ако можат да избегаат на нивните гонители или на привлечност и страст што тие не можат да не ги чувствуваат.
Забавно ено нешто незгодно во некои делови. Исто така, постои одреден сериозен неуспех, како што е, на пример, интензитетот даден на карактерот на лошото момче и потоа да се испрати без дополнително разгорување. Како и да е, може да се чита скоро подобро со аналитички поглед за многу кликови на жанрот.

Викинзи - L.ејмс Л. Нелсон

Одиме во историски роман со важен автор на жанрот, Американецот L.ејмс Л. Нелсон. Ова е прва титула на сагата посветена на нив.

Ние сме во годината 852 г. В.. Викинзите скокаат во морето со години, освојуваат и ограбуваат територии. Конечно стигнаа до бреговите на Англија и Ирска. И иако на почетокот овие експедиции беа за тој плен, тие завршија да се населат таму, и покрај спротивниот отпор, како што се во Ирска.

Ноќниот волк Торгрим и неуморен Орнолф се среќаваат со ирски брод носејќи скапоцен предмет: круна. Тие го зграпчуваат во насилни борби, но го игнорираат неговото значење за народот во Ирска и моќта што му ја дава на кралот што ја има. Значи, тие ќе бидат вклучени во заговор на интрига и насилство во средновековна Ирска, каде локалните кралеви се борат едни против други и напаѓачите од север за да ја освојат власта.

Нортумбрија, последното кралство - Бернард Корнвел

Еден од големите мајстори на меѓународниот историски роман не можеше да остави протагонисти како Викинзите да посветат сага, онаа на Саксонци, Викинзи и Нормани, која се состои од 7 книги.

Англискиот писател ја поставува оваа серија во инвазиите на Викинзите во Велика Британија за време на владеењето на Алфред Велики. И започнува во годината 866 кога Утрид, млад англосаксон со аристократско потекло, живее меѓу два света. Викинзите тие го киднапираа како дете и тоа му помага да ги познава и да може да суди за обичаите, верувања и обреди на Саксонците и Данците. Малку по малку ја заслужува својата почит кон својата смелост и својата храброст, но доаѓа време во кој се доведува во прашање вашиот идентитет.

Има неодамнешно британска телевизиска серија, од 2 сезони, за сагата наречена Последниот крал.

Досега наслови на серии:

 1. Нортамбрија, последното кралство,
 2. Свеин, оној со белиот коњ, 
 3. Господарите на Северот, 
 4. Песната на мечот 
 5. Земјата во пламен 
 6. Смрт на кралевите
 7. Утред незнабошците

Кратка историја на Викинзите - Мануел Веласко

ова историски есеј се фокусира повеќе на потеклото и појавата на Викинзите во Европа помеѓу XNUMX и XNUMX век. Така, гледаме и учиме за богатата викиншка култура, сведоци сме на нивната вредност како воини, морнари и бродоградители, а исто така ги откриваме и нивните комерцијална активност, што ги натера да воспостават траса од Гренланд до Цариград, па дури и до Багдад.

На секојдневниот живот на занаетчиите, селаните и трговците и, се разбира, раскажува за неговите митологија и религиозни практики. Вклучува последен додаток со список на имиња на Викинзите, Рејес на различните нордиски региони, профили на curубопитни ликови, места на интерес, или информации за тековните реплики на дракерите, плус А. хронологија детална ера на викинзи.

Азур - Франциско Нарла

Друг великан на историскиот роман, но патриотски овојпат, тој нè потопува во авантура што вреди да се открие и прочита. Асур е момче од Галиција кој живее во Отеиро, мало гратче, исто така, страда од викиншки рации кои ја загрозуваат просперитетната Компостела кога годината ќе помине 968 г. В..

Сирак и со неговите браќа заробени од напаѓачите, Асур ќе преземе а голема авантура да се знае каде се наоѓа. За ова ќе имате помош од Гутие де Леон, инфанзон на грофот Гонзало Санчез, кој го пречекува под своја грижа, со Essеси бен бенјамин, kindубезен еврејски лекар, и со Веланд, Нормански платеник во служба на христијаните. Но, сè ќе се искомплицира кога и тој бидат фатени и однесени во студените северни земји.

Сага за Гренландците и Сага за Еирик Црвениот - анонимен исландски XNUMX век

Антон и Педро Казариего Кордоба како преведувачи донесете ни ги овие две саги што раскажуваат како нивните протагонисти, Исланѓани со норвешко потекло, ја откриваат и колонизираат Гренланд, стигнуваат до американските земји и се обидуваат да се населат таму околу 1000 година. продолжуваме малку во Галиција затоа што тоа беше исто време кога Викинзите од исто потекло го напаѓаа Сантијаго де Компостела и извршија упади против калифатот на Омејадите и Астуриас.

Јадат мртовци - Мајкл Крихтон

И завршувам со авантура која, за најмрзелива, имаше Филмска адаптација од одредена важност со Воин број 13.

Во XNUMX век калифот на Багдад испраќа амбасадор кај кралот на Бугарите, но емисар е киднапиран од Викинзите. Дипломатот постепено ќе заврши учење и фасциниран од обичаи варвари на нивните киднапери. И покрај нив и нивниот шеф Буливјф Одете во интригантна авантура: борбата против непознати суштества, «лоние што јадат мртви".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Г.Церверо dijo

  „Нортумбрија, последното кралство“ е книгата што ме воведе во светот на Викинзите. Ја сакам сагата и лично тоа е моја одлична препорака „Викинг“ лол.

  Добра статија, особено државјаните што не ги познавав.

  Честитка.